fbpx
Таг: телефонски разговор

таг: телефонски разговор

Приведено лице што се јавувало преку телефон со лажни информации за сообраќајќи на блиски

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска во 9 часот на Граничниот премин Деве Баир го лиши од слобода Н.П.С. (34) од Плевен, Република Бугарија. Тој им се јавувал на повозрасни лица во земјава и успевал да ги доведе во заблуда дека член на нивното потесно семејство предизвикал сообраќајќа и има загинато дете, и доколку сакаат да го спасат од...

Сатирична објава за непостоечки разговор предизвика лавина навреди за министерката Петровска

Сатиричниот текст почнува со тоа дека „во последниот телефонски повик, министерката за одбрана му дала ветување на Зеленски дека Русија и Путин ќе бидат поразени, а тој плачел додека зборувал по телефон, нарачал воена артилерија како помош од Северна Македонија“. Наводниот разговор, уште пред да се прочита докрај, е јасно дека е невистинит, но и покрај тоа од...

Британија и Германија ги повикаа граѓаните да ја напуштат Украина, Русија од Киев повлекува дипломати

Велика Британија и Германија ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина поради стравувањата од можна руска инвазија на земјата, јави германската новинска агенција ДПА. Покрај овие две големи европски земји, САД излегоа со истата препорака и за американските граѓани во Украина, а вакви повици упатија и балтичките земји, Холандија, Саудиска Арабија и други држави, вклучувајќи ја и Северна...

Претседателот Пендаровски имал телефонски разговор со Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг

По повод годишнината од членството на Република Северна Македонија во НАТО, претседателот Стево Пендаровски денеска имал телефонски разговор со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. Во разговорот двајцата соговорници размениле мислења за улогата на Алијансата и справувањето со идните безбедносни предизвици, за регионалната стабилност и за надворешно-политичките приоритети на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски...

Заев и Борисов согласни да не се одлага решавањето на спорот меѓу двете земји

Бугарскиот премиер и претседател на ГЕРБ, Бојко Борисов утрово му телефонирал на својот македонски колега Зоран Заев за да му го честита реизборот за претседател на СДСМ. Во телефонскиот разговор, како што обајцата велат во постови на социјалните мрежи, се согласиле дека не треба да се одлагаат решенијата што двете држави треба да ги преземат во духот на Договорот...

Македонија и Бугарија во следниот период ќе го интензивираат политичкиот дијалог на повеќе нивоа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи остварил телефонски разговор со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева, информираат од МНР. „Двајцата министри се согласија за потребата од интензивирање на политичкиот дијалог на повеќе нивоа во претстојниот период. Османи ја потенцираше важноста која Северна Македонија ја придава на продлабочување на пријателските односи со соседна Бугарија, од заемен интерес за...

Вистиномер: Нема ништо „пранкерско“(шегобијно) во индициите дека Москва се меша во изборите

Објавувањето на старо аудио за разговор на „Грета Тунберг“ и Зоран Заев во овој момент, нема никаква допирна точка со наводната шегобијност, туку со директно инволвирање во изборите во РСМ од страна на „пријателите на Кремљ“, пишува „Вистиномер“. Има една голема разлика помеѓу објавувањето на нелегално прислушкуваните разговори за функционери на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во оваа предизборна кампања и...

Заев на телефон со Столтенберг: Остануваме посветени на членството на Македонија во НАТО

Премиерот Зоран Заев и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во телефонски разговор разменија мислења за одлуката на ЕУ да го одложи стартот за преговори на нашата земја за членство во унијата, информираат од владината прес-служба. Заев му го пренел на Столтенберг расположението на граѓаните на земјата од, како што се наведува во соопштението, историската грешка на ЕУ да не...

Телефонски разговор Заев – Ципрас: Договорот од Преспа е приоритет

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас имале телефонски разговор по оставката на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос вели дека и двајцата премиери се согласиле и повториле дека работат на имплементација на Договорот од Преспа. – Премиерот контактира многу редовно со господинот Заев. Очигледно е дека...

Заев телефонски ја информирал Меркел за подготовките за референдумот

Во телефонски разговор вчера попладнето, премиерот Зоран Заев зборувал со канцеларката на Германија, Ангела Меркел за напорите за европски и атлантски перспективи на Македонија и за подготовките за референдумот, соопшти македонската влада. Притоа, како што се вели во соопштението, Меркел ја истакнала поддршкта од Германија за Договорот на Македонија и Грција. „Германската канцеларка, Меркел, даде поддршка на напорите на Владата и...

