fbpx
Таг: Вилма Русковска

таг: Вилма Русковска

Русковска за предметот „Меѓународен сојуз“: Парите завршиле во куќата на родителите на Јовановски

Судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и „измама“, започна денеска по одложувањето на 1 јули. Обвинителката Вилма Русковска останува на случајот, иако обвинетите побараа таа да биде изземена, поради што беше...

Судењето за случајот со невладината „Меѓународен сојуз“ на Боки 13 се одложи за 21 јули

Денеска требаше да почне, но за 21 јули се одложи стартот на судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и „измама“. Одложувањето следуваше по соопштувањето на барањето на Фросина Ременски за изземање на...

Сведоци на суд изјавија дека ВМРО-ДПМНЕ стоела зад протестите на „За заедничка Македонија“

Сведоците Михаил Младеновски и Сашко Коцевски денеска ги дадоа своите изјави на новото судско рочиште во процесот против организаторите на упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Младеновски, којшто претходно беше обвинет во судскиот процес за настаните од 27 април, рече дека тогашната Управа за безбедност и контраразузнавање (УБК) го подготвила планот за упад во Собранието. Тој посочи...

Вилма Русковска не си го вработила внукот во скопското обвинителство

Насловот на текстот „САМО ВИЛМА ИМА ВНУК КОЈ НЕ И Е РОДНИНА: Русковска си го вработува внукот во ОЈО Скопје, Антикорупциска не гледа судир на интереси“ шири дезинформации бидејќи шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, Вилма Русковска, не си го вработила внукот Зоран Маркоски во ОЈО Скопје, пишува „КриТинк“. Маркоски веќе десет...

„Војна“ меѓу Русковска и судиите од Апелација што ја пуштија Јанева

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да излезе од притворот во Шутка и да издржува домашен притвор во станот на нејзиниот син, изби „војна“ помеѓу првиот човек од Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска и Апелацискиот суд во Скопје, пишува СДК.мк. Според овој медиум, Русковска вчера му испратила смс порака на еден...

ОЈО: Завршена истражната постапка за осомничените во „Рекет“

По севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција што постапува во предметот познат во јавноста како „Рекет“, ја заврши истражната постапка за осомничените лица, известија од обвинителството. Од денеска тече рокот од 15 дена за увид во доказите за првоосомничените лица и правото на одбраната да...

Бојан Јовановски не дал исказ пред Русковска, бидејќи не ги видел доказите против него

Првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски денеска не дал исказ пред обвинителката Вилма Русковска, бидејќи не му било овозможено да ги види сите докази против него. „На Бојан Јовановски не му беше овозможено да ги види сите докази. Тој денеска беше повикан да даде исказ, а не во тој исказ да се подметне известување за завршена истрага“, рече Дуковски. Тој исто така...

Рускоска побара продолжување на притворот на Катица Јанева

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција,Вилма Рускоска побарaла притворот на поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, да биде продолжен, а барањето било испратено денеска. Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја застапува Јанева, вчера поднесе барање за укинување на мерката притвор. Рускоска продолжувањето на притворот го бара поради опасност од бегство и опасноста да влијае врз сведоци...

Обвинителството бара притвор за Катица Јанева за случајот „Рекет“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е уапсена по налог на Обвинителството за организиран криминал и корупција, потврди републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески. Поранешната шефица на СЈО е новото осомничено лице во предметот „Рекет“, а се товари за кривичното дело „злоупотреба на службената положба и овластувањата“. Обвинителката Вилма Русковска на денешната прес-конференција потврди дека уапсената Јанева прво е однесена во просториите...

На Боки 13 и Зоки Кичеец им е продолжен притворот за нови 30 дена

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд - Скопје постапувајќи го предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција им го продолжи притворот за нови 30 дена на Бојан Јовановски - Боки 13 и Зоран Милески - Кичеец. „По разгледување и ценење на фактите и доказите донесе решенија со кои го прифати предлогот и ја продолжи мерката притвор...

Предлог законот за Јавно обвинителство во Собрание, Села бара обвинител од странство

Новиот предлог-закон за јавното обвинителство, денеска влегува во собранска процедура. Тој предвидува Специјалното јавно обвинителство да премине под капата на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, како Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, а со него да раководи обвинителката Вилма Русковска, која сега е прв човек на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција...

Законот за јавно обвинителство предвидува интеграција на СЈО во ЈО, на чело би била Русковска

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција соопшти дека предлог-законот за јавно обвинителство ќе го достави следната недела до Собрание. Во него се предвидува Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во новото Јавно обвинителство, со што ќе се формира нова институција која ќе добие и нов назив Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција. На чело на...

Бојан Јовановски и Зоран Милевски добија по 30 дена притвор заради поткуп и перење пари

На бизнисменот Зоран Милевски и менаџерот на телевизијата „1ТВ“ Бојан Јовановски им е одреден 30-дневен притвор, поради тоа што од страна на Јавното обвинителство се сомничат дека сториле кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а Јовановски и за кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“. Првоосомничениот Јовановски („Боки 13“), зел 1,5 милиони евра од лице под...

Русковска: Целата структура на ВМРО-ДПМНЕ била во функција на настаните од 27 април

По опсежна предистражна постапка, вчера е донесена наредба за истражна постапка против организаторите на настаните од 27 април, a се работи за пет осомничени лица Н.Г. , Т.В., М.Ј., С.Р. и Н.Б, кои се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, информираа денеска на заедничка прес-конференција државниот јавен обвинител Љубомир Јовески и обвинителката Вилма Русковска од Основното...

Јанакиески и Ристовски во притвор, Вељаноски го спаси пратеничкиот имунитет

Во најновиот развој на случајот против учесниците во насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, од вчера поранешниот министер за транспорт и врски и поранешен висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Јанакиески, потоа поранешниот министер за труд и социјална политика и за образование, Спиро Ристовски, од вчера се во притвор, додека поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, по распитот...

Обвинителката Вилма Русковска не е задоволна од Законот за амнестија

Јавната обвинителка Вилма Русковска по завршување на денешното рочиште за насилствата во Собранието на 27 април минатата година, рече дека таа како обвинител кој вложил многу труд и многу работа во предметот, но и како граѓанин не е задоволна од Законот за амнестија. Таа потенцираше дека нема да има преквалификација за тие обвинети што не се опфатени со амнестијата, затоа...

Денешната акција, четврта според бројот на уапсени во оваа деценија

Случајот за насилствата во Собранието од 27 април годинава е еден од четирите во изминатите 10 години во кои беа осомничени и уапсени најголем број лица. Обвинителството за организиран криминал и за корупција денеска соопшти дека отворило истражна постапка за вкупно 36 лица, кои се товарат за терористичко загрозување на уставниот предок и на безбедноста, кривично дело за кое е...

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...