fbpx

Лица од дневен весник уценувале претставник на ДИК

-

Претставник на ДИК ноќеска, во 00.45 часот во СВР Битола во пријавил кривично дело уцена.

Како што соопшти МВР, претставникот на комисијата вчера во 16.33 часот, додека со уште две лица патувал кон Битола, поради надзор за печатење избирачки материјал, добил телефонски повик на својот службен мобилен телефон. Лицето што му се јавило и му се претставило дека е од дневен весник, го прашало зошто ја одбил понудата за печатење на кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори во весникот.

„Пријавителот одговорил дека имал подобра понуда од друг дневен весник. При разговорот, пријавителот забележал дека разговара на интерфон, при што во разговорот се вклучило друго лице, кое се претставило како главен и одговорен уредник на дневниот весник. Истиот му рекол дека не смеел да биде против објавувањето на кандидатските листи, а воедно му се заканил со компромитирање на личноста, со објавување лаги и невистини во весникот доколку не се објават листите во нивниот весник. Лицето му упатувало и разни погрдни и навредливи зборови и истакнало дека доколку не му билe вратени 20.000 евра, претставникот на ДИК ќе бил даден на суд“, стои во соопштението од МВР.

Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download huawei firmware
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free