fbpx
Таг: уцена

таг: уцена

Затвореник од „Идризово“ со уцена спечалил речиси 15.000 евра

Затвореник од казнено-поправната установа „Идризово“ за време на издржување на казната затвор успеал преку упатување на закани и уцени да спечали речиси 15.000 евра, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Заедно со уште едно лице, тој упатувал закани кон мајка на осуденик од истиот затвор да им исплати пари за да не го нападнат нејзиниот син. Откако таа...

Три години затвор за сопственикот на „Доказ“ и 10 години забрана да отвора портал во земјава

На Марјан Стаменковски, сопственик на порталот „Доказ“, Основниот Кривичен суд во Скопје му изрече казна затвор од 3 години и 1 месец, а тој доби забрана од 10 години да регистрира веб-портал во земјава. Со првостепената пресуда, престанува да важи регистрацијата и на сите досега регистрирани домени на негово име. Пресудата е неправосилна и тој има право на жалба до...

Марјан Стаменковски од „Доказ“ не чувствува вина, адвокатот очекува ослободителна пресуда

На денешното судење против сопственикот на веб-порталот „Доказ“, Марјан Стаменковски, сведочеа двете новинарки од „Фокус“, Валентина Вурмо и Ирена Мулачка, а судењето се одвиваше зад затворени врати, без можност да присуствуваат новинарите, со цел да се заштити приватноста на жртвите. Текстовите кои беа објавувани на „Доказ“ содржеа обвинувања и навреди за двете новинарки, кои подоцна го пријавија Стаменковски за ширење...

Одложено првото рочиште за сопственикот на Доказ, судењето затворено за јавноста

Првото рочиште против сопственикот на порталот Доказ, Марјан Стаменковски денеска беше одложено откако неговите адвокати побараа да се изземе скопското обвинителство од постапување по предметот. Адвокатите побараа изземање на сите обвинители од скопското обвинителство, бидејќи тие можеле да се јават како оштетени во постапката. Одбраната на Стаменковски бара по случајот да постапува обвинителство од внатрешноста. За ова, одлука треба да...

Пекарите со уцена: Ќе престанеле да произведуваат леб ако се замрзне неговата цена

Пекарската индустрија со уцена до владата откако министерот за економија Крешник Бектеши во саботата најави дека владата утре ќе донесе одлука за замрзнување на цената на белиот и полубелиот леб на 33 денари. По денешниот состанок на компаниите од пекарската индустрија во Стопанската комора на Македонија тие се заканија дека ќе престанат со производството на леб, доколку стапи на...

Поднесено обвинение против сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски

Поднесено е обвинение против сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски, а Јавното обвинителство доставило и предлог за продолжување на притворот на Стаменковски, кој беше приведен на 10 февруари годинава. Обвинителството соопшти дека е поднесен Обвинителен предлог против лицето кое се товари дека преку веб-портал во негова сопственост, сторил повеќе кривични дела – две кривични дела Ширење на расистички и ксенофобичен...

Преку дезинформации, Кремљ се обидува да ја избегне вината за предизвикување на енергетската криза

Преку „чад, огледала и гас“, Кремљ се обидува да ја избегне вината за зголемувањето на цените како резултат на енергетската криза. Фразата „чад и огледала“ се однесува на илузија од 19 век што магионичарите ја користеле за да проектираат слика во воздухот. Оттогаш оваа фраза го доби значењето на измама и делузија, пишува Еувсдисинфо, пренесува Portalb.mk. Од инвазијата на Украина...

Јанева: Обврска ми е да комуницирам со осомничени, но не сум тргувала со влијание

Првиот човек на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева (во оставка) денеска преку изјава објавена на веб-страницата на СЈО, порача дека имала многу разговори со осомничени, ама никогаш не го прекршила законот. Вели дека имала оправдана причина да му каже „не се секирај за ништо, сè ќе биде ок“ на осомничениот во случајот „Империја“ Јордан Камчев, како што можеше...

Заев: Дали има мнозинство ќе се види на гласањето, но нема поткуп

Не се нудат пари на пратениците за да гласаат за уставните измени, а најдобрата опција во моментот е Собранието, а не предвремени избори, порача премиерот Зоран Заев пред новинарите денеска. Тој рече дека дали има двотретинско мнозинство за да се направат уставните измени ќе се види дури во процедурата во парламентот, но изрази оптимизам дека може да се постигне мнозинство....

Тетовец креирал лажен „Фејсбук“ профил заради уцена

Тетовец креирал лажен профил на „Фејсбук“ на женско лице од Тетово, објавил компромитирачка фотографија од неа, а потоа ја уценувал да стапи во интимен контакт со неа. Поради тоа, односно поради сторено кривично дело злоупотреба на лични податоци, СВР Тетово поднело кривчна пријава против 30-годишниот С.Т., кој делото го сторил во април годинава.

