fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: Заев предлага заменик-министерка со романтичарски идеи за големи држави

-

Предлогот на Зоран Заев, госпоѓата Арта Точи да биде избрана за заменик-министер во Министерството за надворешни работи, е скандалозен и ризичен за државата, оти предложената е лице кое тешко се помирува со реалноста и со постоењето на граници на Балканот, односно лице кое има романтичарски идеи и мечтае за големи држави, порача на прес-конференција денеска Владимир Нелоски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

– Предложената Арта Точи е автор на трудот „Границите како мит“, во кој пишува за конференцијата во Лондон одржана во 1913 година, каде е донесена одлука за формирање на албанското кралство. Според неа, делови од Албанија не биле вградени во нејзините административни граници. Во трудот Точи нагласува дека на Балканот границите имале поинакво значење и димензии и додава дека во тие околности границите биле линија на отуѓување на еден јазик и на еден народ, со кои се создале приказни со многу болка и одделеност. Ваквите сфаќања се исклучително опасни кога доаѓаат од лице што Заев смета дека треба да биде заменик-министер за надворешни работи. Основна задача на заменик-министер за надворешни работи е да ги штити македонските национални интереси, да се бори за признавање на земјата под нејзиното уставно име и да ги брани меѓународните позиции, а не да ги спори границите како линија на отуѓување на еден јазик и на еден народ – рече Нелоски и побара Заев да го преиспита решението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...