fbpx

Укината забраната за буркини во Франција

-

Францускиот највисок административен суд ја суспендираше забраната за носење буркини на јавните плажи, воведена во неколку градови.

Забраната „сериозни и јасно незаконски ги крши фундаменталните права за слобода за движење, слободата на верување и индивидуалните слободи“, стои во пресудата.

Највисокиот административен суд (Државен совет) денеска ја објави пресудата, која доаѓа по барањето на Лигата за човекови права да се отфрли забраната на југот на Франција, која, според нив, претставува кршење на граѓанските слободи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....