fbpx
Таг: туристичко-угостителски сектор

таг: туристичко-угостителски сектор

Протест на угостителско-туристичките работници, под мотото: „Ќе можете ли?“ се бара еднократна финансиска помош

протест на ТУК
Денеска напладне пред Министерството за финансии започна протестот на членови на Туристичко-угостителската комора (ТУК), претставници на угостителски објекти, ноќни клубови, ресторани за свадби, игротеки, туристички агенции, туристички водичи и превозници, кои бараат континуирана финансиска поддршка за спас на дејностите. Под мотото „Ќе можете ли“, тие ги повикуваа надлежните институции итно да ја обезбедат бараната финансиска поддршка, соопштија од Сојузот...

Угостителите бараат еднократна финансиска помош од владата, во спротивно најавуваат протести в понеделник

Мартин Ангеловски фото : ТУК
Претставници на Туристичко-угостителската комора посочија дека секторот угостителство се соочува со бројни предизвици, и поради рестриктивните мерки немаат доволно приходи да ги покријат основните трошоци. Оттаму велат дека е загрозена егзистенцијата на целата дејност. Тие бараат финансиска помош од владата, во спротивно, се заканија со протести в понеделник. Како што посочи потпретседателот на ТУК, Мартин Ангеловски, угостителите бараат еднократна финансиска...

ССКМ: Итно донесување на петтиот пакет мерки и директна финансиска помош за спас на туристичко-угостителскиот сектор

Ана Марија Алексова фото: ССКМ
Туристичко-угостителскиот сектор е во исклучително тешка состојба, а деловните субјекти не можат да ги подмират достасаните обврски и се принудени да ја прекинат својата деловна активност, велат од Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ). Оттаму додаваат дека се доведува во прашање одржувањето на голем број работни места. „Ако итно не се исплати поддршката со петтиот пакет на...

Угостителите бараат протоколи за работа и итно донесување на петтиот пакет мерки за помош

Туристичко-угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ) бара финансиската помош за поддршка на реалниот сектор да има континуитет и да се обезбедат протоколи за работа за сите дејности дефинирани во Националната класификација на дејности, како и што побрзо донесување на петтиот пакет мерки од Владата заради спас и опстанок на туристичко - угостителскиот сектор. „Неопходен е...

ССКМ: Угостителско туристичкиот сектор најмногу страда во ковид кризата, потребна континуирана поддршка

Туризмот и угостителството кои имаат значителен придонес во домашната економија се најпогоден сектор во актуелната ковид криза, каде загубите кај голем број правни субјекти беа и се уште се 100 процентни, соопштија од Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ).  „Овој сектор влезе во период на рестрикции и мало подобрување на состојбите имаше во летниот период кога некои субјекти ја...

Бектеши: Стартува реализацијата на петте мерки за помош на угостителско-туристичкиот сектор

Започнува остварувањето на петте мерки за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор, според кои, до крајот на годината ќе бидат исплатени вкупно 7,5 милиони евра државна помош, најави на денешната прес-конференција министерот за економија Крешник Бектеши и потсети дека главната цел е ревитализирање на економијата во услови на ковид-19. „Почнуваме со реализација на пет мерки кои се директна поддршка за туристичките и...

Туристичко-угостителскиот сектор ќе добие 7,5 милиони евра за покривање на загубите од ковид-19

Туристичко-угостителскиот сектор кој трпи значителни штети од ковид кризата ќе добие од државната каса финансиска поддршка од 7,5 милиони евра до крајот на годината, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. За таа цел, на почетокот на наредната недела Министерството за економија ќе објави пет јавни повици коишто произлегуваат од мерките за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор, а се предвидени...

Голем дел од угостителите нема да може да ги отворат капацитетите и по олабавување на мерките

Угостителите трпат големи штети од пандемијата, тешко ја пребродуваат кризата со понудениот пакет економски мерки, а голем дел од нив нема да се во можност во целост да започнат со работа и по олабавување на мерките и можноста да ги отворат своите капацитети. Ова го покажува истражувањето на Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори (ССК) за состојбата со која...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...