fbpx
Таг: забрана

таг: забрана

ЦУК: Слободно пешачете на Водно, забрана за движење нема

Низ парк шумата Водно или низ националните паркови Шар Планина, Маврово, Галичица и Пелистер, може да се движите слободно, без никакви ограничувања, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму додаваат дека доколку граѓаните планираат да се движат низ останатите планински делови од државата, може да побараат писмено одобрение за движење во некоја од локалните подружници на ЈП Национални шуми. „Центарот...

Лавров ги обвини НАТО и ЕУ за забраната за прелет над Бугарија, Македонија и Црна Гора

Одбивањето од Бугарија, Северна Македонија и Црна Гора да дозволат прелет на неговиот авион со кој денеска требаше да пристигне во официјална посета на Србија, по што таа беше откажана, за рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров е прибегнување на ЕУ и НАТО кон најдолни средства за да ја спречат Србија да ги избира своите партнери. Лавров на прес-конференцијата...

Захарова за забраната за летање на Лавров: Вие сте себични!

Откако земјите околу Србија не дозволија прелети на авионот со кој рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров требаше да долета во Белград, тој најверојатно ќе ја откаже посетата. На забраната веднаш реагираше портпаролката на Министерството, Марија Захаровa,, нагласувајќи дека Москва не е таа што ја прави новата „железна завеса“, туку дека Европа е таа што ја „оградува“ Русија...

ЕУ го објави планот за забрана на 12.000 хемикалии опасни по човекот и природата

До 12.000 најразлични супстанции би можеле да се вклучат во опсегот на новиот „патоказ за ограничувања“ на Европската Унија како најголема во историјата забрана за хемикалии, јавува весникот Гардијан. Илјадници потенцијално штетни хемикалии наскоро би можеле да бидат забранети во Европа со новите ограничувања, кои активистите ги поздравија како најсилни досега. Претходно оваа година, научниците рекоа дека хемиското загадување ја преминало...

Русија ја забрани работата на Амнести интернешенел, Хјуман рајтс воч и други меѓународни организации

Руските државни власти вчера соопштија дека ја забрануваат работата на нивната територија на 15 меѓународни организации, меѓу кои се Амнести интернешенел, Хјуман рајтс воч, фондациите „Фридрих Науман“, „Фридрих Еберт“, „Хајнрих Бел“, „Ага Кан“, „Карнеги“ и други, јавува Радио Слободна Европа на македонски јазик.  Ваквиот чекор на Кремљ доаѓа откако Русија на 24 февруари ја започна воената агресија врз Украина, а...

Владата забрани влез на руски авиони на македонско небо

Владата на Република Северна Македонија на денешната 18-та седница донесе одлука да се приклучи на препораките на ЕУ и на земјите членки кои веќе донесоа таква одлука, да воведе забрана за влез во воздушниот простор на територијата на Северна Македонија за авио компании од Руската Федерација. Од оваа одлука се изземаат хуманитарните и летовите кои се во случаи на итност. Владата...

За еден месец собрани 235.000 евра од продажба на кеси, ќе се инвестираат во еколошки проекти

За само еден месец, во декември минатата година, се собрале над 14 милиони денари или околу 235.000 евра од продажбата на пластични кеси. Тие ќе бидат наменети за еколошки проекти, а Министерството за животна средина наскоро ќе направи Програма со првите приоритети за инвестирање, информираше денеска министерот Насер Нуредини. Откако пред речиси два месеци стапи на сила забраната за пластичните...

Новата влада ќе треба да го забрани увозот на возила со под ЕУРО 5 стандарди [инфографик]

Помина една година од изјавата на министерот за економија Крешник Бектеши дека ќе се забрани увозот на половни возила со под ЕУРО 5 стандард на емисија на издувни гасови во земјава. Тој забраната за увоз на возила постари од 10 години најави дека ќе се реализира во текот на 2021 година, за кон крајот на минатата година Министерството за...

Еко-свест со порака: Да се користат хартиени кеси и платнени торби

По бурните реакции во јавноста и денешното појаснување на министерот Насер Нуредини за укинувањето на пластичните кеси, со свој став излегоа и од Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест. Тие во целост го поддржуваат стапувањето на сила на одредбите за забрана за користење на пластични кеси за носење на стоки на пазарот, која почнува со примена...

Нуредини: Целта на новата цена на пластичните кеси е зачувување на здравјето на луѓето и околината

Зголемувањето на цената на пластичните кеси од еден на 15 денари не е со цел за да се собираат финансиски средства, туку граѓаните да се дестимулираат да употребуваат пластика, одговори денеска министерот за животна средина Насер Нуредини на бројните реакции во јавноста откако започна да се применува одредбата од новиот закон за управување со пакување и отпад од пакување,...

