НАТО очекува до 15 февруари македонскиот и грчкиот парламент да ги завршат процедурите околу Договорот за името од Преспа. Тоа, според грчкиот весник „Катимерини“ е наведено во писмо од Столтенберг, порачувајќи дека Алијансата сака најбрз можен процес.

„Според некои назнаки, Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, испратил писмо во кое Скопје и Атина се повикуваат на завршување на сите процедури во двете престолнини до 15 февруари 2019 година, за балканската држава да може да се приклучи на алијансата без понатамошни одголговлекувања“, се наведува во текстот на „Катимерини“.

Според весникот, за одлуката на членките на НАТО да дозволат приклучување на Македонија во Северноатлантската алијанса веќе нема да се чека ратификација на Договорот од Преспа во Грција, туку ќе се гласа посебно, откако грчкиот парламент ќе изгласа посебна одлука за повлекување на грчкото противење на зачленувањето на Македонија во НАТО.