fbpx
Таг: енергетска криза

таг: енергетска криза

Енергетско-економската криза влијаела врз малите и средните претпријатија

Најголемиот дел од микро, малите и средните претпријатија изјавиле дека врз нив влијаела енергетско-економската криза. Единствено мнозинството занаетчии рекле дека оваа криза не влијаела врз нивните претпријатија, а сите анкетирани од трговијата на големо и мало, објектите за сместување и сервисни услуги и снабдувањето со електрична енергија и гас одговориле дека трпеле последици. Ова се резултатите од анализата за влијанието...

ДЗР: Енергетската криза ја дочекавме неподготвени, немало големи инвестиции во производство на струја

Мерките и активностите кои се преземаат од надлежните институции во секторот енергетика не се доволно ефикасни за да обезбедат сигурност и одржливост во обезбедувањето на електрична енергија на долг рок во Република Северна Македонија, се вели во конечниот извештај за извршена ревизија на успешност „Подготвеноста на енергетскиот систем да се справи со енергетската криза“ на Државниот завод за ревизија. Ревизорите...

Објавени повици за доделување субвенции за фотонапонски централи, ПВЦ-прозорци и сончеви колектори

Министерството за економија годинава првпат ќе дава субвенции до 80.000 денари за вградување фотонапонски централи во домаќинствата, а ќе продолжи со поддршката на граѓаните и преку субвенциите за ПВЦ прозорци до 20.000 денари по домаќинство и за сончеви колектори до 15.000 денари. Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека буџетот за оваа намена година не е скратен, туку напротив, зголемен...

Во ек на енергетската криза, Струга ги повикува младите да возат велосипеди [фото]

Во време кога Северна Македонија се соочува со енергетската криза, младите во Струга се активираа за промоција на еколошки решенија за намалување на енергетската зависност. Тие вчера беа дел од акција за подигање на свеста која ги мотивира младите што повеќе да го употребуваат велосипедот како еден идеален начин кон еколошка иднина. Оваа акција исто така имаше и информативна цел...

Во февруари произведена 80 отсто повеќе струја во однос на истиот месец лани

Во февруари, Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) и ТЕЦ Неготино произвеле 80 отсто повеќе електрична енергија во однос на истиот месец минатата година, информираше денеска владиниот соработник за енергетика Виктор Андонов, кој ги презентираше најновите информации за енергетската состојба во земјава. „Во месец февруари 2023 година, од капацитетите на ЕСМ и ТЕЦ Неготино произведени се вкупно 504.338 MWh електрична енергија,...

Пекарите со уцена: Ќе престанеле да произведуваат леб ако се замрзне неговата цена

Пекарската индустрија со уцена до владата откако министерот за економија Крешник Бектеши во саботата најави дека владата утре ќе донесе одлука за замрзнување на цената на белиот и полубелиот леб на 33 денари. По денешниот состанок на компаниите од пекарската индустрија во Стопанската комора на Македонија тие се заканија дека ќе престанат со производството на леб, доколку стапи на...

Ќе нема субвенционирана струја за прехранбената индустрија која не ги намали цените

Министерството за економија испратило предлог-одлука до Владата за укинување на мерката за субвенционирана електрична енергија на компаниите од прехранбената индустрија. Мерката се однесува на компаниите кои произведуваат масло за јадење, леб и пекарски производи, брашно, млеко и млечни производи и други прехранбени продукти. Како што стои во соопштението, анализите на Министерството за економија покажале дека кај голем дел од компаниите...

ЕУ ќе додели заеми од 100 милиони евра на Македонија како поддршка за совладување на кризата

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ објави на својот Фејсбук профил дека Европската комисија денеска дала предлог да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Северна Македонија. Помошта ќе дојде во форма на заеми, а нивното спроведување ќе биде дефинирано заеднички со ЕУ, преку Меморандум за разбирање. Меморандумот за разбирање најверојатно ќе се...

Гасовод кон Грција ќе има до крајот на 2024 година, тендерот за изградба следи нареден месец

Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција, а изградбата би требало да заврши до крајот на 2024 година, информираат од Министерството за економија. Во моментов се работи и на нов интерконектор со Република Србија, додека за интерконектор со Косово, обврските од наша страна се завршени и се...

Блокот 1 во РЕК „Битола“ е во функција, наредната недела плански ќе се исклучи вториот блок

Блок 1 во РЕК „Битола“ од вчера попладне е повторно ставен во функција и произведува електрична енергија. Од Електростопанство на Северна Македонија (ЕСМ) информираат дека постројката била синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем во 17:43 часот и испорачува струја. „Блокот беше плански исклучен од мрежа заради повеќе интервенции на различни позиции со цел зголемување на стабилноста на постројката. Минатата година, за...

