fbpx
Таг: Вилма Русковска

таг: Вилма Русковска

Вилма Русковска повеќе не е јавен обвинител, советот едногласно ја разреши

Поранешната шефица на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), Вилма Русковска, едногласно беше разрешена од страна на Советот на јавни обвинители, кој го усвои предлогот на Комисијата за утврдување на дисплинска одговорност. Претходно, членовите на Советот на јавни обвинители одлучија да се одбие жалбата на обвинителката во врска со предлогот за нејзино разрешување, по што се...

Муареми најави тужба против Русковска откако обвинителството ги отфрли кривичните пријави

Екс-директорот на финансиската полиција Арафат Муареми вели дека е задоволен од исходот на постапките што се водеа против него откако обвинителството вчера ги отфрли двете кривични пријави. Тој најави дека ќе поднесе тужба против сега разрешената обвинителка Вилма Русковска која го водеше предметот против него. Во Вибер комуникација со новинарите, Муареми напиша дека е задоволен од отфрлените кривични пријави, со...

Обвинителството ги отфрли кривичните пријави против ексдиректорот на финансиската полиција Арафат Муареми

Јавното обвинителство на нашло дека постојат докази дека ексдиректорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми сторил кривично дело поврзано со службата. Од обвинителството соопштуваат дека постапувале по двете кривични пријави против поранешниот директор и вработени службеници во Управата за финансиска полиција, и дека „не постои основано сомнение дека пријавените ги сториле кривичните дела или друго кривично дело кое...

Комисијата за дисциплинска одговорност бара разрешување на Вилма Русковска

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност при Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по спроведената дисциплинска постапка против три јавни обвинителки и разгледување на извештајот донесе решение, во кое меѓу другото се предлага разрешување на обвинителката Вилма Русковска. Во соопштението на Јавното обвинителство се вели дека „за поранешна основна јавна обвинителка на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал...

Дисциплинска постапка за поранешната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Русковска и две нејзини колешки

Дисциплинската комисија на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија донела Решение со кое „се поведува дисциплинска постапка против поранешен основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и уште две обвинителки од тоа обвинителство“, соопшти обвинителството. Всушност, станува збор за поранешниот прв човек на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција...

Ислам Абази е новиот шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција

По пребројувањето на ливчињата од гласањето за нов шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Комисијата за избори соопшти дека најмногу гласови, 66, добил Ислам Абази. Од четиримината кандидати, втор по број на гласови е Ермон Незири - 64 гласови, Деса Пауновска добила 10 гласови, а Вилма Русковска - 14. Од Комисијата укажуваат дека незадоволните имаат право на...

Русковска повторно се кандидира за шефица на Обвинителството за организиран криминал

Вилма Русковска, обвинителка и екс-шефица на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, денеска изјави дека нејзината суспензија како и поднесената кривична пријава, ги гледа како притисок кон неа и кон сите јавни обвинители за да внимаваат против кого ќе поведат постапка. Ова таа денеска го изјави откако даде исказ во Обвинителството, по поднесената кривична пријава за злоупотреба...

Трајче Пеливанов назначен за привремен шеф на местото на суспендираната Русковска

Обвинителот Трајче Пеливанов привремено ќе ја врши функцијата прв човек Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, до истекот на суспензијата на Вилма Русковска. Одлуката е донесена на денешната 64. седница на Советот на јавни обвинители од каде што објаснуваат дека е назначен привремен шеф бидејќи станува збор за обвинителство каде што се гони сериозен организиран криминал и не треба...

Обвинителите ја одбија жалбата, суспензијата на Русковска останува во сила

На денешната 63 седница, која не беше отворена за јавноста, членовите на Советот на јавни обвинители едногласно ја одбија жалбата на шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска. За отфрлање на нејзината жалба гласаа обвинителите Антонио Јолески, Изет Мемети, Фаик Арслани, Влатко Георгиевски, Фиданка Рајевска, Коле Штеријов, Арбер Исаку, Касна Жежова. Со тоа нејзината суспензија останува во сила до...

Русковска: После ова што ми се случи, не верувам дека друг обвинител сериозно ќе продолжи да постапува по предметите

Русковска-Краја
Шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска денеска поднесе жалба до Советот на јавни обвинители за нејзината суспензија. Во изјава за медиумите таа не сакаше да каже детали за содржината, со образложение дека прво Советот треба да се запознае со жалбата, па потоа и јавноста. Русковска истакна дека предметите што ги водела треба да продолжат да се процесираат, но...

