fbpx
Таг: заменик министер

таг: заменик министер

Оставка од морални причини поднесоа заменик-министерот за здравство и директорите на тетовската болница

Заменик-министерот за здравство, Илир Хасани како и двајцата директори на тетовската клиника, медицинскиот директор Флорин Бесими и економскиот директор Артан Етеми, попладнево еден по друг, тројцата на Фејсбук најавија дека поднесуваат оставки од функциите од морални причини. „Во овие тешки моменти за сите нас, поднесувам оставка како највисок морален чин. И покрај фактот дека немам никаква врска со процедурите за...

Почина поранешниот заменик-министер за образование и универзитетски професор Тале Герамитчиоски

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук-профил соопшти дека вчера починал Тале Герамитчиоски, поранешен заменик-министер за образование во периодот од 2002 до 2006 и пратеник во Собранието во периодот 2006-2008 година. Герамитчиоски беше и универзитетски професор од областа на машинството, со голем број научни дела. Погребот ќе се изврши денеска, на градските гробишта во Прилеп.

Макрадули: Дел од актуелните мерки мора да станат наше секојдневие

Пост-ковид периодот треба да има три клучни компоненти; зајакнување на јавното здравство, економско опоравување и справување со климатските промени, напиша на својот Фејсбук профил, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, по вчерашната видео средба во организација на Фондацијата Фридрих Еберт, канцеларија Скопје и Еко-свест, Центарот за истражување и информирање за животна средина. „Дел од мерките за...

Шкриејљ: Семејното насилство што не се пријавува е поголемо од евидентираното

На денешната онлајн прес-конференција, дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ изјави дека не е забележано зголемување на бројот на случаи со семејно насилство, но дека бројот сам по себе не значи дека нема зголемување. „Она со кое се соочуваме кога станува збор за семејно насилство и во редовни услови, а посебно во ваква состојба, е што бројката...

ВМРО – ДПМНЕ ги објави предлозите за министри и заменици во техничката влада

Покрај веќе познатиот предлог за Драган Ковачки за технички министер за внатрешни работи, опозициската партија ВМРО - ДПМНЕ денеска излезе со имињата и на другите министри и заменици што планира да ги внесе во претстојната техничка влада. За технички министер за труд и социјална политика е предложена Рашела Мизрахи, доктор на науки по биохемија, која што не била активна...

Заменикот-министер за здравство Муса поднесе оставка поради видеото на кое прима мито

Заменикот-министер за здравство, Асим Муса денеска соопшти дека се повлекува од фунцијата, откако во медиумите беше објавена видеоснимка на која, наводно, тој зема мито од пациент од Албанија за хируршка интервенција. Снимката беше објавена во истражувачката емисија „Fiks Fare“ на албанската телевизија „Топ Ченел“, a „пациентот“ бил новинар од емисијата. -Донесов одлука да се повлечам од функцијата заменик-министер за здравство...

Атанасов: Премиере, Вие најдобро знаете зошто не ги остваривме промените во образованието!

Заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов, на статус на Фејсбук напишал дека си поднесува оставка од функцијата, обраќајќи се на јавноста и на премиерот Зоран Заев. Причина за ваквата одлука е, како што напишал, неумеењето Владата да ги реализира промените кои биле ветувани. Тој, исто така, порачува и дека „револуцијата почнала да ги јаде своите деца“. „Во изминатите неполни 10...

Ќе се исфрла нафтата за греење во две училишта во Ѓорче Петров

Во основните училишта „Димитар Поп-Георгиев Беровски“ и „Тихомир Милошевски“ во општина Ѓорче Петров наскоро ќе се исфрли нафтата како енергенс во училишните системи за затоплување и ќе се замени со поеколошки горива, најавија заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули и градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски. Макрадули појасни дека пренамената ќе се направи следната година. - Во рамките...

ТХП против новиот косовски амбасадор, контроверзниот Ѓерѓ Дедај

Партијата за движење на Турците во Македонија (ТХП) испрати писмо до претседателот Ѓорге Иванов и до министерот за надворешни работи Никола Димитров и побара во рамките на своите можности да го спречат назначувањето на досегашниот заменик-министер за надворешни работи на Косово, Ѓерѓ Дедај, на функцијата амбасадор во Македонија. „Партијата за движење на Турците во Македонија, како и целата турска јавност...

Ѓерѓ Дедај именуван за нов амбасадор на Косово во Македонија

Косовскиот претседател Хашим Тачи го именувал актуелниот заменик министер за надворешни работи Ѓерѓ Дедај за нов амбасадор на Косово во Македонија, јави дописникот на МИА од Приштина. Веста на својата фејсбук-страница синоќа ја објави самиот Дедај. Пратениците од Групта 6+ во косовското Собрание минатата недела побараа од премиерот Рамуш Харадинај разрешување на Дедај од функцијата заменик министер, поради неговите навредливи изјави...

