fbpx

Столтенберг: Ситуацијата во Источна Украина сè уште е ризична

-

Постои мало подобрување на ситуацијата на истокот на Украина, но и понатаму постојат ризици, оцени генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју за германскиот весник „Велт“.

Според Столтенберг, на територијата на Источна Украина сè уште се забележуваат руски војници кои ги поддржуваат сепаратистите, но оти е намален бројот на инциденти во реонот на Донбас.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение дека планирале терористички напад. Тие, наводно, го подготвиле нападот „во согласност со целите и...