Грчката влада објави промотивно видео со исечоци од телефонски разговори Заев – Ципрас

Грчката влада на својот официјален „Јутјуб“ канал објави промотивно видео за потпишувањето на Договорот помеѓу Македонија и Грција во Преспа на 17 јуни. Во видеото освен сцени од потпишувањето на Договорот во Преспа, има делови во кои се гледа како грчкиот премиер Алексис Ципрас телефонски се договара со македонскиот премиер Зоран Заев на англиски јазик. За време на телефонскиот разговор Ципрас...

Пенс до Заев: Честитки за договорот со Грција – се отвораат вратите за ЕУ и за НАТО

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, во телефонски разговор со македонскиот премиер Зоран Заев, вчера го честитал постигнувањето на Договорот на Македонија со Грција за решавање на спорот за името и им честитал на Заев и на неговиот грчки колега Алексис Ципрас за покажаното лидерство, соопшти македонската влада. „Според потпретседателот Пенс, договорот покажува јасен сигнал дека Република Македонија се доближува кон...

Заев: Се надевам на договор, денеска ќе имаме уште еден суштествен разговор

Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува со денешниот телефонски разговор со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас да бидат заокружени сите аспекти и да биде постигнат договор за долгогодишниот спор за името. – Вчера имавме навистина квалитетно унапредување на разговорите. Се надевам дека денеска ќе можеме нешто убаво да и соопштиме на јавноста. Реков дека сум оптимист и оти е возможно...

Заев и Ципрас телефонски разговарале еден час, утре повторно ќе се слушнат

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска го имале телефонскиот разговор што го најавија пред 10 дена како своевидна завршница на договорот за името. Како што информираат од Владата, Заев и Ципрас се слушнале во 14 и 15 минути по македонско време и разговарале околу еден час. „За време на разговорот се дискутираше за преостанатите прашања и...

Заев се надева на решение на спорот со името пред Самитот на ЕУ

Премиерот Зоран Заев изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни. Тој денеска во Арачиново, каде што беше означен почетокот на проектот за изградба на нова општинска зграда, истакна дека брзото решавање на...

Коѕиас потврди дека Заев и Ципрас ќе имаат телефонски разговор денеска

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по заминувањето од премиерскиот кабинет кусо потврди дека премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев денеска ќе се слушнат на телефон. Коѕиас не сакаше да даде изјава за медиуми, но на новинарско прашање дали Ципрас и Заев ќе разговараат денеска, кусо рече: „Ќе го направат тоа“. Но, не одговори што ќе си кажат, изјавувајќи...

Владата без прецизен одговор за најавениот разговор помеѓу Заев и Ципрас

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска на прес-конференција во Владата не прецизираше до каде се преговорите и дали е можна средба или телефонски разговор на премиерите на Грција и Македонија до крајот на неделава. Бошњаковски не сакаше да даде ниту коментар на „Фејсбук“ статусот на Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ кој напиша дека во четврток или петок ќе се случи средбата...

Ангела Меркел телефонски разговарала со Заев и со Ципрас

Германската канцеларка вчера телефонски разговарала со македонскиот и со грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, потврдиле за „Дојче Веле“ од прес-службата на германската канцеларка. Од Берлин доаѓа само потврда дека канцеларката Ангела Меркел телефонски разговарала и со македонскиот и со грчкиот премиер. Темите и други детали не се соопштуваат, но разговорите се реализираат само два дена откако македонскиот премиер...

Ципрас и Меркел телефонски разговарале за прашањето за името

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел имале телефонски разговор, во кој една од темите било и прашањето за името, соопштиле од кабинетот на Ципрас, пренесува Македонската информативна агенција (МИА). Инаку, телефонскиот разговор меѓу Ципрас и Меркел доаѓа еден ден пред официјалната посета на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин, во рамките на која е предвидена и средба...

Трамп и Путин телефонски разговарале за судирот помеѓу Израел и Палестина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговарале за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина. - Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп. Секако, зборувавме за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина - изјави Путин пред средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас, кој е во посета на Москва. Путин потенцираше дека...

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...