fbpx

Талибанците објавија снимка од киднапираните професори во Авганистан

-

Талибанците објавија видеоснимка од Австралиец и од Американец кои минатата година беа киднапирани во Авганистан, јавува „Би-би-си“.

Наводно, снимката е направена на 1 јануари, а киднаперите го повикуваат новоизбраниот американски претседател да понуди размена на заробеници.

Станува збор за Американецот Кевин Кинг и за Австралиецот Тимоти Викс, професори на универзитетот во Кабул.
Ова е првпат за нив да се чуе нешто откако се киднапирани во август минатата година.

Американските претставници во септември соопштија дека американските сили почнале мисија за спасување, но оти киднапираните не биле на локацијата за која се мислело дека ги држат.

На видеоснимката, која на медиумите им ја испратил портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид, киднапираните изгледаат исцрпено.

Портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер, изјави дека американските власти ја анализираат снимката и дека не може да се потврди нејзината автентичност.

Министерството за надворешни работи и за трговија на Австралија, во соопштение наведува дека нивната влада соработува со владите на другите земји за да осигураат ослободување на Австралиецот кој минатата година во август е киднапиран во Авганистан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....