fbpx
Таг: убавина

таг: убавина

Голем број туристи од Грција, Бугарија и од Албанија во Охрид за Прочка

Стотици Грци, но и помал број туристи од Албанија и од Бугарија, допатуваа во Охрид и во Струга за прослава на верскиот христијански празник Прочка. Гостите што допатуваа во Охрид го заживеаја градот. Кафулињата и рестораните се полни, а шеталиштето наликува како во сезона. Навечер гостите ги посетуваат православните храмови. Задоволни се и туристичките агенции, хотелитерите и приватните станоиздавачи. Лани, во посета на...

Ролин Страус од Јужна Африка е „мис на светот 2014“

За најубава жена на светот за 2014 година е прогласена 22-годишната студентка по медицина Ролин Страус од Јужна Африка. За прва придружничка на изборот кој се одржуваше во Лондон е избрана Едина Кулчар од Унгарија, додека Елизабет Сафрит од САД е втора придружничка. Меѓу петте финалистки се најдоа и најубавата Австралијка и најубавата Британка кои беа избрани од вкупно 121 убавица на...

Сојуз на средношколци: Периодов да се внимава на менталното здравје на учениците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, но и до сите деца, родители и граѓани. Нема достојни зборови кои можат да ја опишат...