Во второто полугодие училиштата да користат субвенционирана струја, порачува МОН

Има јавни основни и средни училишта кои сè уште ја немаат искористено поволноста за снабдување со субвенционирана електрична енергија, па затоа апелираме до раководствата на образовните установи и општините како нивни основачи, да ја реализираат оваа можност, соопштија денеска во Министерството за образование и наука. Оттаму потсетија дека второто полугодие од учебната година продолжува на 23 јануари. „Со одлука на...

Ставен во функција Блокот 3, во РЕК „Битола“ сега работат трите блока

Од Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) информираат дека Блокот 3 на РЕК „Битола“ е ставен во функција, така што во моментов комбинатот работи со сите три блока. „Вчера попладне, во 17:35 часот блокот е синхронизиран со македонскиот електроенергетски систем и испорачува електрична енергија. Монтажата на новиот трансформатор на блокот заврши успешно, но стручни лица од РЕК Битола и од производителот...

Финансиската поддршка за ранливи категории на граѓани ќе биде исплатена на 12 јануари

Паричните средства за корисници на финансиска поддршка за справување со енергетската криза ќе бидат исплатени на 12 јануари, информираше Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Списоците на корисници на паричните средства за финансиска поддршка за справување со енергетската криза ќе бидат објавени утре. На интернет-страницата на МТСП ќе биде објавен списокот со корисници на правото на социјална сигурност на стари...

„Еко свест“: Изградба на обновливи извори на енергија на деградирано земјиште за излез од енергетската криза

Пет локации во земјава со деградираното земјиште може да се искористат за изградба на капацитети за производство на енергија од обновливи извори, кои ќе имаат потенцијал да заменат голем дел од електраните на фосилни горива. Ова е едно од решенијата на еколошката организација „Еко свест“, како одговор на прашањето за надминување на енергетската криза во земјата. Екологистите сметаат дека решението...

Уставниот суд годинава со 41 отсто помали сметки за струја споредено со лани

Уставниот суд се придржува до препорачаните мерки за штедење на Владата во текот на енергетската криза. Од Уставниот суд информираат дека во текот на септември, октомври и ноември 2022 година работеле одговорно и домаќински кон потрошувачката на струја во услови на енергетска криза. „Согласно направената анализа платени се сметки за електрична енергија во износ  кој е за 41 отсто помал...

Високите цени на струјата седум пати ги зголемиле трошоците на компаниите, покажа анкетата на ОРМ

Порастот на цените на енергијата и до седум пати ги зголемил трошоците на компаниите оваа есен, во споредба со претходната. Најголем предизвик за компаниите во моментов е цената на електричната енергија, а дури една третина размислуваат привремено да го прекинат производството или да го затворат бизнисот ако не се намали цената на струјата или доколку не добијат поддршка од...

Бектеши тврди дека цените по маркетите ќе опаднат штом се потрошат залихите, билетите и понатаму по иста цена

Производителите на храна добија поевтина струја од 1 декември од Владата, додека автобуските превозници возат со нафтени деривати кои се поевтини и до 40 денари од литар во споредба со летниот период, кога ги поскапеа меѓуградските и меѓународните билети за патување. И покрај брзата реакција за зголемување на цените од компаниите, кои доведоа инфлацијата во земјава да се искачи...

ТЕЦ „Неготино“ почна да работи во полн капацитет

Електростопанство на Северна Македонија (ЕСМ) го вклучи во функција и вториот котел во ТЕЦ „Неготино“ и термоелектраната во моментот работи со полн капацитет. Вториот котел е синхронизиран на мрежа пред 42 часа, по сите протоколи на вклучување, односно по првично стабилизирање на системот со работа со еден котел, информираат од АД ЕСМ. „Согласно планот за производство, ТЕЦ „Неготино“ треба непрекинато...

ДЗС: Стапката на невработеност во земјава се намали на 14,3 отсто

Стапката на невработеност продолжи да се намалува од почетокот на годинава, и покрај фактот што Македонија се наоѓа во економско-енергетска криза. Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2022 година имало 115.266 лица што биле невработени, односно стапката на невработеност изнесувала 14,3 отсто. Статистичките податоци покажуваат дека активното население во Република Северна Македонија изнесува 808.328 лица,...

Јагленот не е решение за енергетската криза, туку инвестициите во обновливи извори

Државата не се справува со енергетската криза на правилен начин, а враќањето на јагленот и маутот за производство на енергија ќе остават големи последици на животната средина и здравјето на луѓето. Од граѓанската организација „Еко свест“ денеска апелираа земјава да почне сериозно да инвестира во обновливи извори на енергија, со што ќе ги испочитува меѓународните обврски кои ги преземала,...

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите...