fbpx

Засилени контроли на угостителските објекти во Македонија

-

Полицијата вчера изврши контроли во 33 угостителски објекти, од кои 16 на подрачјето на Неготино и 17 на подрачјето на Кавадарци, при што биле изречени три глоби на физички лица, како и една глоба на правно лице според Законот за заштита од пушење, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Од МВР соопштија дека акциска контрола била направена и на 12 и 13 ноември во 29 угостителски објекти, од кои шест во Охрид, 16 во Берово и седум во Скопје. При тоа, во Охрид биле констатирани прекршоци за физичко и за правно лице според Законот за заштита од пушење, еден објект е затворен од страна на УЈП и констатиран е прекршок за нарушување на јавниот ред и мир. Во Скопје, исто така, биле констатирани прекршоци според Законот за заштита од пушење и три објекти се затворени од УЈП и од Пазарна инспекција, при што се поднесени соодветни поднесоци.

Во четвртокот и во петокот биле контролирани пет угостителски објекти во Струмица, при што биле констатирани два прекршоци за физички лица и еден за правно лице според Законот за заштита од пушење и во два угостителски објекти биле констатирани прекршоци од надлежност на УЈП.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...