fbpx
Таг: Украинци

таг: Украинци

Не е точно дека Западот никогаш не се грижел за Украина

Украинците не се испраќаат на фронтот за да умираат, туку за да го бранат територијалниот интегритет на својата земја. Украина не бараше војна, туку е принудена да се брани од рускиот агресор. Не е вистина дека Западот никогаш не се грижел за Украина. Западните земји постојано ѝ испраќаат помош на Украина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Манипулативна објава на Фејсбук по секоја цена ја правда руската инвазија врз Украина

Целата објава изобилува со руски наративи и манипулации кои имаат за цел да шират пропаганда и да ја оправдаат руската воена агресија врз Украина. Украинците не се со испрани мозоци како што се тврди во објавата, туку тие се обидуваат на секој начин да ја одбранат својата земја од Русија. Русија е таа која ја почна војната, а западните...

Украинците не се „покатоличени“, туку ревидиран е календарот за празнување на Божиќ

Мнозинството граѓани во Украина се изјаснуваат како православни, а не како католици. Украина е претежно православна христијанска нација, каде 8 од 10 возрасни граѓани (78 проценти) се изјаснуваат како православни, покажува истражувањето од Пју Рисрч Центарот од 2015 година. На 25 мај 2023 година, Православната црква на Украина објави дека се менува календарот и Божиќ ќе се слави на 25...

Ракетирана станбена зграда во Кривиј Рих, најмалку шестмина загинати

Најмалку 6 станари ги загубиле животите во ноќниот ракетен напад на петкатна станбена зграда во украинскиот град Кривиј Рих, а 12 лица се извлечени од спасителите, јави украинската државна новинска агенција Укринформ. Спасувачките екипи продолжуваат со потрагата. Засега нема информации за други загинати цивили во регионот Днипропетровск, каде што се наоѓа Кривиј Рих, но во регионот Донецк во руските напади...

Лажниот наратив на Кремљ „НАТО се бори со Русија до последниот Украинец“ продолжува да гази

НАТО ниту ја почна воената инвазија, ниту, пак, има свои војници во Украина. Русија е таа којашто ја нападна Украина во февруари 2022 година, а Украина како независна држава има право да се брани и да ги користи расположливите средства на помош од своите пријатели. НАТО испраќа воена помош за Украина, без притоа да биде учесник во војната. Постот...

Стар пожар од црква во Русија, лажно прикажан како да го предизвикале поддржувачи на украинската црква

Не е точно дека видеото од црква во пламен прикажано во постот е од неодамнешен пожар што го предизвикале Украинци на црква под јурисдикција на Московската патријаршија. Станува збор за пожар стар 10 години и се случил во руското село Илинка во регионот Астрахан. Насловот на оригиналното видео преведен од руски гласи: „Црква во пламен кај Илинка 4“, а...

Путин го негира украинскиот идентитет, а обвинувањата за наводен геноцид се изговор за нападот на Украина

Постот дезинформира и манипулира кога тврди дека Русија не го негира украинскиот идентитет, дека Русија го бранела руското малцинство врз кое се вршело геноцид од страна на некакви инсталирани власти. Сето ова е погрешно и во согласност со руската интерпретација на работите со кои Путин го оправда својот напад врз Украина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Украинците од центарот на Скопје порачаа: „Русија е терористичка држава“

Држејќи долг банер со натпис „Русија е терористичка држава“ и многу знамиња и цвеќе во сино жолта боја, Украинците од центарот на Скопје им оддадоа почит на нивните сонародници кои веќе една година ги жртвуваат животите за спас на татковината. Тие изразија и голема благодарност за хуманитарната помош и за поддршката од Северна Македонија кон украинскиот народ. „Денеска ние, Украинците,...

Лажно видео тврди дека Украинци во Катар биле уапсени, бидејќи користеле нацистички поздрав

Станува збор за пост во којшто е споделено лажно видео со цел да создаде погрешна слика во јавноста. Украински навивачи не биле уапсени во Катар, а уште помалку затоа што ширеле нацистички симболи. Анализата на видеото покажува дека во него се користени стари фотографии, направени неколку месеци пред Светското првенство, како и неколку манипулативни слики. Ал Џезира објави соопштение...

Маж и жена повредени при руското бомбардирање на Украина, наклеветени дека „глумат жртви“

Не е точно дека мажот и жената кои се прикажани на видеото во постот се „жртви глумци“. Станува збор за преживеани од руското бомбардирање на Украина. Фотографии од овие преживеани лица беа објавени на насловните страници во бројни светски медиуми, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се...

Шпанија: Запленети 950 килограми кокаин на јахта

Шпанската полиција заплени околу 950 килограми кокаин на јахта во близина на Канарски Острови. При акцијата се уапсени се тројцата членови на екипажот, двајца Украинци и еден Србин. Како што соопшти шпанското министерство за внатрешни работи, јахтата „Либерти бел“ била претресена на 370 километри јужно од шпанскиот остров Гран Канарија. Шпанската полиција минатата недела, исто така, во близина на Канарски Острови,...

Трајковски: Трговците да ги задржат цените на ниво на стандардот на граѓаните

Државните пазарни инспектори правеле контроли и вршеле надзори во сите големи синџири маркети во државата, а целта била да се види дали се почитуваат антикризните мерки за намалување на...