fbpx
Таг: бранители

таг: бранители

Украина се подготвува за 1 Октомври – Денот на бранителите

Со едноминутен молк, цела Украина в недела, 1 октомври, ќе го одбележи Денот на бранителите на татковината со едноминутен молк. Настанот го најави украинскиот претседател Володимир Зеленски на својата официјална страница на Фејсбук, пренесува украинската новинска агенција ukrinform.net. „9 часот претпладне, 1 октомври. Централните плоштади и улици на украинските градови. Минута чест. Минута молк. И вечност на сеќавањето на нашите паднати...

Владина делегација положи свежо цвеќе во чест на бранителите

Владина делегација предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и советникот за одбрана на претседателот на Владата, Драган Василевски, денеска, пред „Споменикот на бранителите“ во паркот „Жена борец“ во Скопје, оддадоа почит и положија свежо цвеќе во чест на бранителите, кои учествуваа во вооружените борби на тетовското Кале, во воениот конфликт што се случи од 2001 година. На одбележувањето...

Бранителите од Прилеп бараат нивните семејства да имаат приоритет при вработување

Во чест на 16-годишнината од формирањето на Здружението на резервни воени обврзници, учесници во настаните од 2001 и 2002 година од Прилеп, како и во знак на почит кон своите загинати соборци, но и 30-ина бранители коишто поради пост-трауматски шок починаа подоцна, тие посадија зимзелени дрвја во Меморијалниот комплекс во селото Лениште –Прилепско.  Притоа ја искажаа својата загриженост, поради...

Владата ќе бара решение за проблемите на семејствата на загинатите бранители

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска со претседателот на здружението „Бранители - херои на Македонија од 2001“, Владо Стојанов, разговараа за досегашната државна помош за семејствата на загинатите бранители и за опциите за продолжување на поддршката. На средбата, која се одржа на 16-годишнината од загинувањето на македонските бранители на Карпалак, било посочено дека неколку семејства...

Тарчуловски: Народот сака унитарна држава со единствен јазик – македонскиот

„Има кој мисли на татковината, има Македонци чесни патриоти кои до последна капка крв ќе се борат оваа држава да остане таква каква што е, зашто нашите предци ни ја оставиле во аманет и наша чест и одговорност е да ја браниме таа татковина“, изјави Јохан Тарчуловски од ВМРО-ДПМНЕ на панихидата за сите загинати во конфликтот во 2001 година...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не се грижи за интересот на Македонија

СДСМ гласаше против модернизацијата на одбраната на Република Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Максим Димитриевски. Од владејачката партија велат дека на седницата на парламентот, на која биле нужни гласовите на опозицијата за да се изгласа ослободување од ДДВ и од цариина за набавка на опрема за Армијата, СДСМ одлучил интересот на Република Македонија да го стави на последно...

Спасовски во посета на децата на загинатите бранители во Пониква

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска ќе ги посети децата на загинатите бранители во одмаралиштето на МВР во Пониква. Предвидено е да ги поздрави децата, по што ќе следува вежба од припадниците на Единицата за брзо распоредување и изјава за медиуми.

Поставена спомен-плоча за загинат бранител на Тетовското кале

На Тетовското кале, одборот на бранители постави спомен-плоча во чест на Блашко Толев од неготинското село Марена, кој како бранител загина во воениот конфликт во 2001 година. Тој го загуби животот на 20-годишна возраст додека чувал стража на калето. Беше погоден со шрапнел од граната. - Овде, на Тетовското кале, на местото од каде во 2001 година почна војната во...

Свеќи и почит за загинатите бранители

Со болка, револт и со неверување, охриѓани ги проследија вестите за загинатите осуммина бранители, како и за големиот број повредени во судирите во Куманово. Од синоќа, во групи се собираат на градскиот плоштад Свети Климент Охридски, каде палат свеќи во малата капела, подигната на местото на стара црква, непосредно пред монументот на светителот-закрилник на градот. Охрид е мултиетнички град, каде се...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...