fbpx
Таг: Обединето кралство

таг: Обединето кралство

Обединетото Кралство ќе ја финансира изградбата на нов Клинички центар, најави Меџити

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити во рамки на работната посета на Обединетото Кралство се сретнал со министерот за извоз, оддел за бизнис и трговија Лорд Малколм Офорд од Гарвел, на која била искажана подготвеност да го поддржат финансиски проектот за изградба на новиот Универзитетски Клинички центар. „На средбата, министерот Меџити ја поздрави континуираната поддршка што Република Северна Македонија ја...

Британско разузнавање: Руските загуби во битката за Авдиивка може да бидат најлоши во 2023 година

Се верува дека руските сили претрпеле некои од најголемите стапки на смртни случаи во земјата досега годинава како резултат на континуираните тешки борби околу градот Авдиивка во украинската област Доњецк, се вели во најновиот извештај на разузнавањето на Министерството за одбрана на Обединетото Кралство кое го пренесува Гардијан. Според извештајот, Русија веројатно распределила најмногу осум бригади во секторот каде што...

Доживотна казна затвор за медицинската сестра што уби седум бебиња во Велика Британија

Серискиот убиец – медицинската сестра Луси Летби никогаш нема да излезе од затвор откако судијата ја осуди на ретко пресудуваната доживотна казна за „садистичко“ убиство на седум бебиња во Велика Британија. 33-годишната Летби е третата жива жена на која ѝ е изречена ваква затворска казна во Обединетото Кралство. Таа денеска беше осудена во судот во Манчестер, јавува Гардијан. Поранешната неонатална медицинска...

Новиот ковид сој Ерис не е сериозна закана, смируваат епидемиолозите

ЕГ.5 или Ерис, е новата варијанта на ковид-19 која стана доминантна во САД, а ја има и во Кина и Британија. Распространетоста на новиот сој расте, а симптомите најчесто се главоболка, рапав глас, болки во мускулите и изменето чувство за мирис. Дали треба овој нов сој да нè загрижува? Епидемиолозите велат - не. „Ова е вирус, а вирус лесно се пренесува, лесно...

Тројца бугарски државјани уапсени во Британија за шпионажа за Русија

Британските служби уапсиле тројца бугарски државјани за шпионажа во корист на Русија, пренесува mediapool.bg. Еден од уапсените лица бил поранешен советник во бугарското Министерство за енергетика. Тројцата биле задржани уште во февруари годинава, но информацијата од британските власти е објавена денеска. Тројцата бугарски државјани се во притвор, а според објавените информации станува збор за 45-годишниот Орлин Русев, 41-годишниот Бисер Џамбазов...

Платформите чии алгоритми водат кон видеа со Ендру Тејт може да бидат казнети во Велика Британија

Технолошките компании чии алгоритми ги носат британските тинејџери кон содржини како оние создадени од инфлуенсерот Ендру Тејт, би можеле да подлежат на нов закон што се подготвува во Обединетото Кралство. Владата на Велика Британија се спротивстави на амандманите на Законот за онлајн безбедност, но загуби од мнозинството во горниот дом на Парламентот, јавува Би-би-си. Бароницата Кидрон, која ги поддржа амандманите, рече...

Официјално крунисан новиот британски крал Чарлс Трети

Со најголема церемонија во последните седум децении, во Лондон денеска е крунисан британскиот крал Чарлс Трети, пишува Би-би-си. Кентберискиот надбискуп го круниса кралот Чарл Трети на церемонија што ја следеа околу 100 лидери од целиот свет и милиони граѓани пред своите телевизиски екрани. Духовниот лидер на Англиканската црква, полека ја стави 360-годишната круна на свети Едвард на главата на Чарлс,...

Британските и германските тенкови пристигнаа во Украина

Првата пратка од 18 германски тенкови „Леопард 2“ пристигна во Украина, потврди германскиот министер за одбрана Борис Писториус, пишува Би-би-си. Писториус верува дека тенковите ќе ја постигнат одлучувачката разлика на фронтот во Украина. Германија, како воена помош за Украина, испрати и 40 пешадиски борбени возила „Мардер“. Портпаролот на украинското Министерство за одбрана, Ирина Золотар потврди дека во Украина пристигнале и...

Обединетото Кралство ја поддржува Северна Македонија во напредокот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со министерот за Европа на Обединетото Кралство, Лео Докрти. На средбата е потврдено големото, искрено и долгогодишно пријателство помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, кое што од независноста на државата до денес придонесува во развојот на демократските процеси на нашата земја, информираат во Владата. „Оценето е дека членството во...

На „Криволак“ претставена британската донација за брза обука на Армијата

Специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, британскиот амбасадор во земјава, Метју Лосон и министерката за одбрана Славјанка Петровска, денеска на полигонот „Криволак“ присуствуваа на примопредавањето на британска донација, што вклучува 14 мобилни единици, за обука за припадниците на Армијата во урбана средина. „Промоција на британска донација од 14 комплексни мобилни единици, кои ќе служат за...

