fbpx

Русковска за предметот „Меѓународен сојуз“: Парите завршиле во куќата на родителите на Јовановски

-

Судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и „измама“, започна денеска по одложувањето на 1 јули.

Обвинителката Вилма Русковска останува на случајот, иако обвинетите побараа таа да биде изземена, поради што беше и одложен стартот на судењето.

Русковска објасни дека материјалните докази за овој предмет главно произлегле од вештачењето на телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски.

Парите, според Русковска, завршиле во куќата на неговите родители, за што имало фотографија и локација.

„Парите што ги добил Бојан Јовановски по пат на измама им ги давал на Јасна Мандиќ и Миле Јовановски да ги уплаќаат како позајмици или враќање на позајмици или донации на БМЈ медија груп, а склоп на оваа компанија беше и 1ТВ,“ рече Русковска.

Инаку, денешното судењето по излагањето на Русковска е одложено за во четврток, бидејќи во моментот кога Бојан Јовановски почна да ги дава воведните зборови, во судницата во Основниот кривичен суд-Скопје му се слоши на татко му, Миле Јовановски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Зеленски не кажал дека наскоро ќе го убијат

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема изјавено дека наскоро ќе го убијат, туку одговарајќи на прашање на новинарот на „Сан“, кажа дека има сознанија за операција наречена „Мајдан 3“ за...