Задоволни сме од средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со кој во отворена дискусија расчистивме неколку дилеми, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на лидерот на партијата, Никола Груевски, со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со тројцата европратеници  Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн.

Милошоски истакна дека разговарале за ризиците што произлегуваат од можноста некој да се обиде насила да решава национални прашања и оти на Хан му предложиле две решенија за излез од кризата.

„Постојат два начина за надминување на кризата. Првиот е лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да се откаже од барањето на албанските партии и платформата која тие ја застапуваат.  Втората опција се нови парламентарни избори како патоказ за идното движење на Македонија – рече Милошоски.

Тој нагласи дека „ВМРО-ДПМНЕ ќе работи во институциите на системот за доброто на Македонија“.