fbpx

Тимот што трансплантираше црн дроб еден од добитниците на Државната награда „23 Октомври“

За остварување во областа на културата и уметноста, наградата им се додели на проф. м-р Роберт Јанкулоски, визуелен уметник и на Блаже Миневски, писател

-

Тимот што трансплантираше црн дроб на крајот на минатата година за првпат во земјава, ја доби Државната награда „23 Октомври“, соопшти Министерството за култура.

Признанието на тимот составен од проф. д-р Зоран Караџов, проф. д-р Светозар Антовиќ, доц. д-р Бети Тодоровска, прим. д-р Татјана Спировска и проф. д-р Маја Мојсова Мијовска ја доби наградата во категоријата „Наука и образование“.
Вториот добитник на Државната награда „23 Октомври“ во оваа категорија е универзитетскиот професор д-р Африм Османи.

За остварување во областа на културата и уметноста, наградата им се додели на проф. м-р Роберт Јанкулоски, визуелен уметник и на Блаже Миневски, писател.

Наградата ќе им биде врачена на добитниците на 23 октомври во 12 часот во Собранието.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Третина од младите пушат канабис, четвртина шмркаат кокаин

Половина од испитаните 119 млади на возраст од 18 до 35 години, рекле дека при ноќните излегувања употребуваат психоактивни супстанци. Од нив, 75 отсто тоа го направиле во последниот...