fbpx

За гласање за изборите на 12 април се пријавиле 7.508 граѓани од дијаспората

-

До ноќеска на полноќ, до Државната изборна комисија (ДИК) пристигнале вкупно 7.508 пријави за гласање од граѓаните кои живеат во странство. ДИК досега прифатила 6.330 пријави, а во моментов во фаза на обработка се 1.164 пријави од гласачите. 475 пријави се одбиени, покажуваат податоците објавени на веб – страницата на ДИК.

За да се одржи гласањето за дијаспората на 12 април, потребно е да се прифатат како валидни минимум 6.540 пријави, со што на овој број на граѓани би им се овозможило да го остварат своите гласачко право во некое од дипломатско – конзуларните претставништва на нашата земја во странство.

Од ДИК засега нема информации на кој начин ќе се одвива гласањето во странство, земајќи го во предвид ширењето на корона вирусот во голем дел од западноевропските земји. За одржување на гласањето, неопходно е од нашата земја да се испратат претставници на избирачки одбори во дипломатско – конзуларните претставништва, додека граѓаните кои живеат во дијаспората ќе треба да патуваат до самите места за гласање.

Најмногу пријавени за гласање од македонската дијаспора има во Германија (1.264), Австралија (1.081), САД (896) и Италија (837). Според актуелните податоци на Министерството за здравство, токму овие четири земји се вклучени во групата на земји со висок и среден ризик за патување.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...