fbpx
Таг: киднапирани

таг: киднапирани

Хамас киднапирал девојка со македонски корени, се апелира за помош и од македонска страна

Наама Леви, 19-годишна Израелка со одредени македонски корени, која била борец за мир и контактирала со Палестинците и се борела за мирни разговори меѓу двете страни во Израел, била киднапирана од палестинското милитантно движење Хамас во првичниот серијал жестоки напади и упади во Израел извршени од Хамас, јави „Гласот на Америка“ во својот сервис на македонски јазик. За ситуацијата алармира...

Талибанците објавија снимка од киднапираните професори во Авганистан

Талибанците објавија видеоснимка од Австралиец и од Американец кои минатата година беа киднапирани во Авганистан, јавува „Би-би-си“. Наводно, снимката е направена на 1 јануари, а киднаперите го повикуваат новоизбраниот американски претседател да понуди размена на заробеници. Станува збор за Американецот Кевин Кинг и за Австралиецот Тимоти Викс, професори на универзитетот во Кабул. Ова е првпат за нив да се чуе нешто откако...

Исламска држава киднапираше војници и семејства, можно е да се искористат како жив штит

Борците на терористичката организација Исламска држава киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили и присилиле околу 1.500 семејства да се повлечат со нив од ирачкиот град Хамам Ал Алил, информираат од Обединети нации. Киднапирањето се случило минатата седмица откако ирачките државни безбедносни сили, курдските борци и шиитската милиција, поддржани од американските воздушни сили, извршија напад врз Мосул за да...

Заложничка драма во банка во Москва

Руските специјални сили синоќа ликвидирале маж кој зел заложници во една московска банка, соопшти руското Министерство за внатрешни работи. Руските медиуми јавуваат дека сите заложници се ослободени и оти нема настрадани. Напаѓачот упаднал во филијала на „Московската кредитна банка“ и побарал сума од 4,7 милиони рубљи (13.000) евра. Руските власти јавуваат дека напаѓачот бил неутрализиран откако било забележано дека во рацете држи...

Најмалку 200 работници киднапирани од ИД во Сирија

Најмалку 200 работници се водат како исчезнати по напад на фабрика за цемент во близина на главниот град на Сирија, Дамаск, јавуваат светските медиуми. Засега нема точни информации што точно се случило со луѓето, колкав е нивниот број и кој го извршил нападот. Според информациите, работниците биле земени од домот каде биле сместени, а кој се наоѓа на периферијата на гратчето...

Службеници на српската амбасада во Либија, убиени во воздушните напади на САД

Двајца службеници на српската амбасада во Либија, кои беа киднапирани на почетокот на ноември минатата година, во градот Сабрати, најверојанто се убиени во воздушните напади на војската на САД на база на Исламска држава (ИД) во тој град, изјави денеска на вонредна прес-конференција, шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ. „За жал, вчера попладне добивме инфромации дека во тој напад настрадале...

Ослободени киднапирани Хазари во Авганистан

Авганистанската разузнавачка агенција соопшти дека денеска ослободила осум лица кои се наоѓале во голема група од 31 Хазари, кои беа киднапирани на почетокот од годинава. Пет мажи, две жени и еден тинејџер денеска се ослободени на подрачјето на покраината Газни, соопшти извор на Републиканската дирекција за безбедност. Група од 31 припадник на хазарското малцинство, за кои во тоа време се верувало дека го...

Исламска држава во Сирија ослободила 37 христијани

Исламска држава ослободила 37 христијани, поголемиот број жени, кои беа дел од киднапираните 200 припадници на асирското етничко малцинство во февруари, соопшти денеска Aсириската мрежа за човекови права. Во соопштението се наведува дека продолжуваат преговорите за ослободување на другите 124 асирци. Ослободените асирци пристигнале во асирското село Тал Тамр, во североисточната провинција Хасака во Сирија. Се очекува уште една група да биде ослободена в...

Ослободени 18 турски работници киднапирани во Багдад

Ослободени се 18 турски работници кои се киднапирани во Багдад, главниот град на Ирак, јавуваат турските медиуми. Работниците се ослободени во Басра и патуваат кон Багдад, се наведува во извештајот. Засега нема детали за околностите под кои се пуштени на слобода. Работниците на градежната компанија „Нурол инсат“ беа киднапирани на градилиште во багдадскиот округ Садр Сири на 2 септември годинава. Еден Ирачанец...

Норвешка нема да ѝ плати откуп на ИД за киднапираните

Норвешката премиерка Ерна Солберг потврди дека во Сирија е киднапиран еден норвешки државјанин, но им порача на киднаперите дека „Норвешка нема да исплаќа откуп“. Претходно екстремистичката Исламска држава објави дека држи еден Норвежанец и еден Кинез како заложници и бара откуп за нивно ослободување. ИД постави фотографија од двајца мажи во жолта затворска униформа во најновиот број на своето интернет-издание „Дабик“....

Четворица Индијци зарoбeни во Либија

Индиското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека четири државјани на Индија се притворени во близина на либискиот град Сирт. Портпаролот на министерството за надворешни работи на Индија, Викас Сваруп, изјави дека четворицата мажи се задржани на место кое е околу 50 километри оддалечено од Сирт. Ова подрачје е под контрола на терористичката организација Исламска држава, а притворените мажи работеле...

Киднапирани четворица Италијанци во Либија

Четири италијански градежни работници се киднапирани во Либија, соопшти италијанското министерство за надворешни работи. Работниците се киднапирани околу комплексот на нафтената компанија ЕНИ, на подрачјето на Мелитах, западно од Триполи. Формирана е кризна единица која е во постојан контакт со семејствата на киднапираните. Министерство потсети дека италијанската амбасада во Либија е затворена од 15 февруари и оти оттогаш им е порачано на...

Џихадисти од ИД киднапираа ученици од Мосул

Денеска џихадисти од групата Исламска држава (ИД) киднапираа околу 120 ученици од различни училишта во Мосул. Тие се однесени во непознат правец и нивната судбина засега е неизвесна. Освен тоа, ИД денеска јавно застрела повеќе од 20 свои борци во Мосул, кои беа повредени во судири со ирачките вооружени сили, соопшти Демократската партија на Курдистан. Во западната провинција Анбар вчера исламистите убија...

Мексико: Шест лица убиени во полициска акција

Најмалку шест лица се убиени, а седуммина се уапсени при полициската акција за ослободување на двајца заложници во мексиканската сојузна држава Веракруз. Престрелката во градот Поса Рика се случи кога полицајците пристигнале во куќата во која се наоѓале киднапираните. Како што јавуваат локаните медиуми, по престрелката, полицијата при претресот на куќата пронашла оружје, справи за мачење, гранати и други предмети што наведуваат...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...