Од среда стартува забраната за пластични кеси, во маркет само со платнена торба

Пластичните кеси се забрануваат за употреба од среда, 1 декември, а граѓаните на пазарување ќе треба да одат со платнена торба за повеќекратна употреба, или, пак да си платат 15 денари за биоразградлива кеса. Ова е дел од новините кои ги превидоа измените на пакет од шест закони со кои се регулира третманот на отпадот и отпадот од пакување...

Се шири стравот од новиот сој на корона вирусот во светот, граничните рампи се спуштаат

По подемот на новиот опасен сој на корона вирусот којшто потекнува од Јужноафриканската Република, во светот полека почнуваат да се ограничуваат можностите за патување, извести британскиот јавен радиодифузер Би-Би-Си. Додека се чека негово „кратко“ именување, новиот сој сега е познат како B.1.1.529 Неговото ширење беше идентификувано оваа седмица и тоа ги натера Обединетото Кралство, Сингапор и Јапонија, но и други држави,...

Ублажена забраната за движење в шума – од денеска се бара специјална дозвола

Поради намалениот број на пожари и врнежите од пред неколку дена кои ја подобрија состојбата, ЈП „Национални шуми“ ја ублажува мерката за забрана за движење во шумите. Од денеска правните и физички лица ќе може да се движат во природа со однапред добиена дозвола, соопшти директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, на денешната прес-конференција. „Ова се однесува...

Фејсбук забрани содржини кои ги поддржуваат и промовираат талибанците

„Фејсбук“ соопшти дека го забранува присуството на талибанците, како и секоја содржина која го промовира нивното движење на платформата, бидејќи смета дека групата е терористичка организација. Компанијата вели дека има тим од авганистански експерти кои ги разбираат локалните проблеми во Авганистан и ги надгледуваат и отстрануваат содржините поврзани со групата. Талибанците со години ги користат социјалните мрежи за да ги шират...

Организаторите на „Токио 2020“ се предомислија за забраната да се објавуваат фотографии од спортисти кои клечат во знак на протест

Bronze
Меѓународниот олимписки комитет и организаторите на Олимписките игри „Токио 2020“ го променија ставот во однос на забраната што му била издадена на тимот кој ги води социјалните мрежи на Игрите, да објавува слики од спортисти кои клекнале на колено за време на натпреварите во знак на протест против расизмот и омразата. „Гардијан“ вчера откри дека неколку часа пред почетокот на...

Авиокомпаниите ги прекинуваат летовите над Белорусија, ЕУ го затвора небото за белоруски авиони

Европските лидери, покрај вчерашната одлука за нови санкции за Белорусија, ја повикаа авиоиндустријата да го избегнува воздушниот простор за авионите над таа земја и истовремено ги забранија летовите на белоруските авиокомпании над воздушниот простор на ЕУ. Потегот на ЕУ е одговор на присилното слетување на летот на „Рајанер“, од Атина до Вилнус, во Минск на 23 мај и притворањето...

Регистрирани 29 прекршувањa на забраната за движење, 544 санкции за неносење маска

Од 22 часот (12 март) до 05 часот (13 март) констатирано е дека 29 лица не ја почитувале забраната за движење, од нив 18 се на територија на СВР Скопје, информираат од МВР. Во текот на изминатото деноноќие пак на територијата на државата, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 544 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до...

Кина го забрани реемитувањето на Светскиот сервис на Би-би-си

Кина официјално забрани во земјата да се реемитува Светскиот сервис на британската јавна радиодифузна куќа Би-би-си. Според радиодифузните регулатори во најмногубројната земја во светот, причината за ваквата одлука се известувањето на Би-би-си за корона вирусот и за прогонот на Ујгурите, етничко малцинство во Кина. Од Британскиот јавен радио дифузен сервис, Би-би-си порачаа оти се разочарани од ваквата одлука. Одлуката уследи откако...

Јутјуб го блокираше каналот на Трамп поради поттикнување насилство

Поради прекршување на политиките за поттикнување на насилство, поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп во наредните седум дена нема да може да објавува нови видеа или стримови во живо на Јутјуб, бидејќи платформата привремено му забрани пристап до каналот. „По внимателно разгледување и поради загриженоста за постојаниот потенцијал за насилство, отстранивме нова содржина прикачена на каналот „Доналд Трамп“ бидејќи увидовме...

УНЕСКО во новиот извештај бара трајно напуштање на идејата за марина во Студенчишко блато

Нацрт-извештајот на УНЕСКО за состојбата со природното и културното наследство на Охридскиот регион ја разбранува охридската, но и македонската јавност, како и реакцијата на локалната самоуправа на истиот. Извештајот веќе е пристигнат до сите надлежни институции на централно и на локално ниво, а од Општина Охрид во предвидениот рок велат дека ќе дадат коментари на оваа првична верзија на извештајот....

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...