fbpx
Таг: стапка на смртност

таг: стапка на смртност

Амишите се вакцинираат и не се поштедени од канцер или аутизам

Стив Кирш, кој говори во видеото од постот, самиот за Асошиејтед Прес кажал дека за неговото излагање пред сенатот во Пенсилванија немал најдено какви било медицински студии, туку само го кажал своето лично искуство дека меѓу Амишите не можел да најде лица кои страдаат од канцер, дијабетес, аутизам, автоимуни болести… Но, и самиот вели дека тоа не значи оти...

МЗ: За пет години смртноста на предвреме родените бебиња намалена за 18 отсто

Смртноста на предвреме родените бебиња во периодот од 2016 до 2021 година е намалена од 26 отсто на само 8 отсто, со тенденција овој процент и понатаму да паѓа, информираат од Министерството за здравство. Тие велат дека ваквото намалување е резултат на континуираната обука и унапредување на персоналот и силните инвестиции во модерна апаратура на Клиниката за гинекологија и акушерство. „Во...

Иван Џикиќ: Зимава ќе биде тешка за земјите со ниска стапка на имунизација, бројот на вакцинирани мора да расте

Македонските власти мора многу повеќе да се ангажираат за зголемување на процентот на вакцинирани лица против ковид-19 и да се воведат мерки кои ќе спречат натамошно ширење на корона вирусот, вели светски познатиот хрватско-германски научник Иван Џикиќ, професор на Медицинскиот факултет на Гете Универзитетот во Франкфурт, Германија и на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Сплит, Хрватска. На денешната онлајн средба „Што вели...

Само 0,01 отсто од Американците кои примиле две дози вакцина се заразиле од корона вирусот

Американскиот Центар за контрола и превенција болести објави дека само 0,01 отсто од Американците кои досега примиле две дози вакцини против ковид-19 во изминатиов период од 1 јануари до 30 април се заразиле со корона вирусот. Заклучно со 30 април годинава, повеќе од 107 милиони граѓани на САД се вакцинирале со две дози, додека само 10.262 од нив се...

Италијанска студија покажува дека смртноста од ковид-19 се намалила за 95 отсто по првата доза вакцина

Во Италија заразувањето со корона вирусот е намалено за 80 проценти по пет недели од примањето на првата доза од вакцините против ковид-19 на Фајзер/Бионтек, Модерна и Астра Зенека помеѓу населението, покажува италијанско истражување што беше објавено вчера, пренесува Ројтерс. Ова е прво обемно истражување во земја-членка на ЕУ кое го обработува реалното влијание на имунизацијата на населението со вакцини...

Вистиномер: Смртноста од Ковид-19 и последиците кај пацентите се поголеми споредбено со грипот

Пост објава на Фејсбук пренесува текст од онлајн медиум на македонски јазик, во кој лажно се наведува дека смртноста од Ковид-19 и од грипот била подеднаква и дека тоа било кажано од германскиот „Институт Роберт Кох“, објави „Вистиномер“. Пост објава на Фејсбук на македонски јазик невистинито тврди дека последиците од Ковид-19 и од грипот се подеднакво опасни и дека немало разлика...

СЗО ги отфрли тврдењата дека Северна Македонија има највисока стапка на смртност од ковид-19 во регионот

Изјавата дека Северна Македонија има најголема стапка на смртност во регионот не е точна. Знам дека Северна Македонија е меѓу земјите кои се најтранспарентни во споделувањето на националните бројки и статистиките, ова го изјави Џихан Тавила, претставник на Светската здравствена организација во Македонија, за емисијата КОД на „Телма ТВ“. „Треба да бидеме многу внимателни кога ги споредуваме земјите, поради можните...

Александар Вучиќ претерува, Србија не е меѓу земјите со најниска стапка на смртност

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Србија нема „неколку илјади пати“ пониска стапка на смртност од Ковид-19 од земјите во Европа

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...