fbpx
Таг: стравови

таг: стравови

Германците имаат најмногу страв од зголемувањето на цените

Зголемувањето на трошоците за живот е најголемата грижа на луѓето во Германија, покажуваат резултатите од едно истражување. Две третини од учесниците на анкетата (65 отсто) рекле дека се плашат од зголемувањето на цените, пишува германската новинска агенција ДПА.  Истражувањето е изработено за долгорочната студија „Стравовите на Германците“. На второто и третото место на ранг-листата се грижите поради поскапувањата - 60 отсто...

Бегалците тонат во кал и вода на Идомени

Кампот во Идомени е целосно поплавен, а нивите каде бегалците спијат во шатори се претворени во огромно калливо мочуриште, по вчерашниот поројни врнежи во северна Грција. За над 12.000 луѓе кои се во кампот во Идомени, на границата со Македонија, обидот да се избега од војната во Сирија и лошите услови за живот во Ирак станува се полош кошмар. Шаторите...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...