Премиерот Зоран Заев, по средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи, рече дека ќе прифати дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кога тој јавно ќе соопшти дека е против бојкот на референдумот.

– Кога ќе соопшти дека е против бојкот, нека каже и нека избере медиум. Себеси се сметам за промотор на дебатата. Бојкотирањето на иднината на Македонија не заслужува дебата. Ќе прифатам дебата кога ќе каже дека е против бојкотирањето – рече Заев.

Мицкоски доцна синоќа го повика Заев на телевизиски дуел откако го повика членството на ВМРО-ДППМНЕ да постапува по сопствено убедување и само да реши дали ќе гласа или ќе го бојкотира референдумот на 30 септември.