fbpx
Таг: тело

таг: тело

Никаде во Европа не е дозволено 8 годишни деца да прават што сакаат со своето тело

Не постои земја во Европа каде операциите за промена на полот се дозволени на 8 годишна возраст. Возраста за ваква операција без потребата да се согласи на неа родителот е 18 години во Бугарија, Кипар, Грција, Франција, Унгарија, Романија и Словачка, а 15 годишна возраст за Словенија.  Исто така, во Австрија, Чешка, Хрватска, Данска, Финска, Италија, Латвија, Литванија, Холандија, Полска,...

Обвинителството има осомничен во врска со изгореното тело пронајдено кај Љуботен

Основното јавно обвинителство – Скопје издало наредба за истражна постапка за едно лице поради сомнеж дека сторило свирепо убиство. Лицето е осомничено дека е одговорно за пожарот на ливада кај селото Љуботен на 4 август годинава, по чие гаснење е пронајдено изгорено човечко тело. Жртвата била жена. Осомниченото лице е приведено и обвинителството за него побарало притвор од 30 дена.

Кондовец уапсен откако признал дека убил соселанец

Дваесет и едногодишно момче од скопското село Кондово, синоќа било уапсено во полициската станица Ѓорче Петров, откако признало дека пред една недела го убило својот соселанец М.M. (57) и го открило местото каде се наоѓа телото, информираше денеска МВР. Според полицијата, 21-годишниот М.Т. на 11 јули, околу 21.30 часот, во близина на Кондово, го убил М.М., кој во меѓувреме бил...

Пронајден мртов маж во тетовско Палчиште

Мртов маж е пронајден во тетовското село Палчиште, во канал меѓу две ниви во местото Пропаст, информираат од тетовската полиција. Се работи за 77-годишен маж од селото. Телото го пронашле неговите внуци, кои веднаш го пријавиле случајот во полиција. Јавен обвинител, екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово и лекар по судска медицина извршиле увид. На безживотно тело немало пронајдени траги...

Починато лице пронајдено на булеварот Св. Климент Охридски во Скопје

С.П. пријавил дека на булеварот Св. Климент Охридски, го пронашол починат В.М. (1947) од Скопје. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е пренесено во Институтот за судска медицина за обдукција. Увид на местото каде што е пронајден починатиот извршила екипа од СВР-Скопје.

Притвореник починал на пат кон болница

На Р.А. (1951) од Струмица, притвореник во истражниот затвор „Скопје“, вчера му се слошило по што од страна на доктор од затворот му била укажана прва помош. Потоа било повикано возило на итна медицинска помош и бил пренесен во ГОБ „8 Септември“, но по пат починал. Доктор од итна медицинска помош констатирал смрт. По наредба на јавен обвинител, телото ќе биде...

Разбојник убил жена во Охрид

Засега непознато лице, синоќа усмрти жена во потесното централно подрачје на Охрид, на улица Галичица. Од СВР Охрид информираат дека се преземаат интензивни мерки за расчистување на кривичното дело разбојништво со последица смрт. - СВР Охрид трага по сторител кој во текот на вчерашниот ден, во времето од 11 часот и 30 минути до 19 часот и 25 минути, влегол во...

Албанските партии ќе формираат тело за Законот за употреба на јазиците

Албанските парламентарни политички партии во рок од три дена ќе формираат тело кое ќе направи правилник за функционирањето на албанските политички партии и ќе состави предлог Закон за употреба на јазиците кој ќе ги задоволува потребите на Албациите. Ова се двата заклучоци кои ги донеле албанските политички партии денеска на средбата во хотел „Арка“, соопшти лидерот на Движењето за реформи на...

Српски државјанин е пронајден мртов во камион на Качанички пат

Во камион со српски регистарски ознаки, вчера околу 07.30 часот на ул. Качанички пат во Скопје, бил пронајден починат Н.Ј. (37) од Србија, информира МВР. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е дадено на обдукција, а камионот бил запечатен за понатамошна постапка.

Бразилската полиција официјално потврди дека грчкиот амбасадор е убиен

Грчкото министерство за надворешни работи и бразилската полиција официјално потврдија дека грчкиот амбасадор во Бразил, Кирјакос Амиридис, е убиен во Рио де Жанеиро. Вештачењето на најденото јагленосано тело во автомобилот, кој Амиридис го изнајмил заедно со сопругата за време на одморот во Рио де Жанеиро, покажало дека се работи за грчкиот амбасадор. Грчкото МНР изрази длабоко жалење за трагичниот настан...

