fbpx
Таг: Jens Stoltenberg

таг: Jens Stoltenberg

Повеќе од 40 цивили загинаа во судирите околу Нагорно-Карабах

Од почетокот на судирите околу Нагорно-Карабах, кои траат повеќе од една недела, според официјалните извештаи од Баку и Ереван, на азербејџанската страна погинале 27, а на ерменската 19 цивили, додека 141 цивилно лице е рането, соопшти денеска руската агенција ТАСС, повикувајќи се на извори од азербејџанскиот јавен обвинител. Се додава дека во гранатираните населени подрачја се оштетени 63 цивилни...

НАТО и ЕУ се согласиле „робустно да одговорат“ на кампањите за дезинформирање

„Министерката Радмила Шекеринска денеска изложи листа на сојузници кои помогнале и помошта која и ја пружиле на Северна Македонија во борба со пандемијата. Мислам дека тоа е најдобриот начин за спротивставување на секој обид за спроведување на кампања за дезинформирање, затоа што со дејствување праќаме јасна порака“, рече вечерва генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по вонредниот состанок на...

Во Вашингтон земјава доби ново уверување за поддршка за НАТО

За среќа, нашата бројка расте! НАТО обединува 29 нации. Оваа година се подготвуваме за добредојде за триесеттата – Северна Македонија!, порача државниот секретар на САД, Мајк Помпео, поздравувајќи го фактот што минатата седмица до американскиот Сенат е поднесен документот за ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров на заедничкиот...

Македонија ја оствари децениската амбиција за НАТО – потпишан Протоколот за пристапување

Со потпишувањето на Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО од страна на постојаните претставници на земјите - членки во Брисел, денеска Македонија стана дел од НАТО, но не како полноправна членка. Се до ратификацијата на Протоколот од парламентите на сите земји-членки, земјава ќе учествува на сите состаноци, но без право на глас и не ќе може да учествува...

Столтенберг му одговори на Димитров, Пристапниот протокол за НАТО се подготвува

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска испратил возвратно писмо до министерот за надворешни работи Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на писмото што шефот на македонската дипломатија го упати до Столтенберг на 21 јануари. Во тоа писмо Димитров искажува подготвеност „земјата да ги прифати и почитува обврските и заложбите за членство на Република Македонија во НАТО, содржани...

Столтенберг: Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Преспанскиот Договор

НАТО очекува до 15 февруари македонскиот и грчкиот парламент да ги завршат процедурите околу Договорот за името од Преспа. Тоа, според грчкиот весник „Катимерини“ е наведено во писмо од Столтенберг, порачувајќи дека Алијансата сака најбрз можен процес. „Според некои назнаки, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, испратил писмо во кое Скопје и Атина се повикуваат на завршување на сите процедури...

НАТО и ЕУ со разочарување за прогласувањето армија на Косово

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска порача оти е разочаран од одлуката на косовскиот парламент да ги донесе законите со кои Косовските безбедносни сили (КБС) ќе се трансформира во армија и покрај забраната од алијансата. Реагираше и Маја Коцијанчич, портпарол на ЕУ за надворешни работи и европска соседска полиција и проширување. -Иако трансформацијата на КБС во принцип е нешто...

Косово ги донесе законите за формирање армија, Србија на готовс

Косовските пратеници претпладнево ги изгласаа трите закони кои се однесуваат на промена на мандатот на Косовските безбедносни сили (КБС) во војска, со што Косово и официјално влезе во процес на добивање своја армија. Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, порача дека војската е на готовс. Седницата на косовскиот парламент, започна со едноминутен молк во знак на почит за, како што...

Палмер: Македонија би можела да стане членка на НАТО во 2020 година

Американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Метју Палмер, вчера во Сараево рече дека Македонија би можела да се приклучи на НАТО до средината на 2020 година, доколку го примени Преспанскиот договор и со тоа го реши повеќедеценискиот спор со Грција. Според него, Македонија би можела да стане 30-та членка на НАТО „најрано за 18 месеци“. – Тоа е потполно...

Столтенберг: Нема друг пат за НАТО освен „да“ на референдумот

Ова е историска можност, неповторлива можност да станете целосна членка на меѓународната заедница, но за да го направите тоа, мора да ја прифатите спогодбата со Грција. Нема друг пат!, ѝ порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на македонската опозиција на денешната прес-конференција по средбата со премиерот Зоран Заев. - Знам дека некои мислат дека можат да кажат „не“ на...

