fbpx

Заев: Ќе прифатам ТВ-дуел со Мицкоски кога ќе каже дека е против бојкот

-

Премиерот Зоран Заев, по средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи, рече дека ќе прифати дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кога тој јавно ќе соопшти дека е против бојкот на референдумот.

– Кога ќе соопшти дека е против бојкот, нека каже и нека избере медиум. Себеси се сметам за промотор на дебатата. Бојкотирањето на иднината на Македонија не заслужува дебата. Ќе прифатам дебата кога ќе каже дека е против бојкотирањето – рече Заев.

Мицкоски доцна синоќа го повика Заев на телевизиски дуел откако го повика членството на ВМРО-ДППМНЕ да постапува по сопствено убедување и само да реши дали ќе гласа или ќе го бојкотира референдумот на 30 септември.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Вештачката интелигенција може да дискриминира: Зошто сè уште не е ефективна во донесувањето одлуки?

Успехот на ChatGPT и другите интелигентни апликации создаде впечаток во јавноста дека сега човечките обврски ќе бидат значително олеснети и во иднина сè ќе биде автоматски, без да се...