fbpx

Владата ќе бара решение за проблемите на семејствата на загинатите бранители

-

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска со претседателот на здружението „Бранители – херои на Македонија од 2001“, Владо Стојанов, разговараа за досегашната државна помош за семејствата на загинатите бранители и за опциите за продолжување на поддршката.

На средбата, која се одржа на 16-годишнината од загинувањето на македонските бранители на Карпалак, било посочено дека неколку семејства на загинати од редовите на полицијата во 2001 година сè уште не се обесштетени за нематеријална штета, други семејства дека имаат потреба од здравствени услуги предвидени со законот или од еднократна помош за услуги од стручни лица и дефектолози за работа со деца со посебни потреби.

Заев и Спасовски, како што соопштуваат од владината прес-служба, се заложиле за наоѓање решенија за нотираните проблеми во согласност со законските прописи и уредби.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...