„Јадран филм“: Тозија нè уценуваше и бараше поткуп

Хрватската куќа „Јадран филм“, продуцент на серијата „Македонија“, со која Горјан Тозија в.д. директорот на Агенцијата за филм, го раскина договорот набргу по неговото стапување на функција, го обвини Тозија дека ја уценувал и барал поткуп. Според „Јадран филм“, тоа што на судењето по тужбата за незаконско раскинување на договорот Горјан Тозија не се појавил, а поканата за рочиштето се...

Испраќал фотографии од поранешна девојка на нејзини блиски и ја истепал

Скопјанка на возраст од 41 година вчера во полиција пријавила дека поранешното момче испратило нејзини интимни фотографии на нејзината ќерка и на нејзина пријателка, како и дека дошол на нејзиното работно место и ја удрил со тупаница. Малтретираната жена случајот го пријавила вчера, иако, како што рекла в полиција, подолго време била жртва на гневот на напуштениот љубовник. СВР Скопје го...

Поради уцена притворен државниот секретар за транспорт на Романија

Обвинителите од Националната антикорупциска управа на Романија, вчера под обвинување за уцена го притворија Нинел Церцел, државен секретар во Министерството за транспорт на Романија. Случајот на антикорупционерите е поврзан со  инцидент од 31 октомври годинава, кога во еден од вагоните на воз натоварен со амониум нитрат избил мал пожар, а Министерството за транспорт и националната компанија ЦФР Марфа не го...

Германската полиција испитува осомничен за оставање затруена храна во супермаркетите

Германската полиција испитува осомничен за оставање затруена бебешка храна во супермаркетите, со намера да изнуди 10 милиони евра за себе, јави „Дојче Веле“. Кај Тибинген, јужно од Штутгарт, вчеравечер бил уапсен 55-годишен маж, по дојава од граѓани. Тој е во притвор, соопшти полицијата, која претходно објави фотографија од осомничениот трујач, направена со надзорна камера. Сепак, полицијата апелираше потрошувачите и понатаму внимателно...

Почна расправата за Законот за јазиците, ВМРО-ДПМНЕ обвини дека ДУИ го уценува СДСМ

На почетокот на расправата на пленарна седница во Собранието за предлог-законот за употреба на јазиците, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, обвини дека со овој закон ДУИ го уценува СДСМ пред локалните избори закажани за 15 октомври. - Законот за јазици се носи во пресрет на локалните избори и претставува политичка уцена од ДУИ кон СДСМ, со која треба да се покријат сите...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е уценета партија, а цената ќе ја плати Македонија

„Прифаќањето на платформата од Тирана е класична уцена. СДСМ е уценета партија, но трагедијата е во тоа што цената на крајот ќе ја платат Република Македонија и македонскиот народ“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во соопштение. „Затоа ВМРО-ДПМНЕ му понуди на СДСМ да ја отфрлат уцената и платформата од Тирана и да се откаже од редефинирање на Република Македонија и од нејзино...

Државниот обвинител на Албанија го обвини амбасадорот на САД во Тирана за уцена

Државниот обвинител на Албанија, Адријатик Љаља, го обвини амбасадорот на САД во Тирана, Доналд Лу, за „недипломатски напади и уцени“. Обвинението доаѓа откако Лу го обвини Љаља дека ги опструира реформите во правосудството, што е еден од условите за почеток на преговорите за влез на Албанија во ЕУ. Љаља рече дека Лу „го нападнал на целосно недипломатски начин“ и дека „се...

Лица од дневен весник уценувале претставник на ДИК

Претставник на ДИК ноќеска, во 00.45 часот во СВР Битола во пријавил кривично дело уцена. Како што соопшти МВР, претставникот на комисијата вчера во 16.33 часот, додека со уште две лица патувал кон Битола, поради надзор за печатење избирачки материјал, добил телефонски повик на својот службен мобилен телефон. Лицето што му се јавило и му се претставило дека е од дневен весник,...

Охриѓанка барала 5.000 евра за да даде поволен исказ на суд

Охридската полиција поднела кривична пријава против 49-годишна жителка на градот, осомничена дека барала 5.000 евра за да сведочи во корист на лице против кое се водела правосудна постапка, информираат од МВР. Против К.К. (49) е поднесена пријава со која таа се товари за уцена. Според полициските информации, осомничената кон крајот на декември минатата година, неколкупати преку својот мобилен телефон испратила СМС-пораки...

Уценувале ресенка со компромитирачки видеоснимки

Двајца ресенци се осомничени дека уценувале нивна сограѓанка, барајќи од неа да им палти 2.000 евра, за да не објават компромитирачки видеоматеријал на интернет, соопшти полицијата. Против осомничените Г.Т. (33) и Б.О. (45) се поднесени пријави за уцена. Како што информираат од полицијата, првоосомничениот Г.Т., минатиот месец, ја пресретнал жената во близина на нејзиното работно место и, заканувајќи се дека ќе...

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

Во 2023 година, Агенцијата за заштита на лични податоци примила 234 претставки од граѓани кои се однесуваат на социјалните мрежи, покажува Годишниот извештај на оваа институција. Според причината за пријавување,...