fbpx

Zaev dhe avokatët paraqiten në gjykatë, pritet fillimi i seancës

-

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sot është paraqitur në Gjykatën Themelore- Shkupi 1, ku pritet të filloj procesi gjyqësor për rastin “Ryshfeti” ku i akuzuar për mitmarrje është biznesmeni i Strumicës, Ivan Nikolov- Saçavaliev.

Në gjykatë arriti edhe biznesmeni Nikolov si dhe avokatët e Zaevit, Filip Medarski, Vane Andreev dhe Jakim Naumov.

Fillimi i seancë është caktuar për orën 11 dhe në çdo moment pritet palët të futen në sallën e gjykatës.

Zaevi sipas aktakuzës, ngarkohet se në cilësi të personit zyrtar, si kryetar i Strumicës nga biznesmeni Ivano Nikolov ka kërkuar ryshfet prej 163.924 euro gjegjësisht nga 2 euro për çdo metër katror tokë ndërtimore në Strumicë, që Nikolov është interesuar ta privatizojë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.