Додека трае суспензијата на Русковска, привремено ќе ја замени обвинителката Лиле Стефанова

Обвинителката Лиле Стефанова привремено, според годишниот распоред, ќе ја замени Вилма Русковска која е суспендирана, по одлуката на државниот обвинител Љубомир Јовевски да покрене дисциплинска постапка против три обвинителки од Одделeнието за борба против организиран криминал. Оваа информација за Телма ја потврди Русковска. Русковска од денеска не е на своето работно место, а почнала да ја составува жалбата до Советот за...

Контраспин: Во „војната“меѓу Русковска и Муареми веќе настрада вистината

Во целиот овој галиматијас со последици кои веќе се видливи – тешко нарушување на угледот на три многу важни институции за гонење на криминалот и корупцијата, УФП, ОЈО генерално и ОЈО ГОКК, како и Судот, Русковска изговори една многу моќна реченица: „Никогаш нема две вистини. Има само една“. Проблемот е што со толку многу уништена доверба во институциите во...

Битолчанецот кој се закани дека ќе ги убие Јовески и Рускоска е уапсен

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека е уапсен 56-годишниот С.З. од Битола, којшто ги испратил заканите по живот кон обвинителите Љубомир Јовески и Вилма Русковска. Веднаш му е поднесена и кривична пријава, од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР. Според полициското соопштение, пријавениот С.З. на 11 декември лани преку подружницата во Прилеп на...

Русковска на судењето за „27 април“: Обвинетите правеле план за спречување на мирното предавање на власта

Обвинителката Вилма Русковска денеска во скопскиот Кривичен суд ги даде завршните зборови на судскиот процес што се води против организаторите на упадот во Собранието и насилните сцени од 27 април 2017 година. Русковска достави изменето обвинение за Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Спиро Ристоски, Миле Јанакиески и Владимир Атанасовски, за што реагираше и одбраната на обвинетите. Вилма Русковска рече дека направила...

Потпишан Меморандум за разбирање меѓу Обвинителствата за гонење организиран криминал на Северна Македонија и Албанија

Русковска-Краја
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) и Специјалното обвинителство против корупција и организиран криминал на Албанија денеска потпишаа Меморандум за разбирање, со кој се обврзуваат на заемна соработка и размена на информации и документи, соопштија од ОЈО ГОКК. Меморандумот го потпишаа Основната јавна обвинителка Вилма Русковска и нејзиниот албански колега, главен специјален обвинител во...

Фетаи и Рустеми од поранешно СЈО избрани за обвинители во Вишото јавно обвинителство

Советот на јавни обвинители избра пет нови обвинители за во Обвинителството за организиран криминал и корупција, предводено од Вилма Русковска. Тројца од петте избрани обвинители се од поранешното Специјално јавно обвинителство и тоа Лиле Стефанова, Трајче Пеливанов и Артан Ајро, како и обвинителките Катерина Коларич и Наташа Поп Трајкова. На огласот кој траеше повеќе од седум месеци биле пријавени 14...

По цела година следење и заплени во „Планина“ во Грчец и Гази Баба, избегале главните нарко-босови

Цела година двајца јавни обвинители и двајца истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал (ОЈО-ГОКК) следеле две нарко групи и собирале докази против нив. Едната група била од населбата Гази Баба, а втората од селото Грчец. При вчерашното апсење петмина од групата од Грчец и еден од групата од Гази Баба избегале, откако добиле некаква дојава, се...

Порталб: Многу прашања за бегството и враќањето на Мијалков останаа неодговорени

Не може, а да не кажеме дека ситуацијата остава лош впечаток, пред сè во однос на координацијата и комуникацијата на надлежните тела едни со други, како и во однос на квалитетот, точноста и конзистентноста на информациите споделени со јавноста. Вака Натали Петровска од Коалицијата „Сите за правично судење“ за Порталб.мк го искоментира случајот со изчезнувањето, а потоа и појавувањето на...

Судот ја одби тужбата на Вилма Русковска против ВМРО-ДПМНЕ

Основниот граѓански суд-Скопје ја одби тужбата за клевета на обвинителката Вилма Русковска поднесена против Игор Јанушев и Христијан Мицкоски, односно против опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Тужбеното барање не е усвоено, а на странките во рок од осум дена ќе им биде доставена писмената пресуда, каде истата ќе биде и образложена. Инаку, обвинителката Вилма Русковска покрена тужба за клевета против опозициската партија...

Боки-13 за предметот „Меѓународен сојуз“: Мицески и Амзоски не се мали деца за да бидат измамени

Продолжува судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“. На денешното рочиште Боки-13 изјави дека проектите за старечки домови, кои според обвинителството се фиктивни, всушност се реални, со договори потпишани и донесени на собрание на невладината Mеѓународен сојуз. Тој...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...