fbpx

Уставниот суд годинава со 41 отсто помали сметки за струја споредено со лани

-

Уставниот суд се придржува до препорачаните мерки за штедење на Владата во текот на енергетската криза. Од Уставниот суд информираат дека во текот на септември, октомври и ноември 2022 година работеле одговорно и домаќински кон потрошувачката на струја во услови на енергетска криза.

„Согласно направената анализа платени се сметки за електрична енергија во износ  кој е за 41 отсто помал од она што е платено лани за септември, октомври и ноември. Минатата година Уставниот суд за сметките за електрична енергија издвои околу 436 илјади денари за трите месеци, годинава за истиот временски период сумата изнесува околу 253 илјади денари“, се наведува во соопштението на Уставниот суд.

Тие напоменуваат дека Уставниот суд не бил опфатен во извештаите на министерот за економија, кој изминатиот период информираше за заштедите на електрична енергија во државните институции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download redmi firmware
Download WordPress Themes Free
online free course