Мицкоски: Партијата привршува со консултациите за референдумот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, разговарале за актуелните случувања во земјава, за договорот со Грција и претстојниот референдум, информираат од партијата. Од таму велат дека „Мицкоски посочил дека ВМРО-ДПМНЕ ги поддржува интеграциите на земјава во НАТО, и дека членството во оваа организација, како и интеграциите во Европската Унија се од стратешки интерес за земјава.“ „Воедно...

Половина војници на АРМ, статистички, веќе учествувале во мисии на НАТО

Повеќе од 4.000 војници на АРМ досега учествувале во мисиите на НАТО, истакна министерката за одбрана Радмила Шекеринска по денешната средба со генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг, во касарната „Илинден“ во Скопје. - Денеска генералниот секретар на НАТО беше присутен во Стајковци, каде што Македонија, во блиското минато, можеше да смета на НАТО. Сега сме во касарната „Илинден“,...

Столтенберг верува во конечна реализација на Договорот со Грција

На средбата со претседателот на Собранието, Талат Џафери и координаторите на Пратеничките групи во Собранието,  Соња Мираковска, Драган Данев, Ејуп Алими и Африм Гаши, како и претседателот на Комисијата за одбрана и безбедност, Хари Локвенец, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг нагласил оти е свесен дека обврските од Договорот на Македонија со Грција се чувствителни прашања за двете држави,...

Столтенеберг: Македонија може да добие покана за НАТО на самитот на 11 и 12 јули

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека ќе може да биде испратена покана за членство на Македонија во Алијансата на самитот што на 11 и 12 јули ќе се одржи во Брисел, откако Скопје и Атина постигнаа договор за спорот за името, јави МИА. – Се надевам дека ќе има напредок со поранешната југословенска Република Македонија бидејќи тие...

Столтенберг: Русија не одлучува за членството на Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, денеска порача дека само Македонија и 29-те земји членки на Алијансата можат да одлучуваат за членството на земјата во Алијансата, пренесува МИА. На прес-конференција ден пред состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО членките во Брисел, генералниот секретар Столтенберг, прашан да ги коментира изјавите на рускиот амбасадор во Македонија дека земјата ќе стане...

Нема план Б за влез во НАТО, името мора да се реши, порача Столтенберг

Мора да бидам искрен со вас и не е добро да ве лажам - нема план Б и нема влез во НАТО сè додека не се реши проблемот со името, порача Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во три наврати, одговарајќи на новинарски прашања дали е можен прием со привремената референца на денешната прес-конференција по средбата со премиерот Зоран...

Столтенберг: Вратата е отворена, но преминувањето на прагот бара работа

Вратата на НАТО е отворена за нови членови, но преминувањето на прагот бара сериозна работа, порача Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во обраќањето пред пратениците, државниот врв и првите луѓе на повеќе институции на седница на Собранието на Република Македонија. Во него тој посебно се осврна и ги пофали ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија и изгласувањето...

Пред Собранието протести против НАТО и бандера кутната од ветрот

Припадниците на Левица и поранешната пратеничка Солза Грчева одржаа протест пред Собранието на Република Македонија пред пристигнувањето на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер, кој треба да се обрати пред пратениците. Покрај демонстрантите, кои извикуваат анти-НАТО пароли, се наоѓа падната бандера, која била кутната од ветрот.

Генералниот секретар на НАТО денеска и утре на средби со државниот врв во Скопје

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Се очекува да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев, со министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила Шекеринска, како и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Столтенберг утре напладне ќе се обрати и пред пратениците во...

Столтенберг: САД и Турција треба да најдат решение за спорот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги повика САД и Турција да пронајдат решение за кризата во односите помеѓу двете клучни членки на Алијансата. Тој ја истакна важната улога на Турција во борбата против тероризмот. - Ги повикувам САД и Турција да најдат решение затоа што за Алијансата е важно да можеме блиску и меѓусебно да соработуваме, особено во тој регион и...

Град Скопје: Фирма без соодветни документи и дозвола монтира панорамско тркало пред „Борис Трајковски“

Фирма регистрирана пред само еден месец, без соодветни дозволи и документи кои гарантираат безбедност, монтира панорамско тркало и други реквизити во Општина Карпош пред арената „Борис Трајковски“, обвинува Град...