fbpx
Таг: УБС

таг: УБС

УБС ја купува Кредит Свис во обид да ја запре банкарската криза

Најголемата банка во Швајцарија, УБС, се согласи да го купи својот ривал Кредит Свис во итен спасувачки договор кој има за цел да ја запре паниката на финансиските пазари предизвикана од пропаѓањето на две американски банки претходно месецов. „УБС денеска го објави преземањето на Кредит Свис“, се вели во вчерашното соопштение на швајцарската национална банка, во кое се додава дека...

Швајцарските власти бараат спас со преземање на Credit Suisse од нејзиниот најголем ривал, UBS

Судбината на Credit Suisse би можела да биде решена во следните 24 часа по напорната недела за втората по големина банка во Швајцарија. CNN ги пренесува информациите од локалните медиуми дека швајцарската Влада вчера одржала кризен состанок во Министерството за финансии за да разговараат за иднината на банката, по информациите кои се појавија дека е можно преземање на банката...

Почна конференцијата на претставници од ММФ, ЕЦБ, Светска банка, гувернери и банкари

Меѓународната конференција на високо ниво за монетарна политика и управување со финансиски средства, која што ја организира Народна банка, почна денеска во хотел „Мериот“. На конференцијата учествуваат високи претставници од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Европската централна банка (ЕЦБ), Светска банка, гувернери, вицегувернери, претставници од најголемата финансиска корпорација за управување со финансиски средства во светот, „Блек Рок“ и од една од...

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...