fbpx

Тројца бугарски државјани уапсени во Британија за шпионажа за Русија

Тројцата бугарски државјани се во притвор, а според објавените информации станува збор за 45-годишниот Орлин Русев, 41-годишниот Бисер Џамбазов и 31-годишната Катрин Иванова

-

Британските служби уапсиле тројца бугарски државјани за шпионажа во корист на Русија, пренесува mediapool.bg. Еден од уапсените лица бил поранешен советник во бугарското Министерство за енергетика. Тројцата биле задржани уште во февруари годинава, но информацијата од британските власти е објавена денеска.

Тројцата бугарски државјани се во притвор, а според објавените информации станува збор за 45-годишниот Орлин Русев, 41-годишниот Бисер Џамбазов и 31-годишната Катрин Иванова. Британските власти ги обвинуваат дека работеле за руските безбедносни служби. Сите тројца подолг период живееле во Обединетото Кралство.

Најистакнатиот меѓу нив, поранешниот советник Русев имал бизнис контакти со Русија, а се преселил во Обединетото Кралство во 2009 година. Џамбазов и Иванова пак заминале од Бугарија пред околу 10 години, тој работел како шофер во болница, а Иванова работела како лаборантка во приватно здравство.

Тројцата обвинети државјани на Бугарија не се изјасниле во однос на поднесените обвиненија, а се очекува да бидат изведени пред судот во Лондон во јануари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Трајковски: Трговците да ги задржат цените на ниво на стандардот на граѓаните

Државните пазарни инспектори правеле контроли и вршеле надзори во сите големи синџири маркети во државата, а целта била да се види дали се почитуваат антикризните мерки за намалување на...