fbpx
Таг: свеченост

таг: свеченост

Во АРМ примени 150 нови професионални војници

Во касарната „Илинден“ во Скопје денеска се одржа свеченост за прием на 150 нови професионални војници во редовите на Армијата на Република Северна Македонија. Оваа година во армијата беа примени вкупно 300 професионални војници, од околу 1.900 кандидати кои се пријавија на двата јавни огласи, соопшти Министерството за одбрана. Министерката за одбрана Славјанка Петровска на новопримените професионални војници им порача...

По повод Денот на Европа, најавени серија активности и свечености

Под слоганот Иднината нè поврзува, делегацијата на Европската Унија ќе го слави Денот на Европа 2023 година во текот на месец мај, преку програма која вклучува серија активности и свечености организирани во соработка со мрежата на Europe House. Програмата за Денот на Европа почна на 6 мај 2023 година со отворањето на новото локално издание на Europe House Битола, сместено...

Ковачевски: За прв пат како држава се поврзуваме кон запад и исток, а не само на оската север-југ

Премиерот Димитар Ковачевски, но и речиси сите министри присуствуваа на денешното поставување камен-темелник, со кој се означи почетокот на изградбата на автопатите Тетово - Гостивар, Гостивар - Букојчани и Требениште - Струга - Ќафасан. Бината од каде што се обраќаа владините претставници беше претставена во форма на автопат, а на говорницата беше поставен бројот 8. Со црна маица на која...

АРМ утре го одбележува својот празник, во Скопје ќе има артилериски плотуни

Армијата на Република Македонија (АРМ) утре ќе го одбележи својот празник, 18 Август - Ден на АРМ, со свеченост на платото пред зградата на Министерството за одбрана и Генералштабот, како и со артилериски плотуни од касарната „Илинден“ во Скопје. На централното одбележување, кое ќе почне во 10.30 часот ќе говорат претседателот на државата и Врховен командант на АРМ, Ѓорге Иванов...

Заев: Моделот за иднината почнува со почитување на сите заедници

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и за унапредување на етничката и на културната разноличност, односно богатството на Македонија, истакна премиерот Зоран Заев во своето обраќање на свеченоста по повод Денот на албанската азбука, што се одржа во Битола. - Прогласувањето на денешниот ден за официјален празник на албанското писмо е составен дел...

Заев: На идните генерации треба да им дадеме причини за да го слават нашиот патриотизам

Нашиот патриотизам идните генерации ќе го слават само ако им дадеме повеќе причини за тоа, истакна премиерот Зоран Заев во својот говор на централниот настан од одбележувањето на 11 Октомври - Денот на народното востание, кој се одржа пред Споменикот на ослободителите на Скопје, во дворот на Владата. - Празнувањето на големите датуми и оддавањето чест на сите наши претходници...

Шеснаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска се одбележуваат 16 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој се стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година и се постави рамка за меѓуетички соживот. Преговорите, почнаа во Скопје, а потоа продолжија во Охрид, каде завршија со парафирање на документот на 10 август. Три дена подоцна на 13 август 2001 година во претседателската...

ДИК утре свечено ќе ги врачи уверенијата на новоизбраните пратеници во Собранието

Државната изборна комисија (ДИК) утре свечено ќе им ги врачи уверенијата на претставниците на коалициите и на политичките партии кои освоија пратенички мандати на предвремените парламентарни избори, кои се одржаа на 11 декември. Ова го отвора патот за свикување конститутивна седница на новото собрание. „Ве известуваме дека уверенијата за пратениците избрани на предвремените избори за пратеници во Собранието на Република...

Признание „Пријател на Македонија“ за поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ

Граѓанското здружение „Хрватско-македонска тангента“, вечерва, во 19 часот, во Шибеник, на поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ, ќе му го врачи признанието „Пријател на Македонија“. Во таа пригода Месиќ ќе одржи предавање за македонско-хрватските културни врски, од Штросмаер и Миладиновци до денес. Поранешните хрватски претседатели Стипе Месиќ и Иво Јосиповиќ, се почесни членови на „Хрватско-македонската тангента“. Традиционалните годишни признанија ќе им бидат врачени...

Иванов ќе присуствува на 70-годишнината од доселувањето на Македонците во Војводина

Претседателот Ѓорге Иванов ќе присуствува на свечена академија по повод 70-годишнината од доселувањето на Македонците во Војводина, на 30 октомври во Панчево, јави дописничката на „Мета“ од Белград. Националниот совет на македонското национално малцинство во Србија најавил дека на централната свеченост во Центарот за култура на Панчево ќе присуствува и српскиот претседател, Томислав Николиќ. Пред одржување на свеченоста, двајцата претседатели ќе...

Канческа-Милевска и Бејли ја претставија реставрираната „Св. Богородица Перивлепта“

Со свеченост на која присуствуваа министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, како и митрополитот дебарско-кичевски, г. Тимотеј, денеска во Охрид беше претставен на јавноста комплетно конзервираниот и реставриран фрескоживопис во црквата „Св. Богородица Перивлепта“. Конзервацијата траеше точно три години, додека истражувачките работи на архитектурата и на фрескоживописот се почнати уште во 2010 година. Во овој период,...

Пуштена во употреба нова градинка во Јагуновце

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и градоначалникот на Општина Јегуновце Тони Коцевски, попладнево на свечен начин ја пуштија во употреба новата детска градинка „Јаболчиња“ во Јегуновце. Новата градинка, како што беше речено, ќе ги подобри условите за престој на најмладите од Општина Јегуновце, кои до сега беа згрижени во руиниран објект стар половина век. Градинката располага...

Вељаноски: Да оставиме да нè оценуваат генерациите што доаѓаат

„Референдумот од 8 септември 1991 година е нашата најголема современа победа, а изразената волја на граѓаните претставува заокружување на стремежите, принципите и на сонувањата на генерациите од двата Илиндена. Денес, поради нас самите и евроинтегративните процеси, продолжуваме со реформите“, рече претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, на свечениот прием во пресрет на празникот 8 Септември, Денот на независноста на Република...

Премиерот Груевски денеска ќе пушта пат и водовод во Елшани

Претседателот на Владата, Никола Груевски, и охридскиот градоначалник, Никола Бакрачески, денеска, свечено, ќе го отворат новиот асфалтиран пат и ќе го пуштат во употреба новиот водоводен систем во надезерското село Елшани. Реконструкцијата на патната делница, од автокампот Елешец на меѓународниот пат Охрид - Свети Наум до Елшани, е во должина од 2.258 метри. Вкупната вредност на проектот е 7,6 милиони денари,...

Свечености по повод патрониот празник на Штип

Продолжува четиридневната празнична програма по повод Свети Никола, празникот на патронот на градот Штип. За денеска напладне е закажана промоцијата на книгата „Македонија – во светот, светот – во Македонија“ од професoрот во пензија, Блаже Китанов. Промотори на книгата се историчарот Тодор Чепреганов и Стефан М. Влахов. Вечерва, пак, ќе се одржи концерт на градскиот хор Штип: „Во сеќавање...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...