fbpx

Одбележани 15 години од убиството во „Бриони“ кај селото Челопек

-

Денеска се одбележа петнаесетгодишнината од грозоморното убиство на Боге Илиевски и на Светислав Трпковски од Челопек. Двајцата вработени во мотелот „Бриони“ беа свирепо убиени на денешен ден, додека дежураа на ноќната смена во мотелот. Беа врзани за еден од столбовите на објектот и со експлозив разнесени во воздух.

Петнаесетгодишнината се одбележа со помен парастос на православните гробишта во Челопек и на местото на масакрот.

Семејствата на убиените се револтирани што случајот „Бриони“ сè уште не е расветлен.

– Помина 15 години од крвавиот масакр, но досега ниту една власт не почна истрага за убиството на нашите најмили. Бараме правда за случајот, беа неправедно убиени, со никого не беа замерени, но, за жал, убиени додека го печалеа лебот за своето семејство – изјави Љупчо Начевски, зет на Светослав Трпковски.

Двајцата загинати беа цивилни жртви на припадници на ОНА.

Мотелот каде беа убиени Светислав и Боге и понатаму е разурнат, а на задругата „Единство“ не ѝ дозволуваат да го обнови мотелот, затоа што сметаат дека земјиштето каде стојат урнатините од овој објект е општонародно.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Руинираните објекти во фабрика „Треска“ тргнати, ќе надживеат дрвјата или зградите?

Од некогашната фабрика за мебел „Треска“ не е останато речиси ништо по неколкумесечното чистење на руинираните индустриски објекти на оваа локација во скопската населба Буњаковец. Мета.мк обезбеди фотографии од...