Завршни зборови за „Тенк“, продолжуваат судењата за „Тендери“ и „Тотал“

Во Основниот суд Скопје 1 денеска ќе се одржат три судски рочишта за случаите на Специјалното јавно обвинителство, од кои за еден ќе се изнесуваат завршните зборови. Во судењето за случајот „Тенк“, во кој, за набавката на прескапиот блиндиран „мерцедес“ вреден близу 600.000 евра, на поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, треба да бидат...

Нухиу: Ќе се гони секој прекршител на законот дури и ако е полицаец или функционер

Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска при работната посета на Полициската станица Гостивар порача дека годинава ќе се води остра борба со криминалот и со корупцијата и притоа нема да бидат поштедени ниту полицајците ниту луѓето од државната управа. - Сакам да го повторам ставот дека ќе имаме нов и поагресивен пристап во борбата против кримималот и корупцијата и...

Чакаровски: Денеска 33 здравствени установи ќе добијат нови директори

Министерството за здравство денеска ќе назначи нови директори на 33 здравствени институции, промените ќе продолжат утре, а до петок ќе се направат сите измени на директорските места во институциите под контрола на Министерството за здравство, порача денеска заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски. -Ги работиме документите. Денес ќе назначиме директори на 33 здравствени институции. Утре ќе продолжиме со другите, до петок...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев предлага заменик-министерка со романтичарски идеи за големи држави

Предлогот на Зоран Заев, госпоѓата Арта Точи да биде избрана за заменик-министер во Министерството за надворешни работи, е скандалозен и ризичен за државата, оти предложената е лице кое тешко се помирува со реалноста и со постоењето на граници на Балканот, односно лице кое има романтичарски идеи и мечтае за големи држави, порача на прес-конференција денеска Владимир Нелоски, член на извршниот...

Собранието денеска ќе ги гласа замениците министри и законот за породилно отсуство

Граѓанска иницијативата на 217 граѓани за донесување закон за изменување на Законот за работните односи, со кој породилното отсуство би се зголемило од 9 на 18 месеци, како и изборот на замениците министри, чии имиња биле доставени доцна вчера, се на дневен ред на денешната петта седница на новиот парламентарен состав. Во Собранието на Република Македонија, освен за овие две точки,...

ОЈО Велес: Обвинетата за измама нè лажела дека е портпарол во Министерството за култура

Вработената во Министерството за култура против која велешкото основно јавно обвинителство поднесе обвинение за измама, лажела дека работи како портпарол во кабинетот на заменик-министерот за култура, Драган Недељковиќ. Јавното обвинителство, кратко по соопштението за поднесеното обвинение, информираше дека попладнево добиле известување од Министерството за култура од каде биле информирани дека „обвинетата Д.Н.К. е вработена во Министерството за култура, но не...

ОЈО Велес поднесе обвинение за измама против портпаролка во Министерството за култура

Велешкото Основно јавно обвинителство по спроведената истрага до Основниот суд поднело обвинителен предлог против портпаролката во кабинетот на заменик-министерот за култура, Драган Недељковиќ, за кривични дело измама. Како што соопшти денеска јавното обивнителство, обвинетата Д.Н.К. во текот на август и на почетокот од септември им ветила на татко и на ќерка дека за одреден паричен надомест може да го вработи нивниот...

Аманатидис: Потребна е поголема соработка меѓу Грција и Македонија

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Јанис Аманатидис, истакна дека инцидентите кај Идомени покажале дека има потреба да се засили соработката меѓу Македонија и Грција. Во интервју за телевизијата „Скај“, Аманатидис повторно ги осуди инцидентите и употребата на насилство од македонска страна кон мигрантите. Заменик-министерот посочи дека употребата на гумени куршуми и на солзавец кон бегалците на Идомени и на грчко тло...

Димитриев не потпишал за Максути како за заменик министер за одбрана

Кандитатот за заменик министер за одбрана, Беким Максути, кој е дел од списокот на ДУИ за нови кадри во Владата од оваа партија, го нема во предлогот за избор на нови министри и заменици министри што премиерот Емил Димитриев го доставил до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Ова може да се види во официјалниот документ доставен од Владата до Собранието,...

МОН со грант од 700.000 евра ќе финансира проекти меѓу средни училишта и фирми

Министерството за образование и наука (МОН) почнува со реализација на грант програма вредна 700.000 евра чија цел е поврзување на јавните стручни средни училишта со малите, средни и големи компании во земјава, соопшти денеска заменик-министерот за образование и наука, Спиро Ристовски. Програмата се спроведува во соработка со Светската банка преку „Проектот за развој на вештини и поддршка на иновации“, а...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....