fbpx
Таг: Ukraina

таг: Ukraina

Лавров: Украина го има клучот на добрите односи меѓу ЕУ и Русија

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави дека украинските власти продолжуваат да го блокираат исполнувањето на договорот од Минск и на тој начин го попречуваат нормализирањето на односите меѓу Русија и Европската унија. - Договорот од Минск сега не само што не се исполнува, туку Украина веќе го блокира. Изгледа дека Украина сега го има клучот за нормализација на односите...

Кери и Лавров разговарале за убиството на Немцов и за Украина

Американскиот државен секретар, Џон Кери, се сретна со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во Женева, во момент кога се зголемуваат тензиите поради Украина, како и поради убиството на остриот критичар на Кремљ, Борис Немцов. По 20-минутната средба на маргините на состанокот на Советот за човекови права на Обединетите нации, Кери твитуваше дека имале „искрена дискусија“ за Украина, Сирија и...

Лавров: Киев сака да не успее договорот од Минск

Русија стравува дека многумина во Киев, но и некои надвор од Украина, сакаат мировниот договор на истокот на земјата да пропадне, рече во средата рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Шефот на руската дипломатија ги повика набљудувачите на ОБСЕ да го надгледуваат повлекувањето на тешкото оружје од истокот на Украина во согласност со мировниот договор постигнат на 12 февруари...

Лавров: Мировен договор за Украина е можен

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека мировен договор за прекин на конфликтот во Украина е можен. - Веруваме дека постојат шанси да се постигне договор според последните предлози - изјави Ларов. Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд вчера имаа средба со рускиот претседател Владимир Путин, со кој разговараа за план за прекин на воените дејства...

Лавров: Москва сака мирно решение на конфликтот

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, во телефонски разговор со државниот секретар на САД, Џон Кери, изјавил дека Москва е подготвена да направи сè што може за да ја охрабри спротиставената страна на истокот на Украина да пронајдат мирно решение за конфликтот. „Лавров ја истакнал подготвеноста на Русија да напраи сè во своја моќ за да се пронајде мировно решение...

Столтенберг: Ситуацијата во Источна Украина сè уште е ризична

Постои мало подобрување на ситуацијата на истокот на Украина, но и понатаму постојат ризици, оцени генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју за германскиот весник „Велт“. Според Столтенберг, на територијата на Источна Украина сè уште се забележуваат руски војници кои ги поддржуваат сепаратистите, но оти е намален бројот на инциденти во реонот на Донбас.

Лавров и Кери телефонски разговараа за кризата во Украина

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, и државниот секретар на САД, Џон Кери, синоќа телефонски разговараа за ситуацијата во Украина и за текот на преговорите за иранската нуклеарна програма, соопшти портпаролот на Стејт департментот, Џен Саки. За време на разговорот, Лавров и Кери ја истакнале неопходноста од почитување и од спроведување на договорот од Минск за прекин на огнот во...

САД и Русија се договориле да разменуваат информации за ситуацијата на руско-украинската граница

САД и Русија се договориле да разменуваат информации за ситуацијата на руско-украинската граница, рече американскиот државен секретар Џон Кери. Украинската армија вчера ја обвини Русија дека испратила конвој од 32 тенка и камиони со војници до проруските сили во Источна Украина, кои се во судир со украинските сили. - Доволно е да се каже дека имаме несогласувања за некои факти кои...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...