fbpx

Заев и адвокатите се појавија во судот, се очекува почеток на рочиштето

-

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се појави во Основниот суд – Скопје 1, каде се очекува да почне судскиот процес за случајот „Поткуп“, во кој е обвинет за барање и за примање поткуп од струмичкиот бизнисмен Иван Николов-Сачевалиев.

Во судот пристигна и бизнисменот Николов, како и адвокатите на Заев, Филип Медарски, Ване Андреев и Јаким Наумов.

Почетокот на рочиштето е закажан за 11 часот и во секој момент се очекува странките да влезат во судницата.

Заев, според обвинението, се товари дека во својство на службено лице, како градоначалник на Струмица, од бизнисменот Иван Николов побарал поткуп од 163.924 евра, односно по 2 евра за еден квадратен метар градежно земјиште во Струмица, кое Николов бил заинтересиран да го приватизира.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Четири неуспешни обиди да се избере претседателка на Уставен суд

Ниту една од двете кандидатки за претседателка на Уставен суд, Татјана Бозаџиева Васиќ и Ана Павловска Данева, не успеаа да добијат мнозинство од шест гласови потребни за избор на...