Отворен е повикот за аплицирање за Чивнинг стипендиите на Владата на Обединетото Кралство

Започна аплицирањето за Чивнинг стипендиите на Владата на Обединетото Кралство за учебната 2023/2024 година. Овие стипендии им се доделуваат на лица кои ќе покажат посветеност и вештини потребни за создавање позитивни промени и притоа ќе покажат како магистратурата во Обединетото Кралство им помогнала во тоа. Стипендијата овозможува целосна финансиска поддршка за идните лидери да се образуваат на едногодишни магистерски студии...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новиот амбасадор на Обединетото Кралство, Метју Лосон

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Метју Лосон. На свечената церемонија, претседателот Пендаровски истакна дека Република Северна Македонија придава големо значење на развојот на односите и соработката со Обединетото Кралство, оценувајќи дека Обединетото Кралство имаше суштинска улога во развојот на Македонија како европска демократија. „Особено ги...

Џонсон веќе не е претседател на Ториевците, ќе остане премиер до изборот на наследник во партијата

Премиерот Борис Џонсон денеска си поднесе оставка од функцијата претседател на владејачката Конзервативна партија (Ториевци), а во обраќањето до британската јавност рече дека на функцијата премиер ќе остане додека не се избере негов наследник во партијата, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. На почетокот на своето обраќање, Џонсон им се заблагодари на сите што го поддржаа, велејќи дека негова должност е...

Обединетото Кралство нареди да се затворат сите банкомати за криптовалути

Сите машини за вадење готовина и купување криптовалути во Обединетото Кралство работат незаконски и мора да бидат затворени, објави Управата за финансиско однесување во земјата, пренесува „Би-би-си“. Крипто - банкоматите изгледаат како обични банкомати за готовина и им дозволуваат на луѓето да купуваат криптовалути, како што е Биткоин, користејќи ги своите банкарски картички. Но, ниту една компанија која нуди услуги...

САД забранија увоз на руска нафта, гас и јаглен, европските лидери повнимателни

Американскиот претседател, Џо Бајден вчера објави дека САД забрануваат увоз на руска нафта, природен гас и јаглен, што пак денеска беше поздравено од украинскиот претседател Володимир Зеленски, јавува Би-би-си. Сепак, европските лидери се повнимателни кон украинското барање да се сопре со увозот на руските енергенси, откако Русија изврши воена инвазија на Украина. Британскиот премиер Борис Џонсон повика на постепено оддалечување од...

Ковачевски на средба со Борис Џонсон: Обединетото Кралство е наш стратешки партнер

Лидерите од земјите на Западен Балкан вчера остварија средба со британскиот премиер Борис Џонсон и британската министерка за надворешни работи Лиз Трас. Официјален Лондон ја потврдил посветеноста на Обединетото Кралство кон регионот, додека лидерите се согласиле дека заеднички одговор е потребен како одговор на нападите врз Украина, напиша на Твитер амбасадорката на Обединетото Кралство во Скопје, Рејчел Галовеј. https://twitter.com/RGallowayUK/status/1498446494323642371 Премиерот Димитар...

Обединетото Кралство со санкции кон руски банки и олигарси по вчерашниот потег на Москва

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска информираше дека Обединетото Кралство воведува санкции против пет руски банки и тројца олигарси, јавува Индипендент. Целиот имот што го имаат во Обединетото Кралство ќе биде замрзнат, додека на поединци ќе им биде забранет нивниот влез. Станува збор за банките Росија, ИС Банк, Џенерал Банк, Промсвјазбанк и Црноморска банка за трговија и развој, додека под санкции...

Џонсон: Ако Русија ја нападне Украина, руските компании нема да можат да тргуваат во фунти и долари

Соединетите американски држави и Британија имаат намера да им забранат на руските компании пристап до американски долари и британски фунти ако Кремлин започне со воена инвазија на Украина, изјави Британскиот премиер Борис Џонсон за БиБиСи, а пренесе Ројтерс. „Планот што го гледаме е за нешто што може навистина да биде најголемата војна во Европа од 1945 година наваму само во...

Обединетото Кралство и Франција со нови ковид-протоколи за влез на македонски државјани

Министерството за надворешни работи информира дека со новите ковид-протоколи во Обединетото Кралство (ОК) на Велика Британија и Северна Ирска, целосно вакцинираните лица, согласно утврдените британски правила за вакцина-сертификат, повеќе нема потреба да прават тест за ковид-19 ниту пред, ниту откако ќе пристигнат во Обединетото Кралство. Но, останува обврската за пополнување на формуларот за лоцирање на патници. „ОК го прифаќа нашиот...

Средба Османи – Пич: Обединетото Кралство е посветено на безбедноста и стабилноста на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се сретна со специјалниот пратеник на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, надлежен за Западен Балкан, Сер Стјуарт Пич, кој е во прва работна посета на нашата земја, информираат од Министерството за надворешни работи (МНР). „Соговорниците разменија мислења за актуелните внатрешно - политички состојби во земјава, но и во регионот, како и...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...