Исчезна грчкиот амбасадор во Бразил

Грчкиот амбасадор во Бразил, Кирјакос Амиридис, е исчезнат една недела и постои сомнение дека е убиен за време на неговиот одмор во Рио де Жанеиро. Грчките медиуми пренесуваат информација од „Ројтерс“ дека бразилската полиција нашла јагленосано тело во автомобил со регистарски таблички кои одговараат на регистрацијата на автомобилот што во Рио де Жанеиро го изнајмил амбасадорот. Засега нема официјална потврда дека...

Извлечено телото на пилотот на рускиот авион кој се урна во Црно Море

Нуркачите го извлекоа на површина телото на Роман Волков, пилотот на авионот „ту-154“, кој вчера падна во Црно Море две минути по полетувањето, при што загинаа 92 лица. Според извори од местото на акцијата, нуркачите што учествувале во операцијата за извлекување на телата на жртвите и на деловите на авионот, пронашле уште едно тело, а кога го извлекле на површина, врз основа на...

Мртов маж пронајден во влез од зграда во Куманово

Непознато машко лице со прострелна рана во главата е пронајдено утрово во ходник во зграда, лоцирана на булеварот Октомвриска револуција во Куманово, потврди МВР. Од МВР соопштија дека случајот во СВР Куманово е пријавен во 7.35 часот. На местото на настанот увид вршат екипи на крим-техника од МВР, јавното обвинителство и на судска медицина. Дел од медиумите информираат дека телото е...

Ад хок телото ќе носи одлуки со кворум од тројца членови

Ад хок телото за надзор на работата на медиумите го усвои деловникот за работа, според кој, еден медиум ќе може да се казни доколку така одлучат тројца од петте членови на привременото тело. За одржување седница, исто така, ќе биде потребен кворум од тројца членови кои доколку сакаат да донесат одлука, ќе треба да бидат едногласни. Ад хок телото веќе го има...

Aд хок телото не успеа да го избере петтиот член пред лидерската средба

Четворицата членови на ад хок телото за регулација на медиумите и денеска не успеаја да постигнат договор за петтиот член, кој треба да биде Албанец. Еден од двајцата членови предложени од СДСМ, Љубомир Костовски, вели дека иако ситуацијата била речиси решена, некој изборот на петтиот член сака да го држи како проблем. - Немаме договор иако ситуацијата беше речиси решена. Се...

Заглави ад хок телото за медиуми, средбите продолжуваат од понеделник

Членовите на привременото ад хок тело за следење на работата на медиумите за време на изборите, не постигнаа договор за избор на петтиот член, а средбите ќе продолжат од понеделник. Четворицата членови не успеаја да постигнат консензус, иако рокот за изборот на петтиот член, кој треба да биде Албанец, истече во средата. Слаѓана Димишкова и Цветин Чилиманов, предложени од ВМРО-ДПМНЕ, и...

Кандидати за ад хок телото за медиуми, сепак, има

Наспроти дилемата дали и кој ќе се пријави на јавниот повик на СДСМ за членови на ад хок телото за надзор на медиумите во предизборниот период, сепак, има кандидати за оваа тримесечна функција, дознава „Мета“. Рокот за пријавување истекува денеска на полноќ. Не е познато на кој начин од ВМРО-ДПМНЕ ќе одберат и ќе предложат кандидати за ова тело, чии надлежности се...

Кумановец со прострелна рана во главата пронајден во бунар во село Доброшане

Безживотно тело на маж, со прострелна рана на десната слепоочница, е најдено во бунар во близина на црквата „Света Мина“, во село Добрешане, Кумановско, соопшти денеска Јавното обвинителство. Тим нуркачи на Министерството за внатрешни работи го извадиле телото од бунарот, а надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово извршил увид на местото. За случајот е осомничено едно лице кое било...

Телото на рускиот пилот префрлено во Турција и наскоро ќе биде транспортирано во Москва

Телото на рускиот пилот кој беше убиен по соборувањето на авионот-бомбардер од типот „су-24“ во вторникот на турско-сириската граница, пристигнало во Турција и наскоро треба да биде пренесено во Русија, изјавил денеска на прес-конференција турскиот премиер, Ахмед Давутоглу, јавува „Раша тудеј“. Тој изјавил дека со телото на пилотот се постапува во согласност со традициите на православното христијанство. Пренесувањето на телото за...

Пронајдено безживотно тело на 45-годишен маж во Охрид

Безживотно тело на маж на возраст од 45 години, утрово е пронајдено во автомобил во автокампот „Андон Дуков“, покрај Охрид, информираат од СВР Охрид. Телото го забележал случаен минувач, кој веднаш ја известил полицијата. Според првичните информации од истрагата, во автомобилот била пронајдена една чаура од куршум. На телото немало траги на насилство, што наведува на заклучок за самоубиство. На местото на настанот...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...