fbpx

Британија и Германија ги повикаа граѓаните да ја напуштат Украина, Русија од Киев повлекува дипломати

-

Велика Британија и Германија ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина поради стравувањата од можна руска инвазија на земјата, јави германската новинска агенција ДПА. Покрај овие две големи европски земји, САД излегоа со истата препорака и за американските граѓани во Украина, а вакви повици упатија и балтичките земји, Холандија, Саудиска Арабија и други држави, вклучувајќи ја и Северна Македонија.

Во меѓувреме, и Русија се одлучи да повлече дел од својата дипломатска мисија во Украина, пишува Би-би-си. Според портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, повлекувањето на дел од руските дипломати од Киев е поради „провокации од Киев или од други страни“.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко денеска изјави дека властите на украинскиот главен град го одобриле планот за евакуација во случај во руска инвазија. Според неговите зборови, одобрени се центрите за евакуација, потребните возила и безбедните региони за сместување на евакуираните лица надвор од Киев на други локации во Украина.

Ројтерс јавува дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска имале телефонски разговор пред разговорот што подоцна во денов треба да го имаат претседателите Џо Бајден и Владимир Путин.

Блинкен пред разговорот изјави дека се наоѓаме во ситуација во која руската инвазија би можела да започне во било кое време доколку претседателот Путин одлучи за тоа. Рускиот министер Лавров пак во разговорот му рекол на Блинкен дека САД и ЕУ ги игнорираат руските безбедносни предлози и ја обвинил САД за „пропагандна кампања“ за возможна руска агресија.

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
free download udemy course
download huawei firmware
Download WordPress Themes
free download udemy paid course