fbpx
Таг: Специјалци

таг: Специјалци

Полициските специјалци со 10 нови интервентни возила

Полициските специјалци добија 10 нови интервентни возила, донација за МВР од Владата на Република Чешка. Набавката на возилата беше направена во рамките на договорот вреден еден милион евра, којшто ќе биде искористен за материјално - техничко модернизирање на повеќе организациони единици при МВР, информираат од Министерството за внатрешни работи. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Полицискиот центар Ѓорче...

Oсомничен со големо досие фрлил бомба кон полицајците, па бил убиен

При полициска акција за апсење, утрово во тетовското село Ларце бил убиен Ј.Р. (38) од селото Ларце. Тој пред да биде застрелан фрлил бомба кон полициските специјалци, соопшти МВР. Според полицијата, против сега убиениот во периодот од 2000 до 2016 година биле поднесени шест кривични пријави за вкупно 16 тешки форми на кривични дела. Бил пријавен за убиство и убиство...

Специјалците во Ротердам имале дозвола да пукаат во турскиот конзулат

Градоначалникот на Ротердам, Ахмед Абуталеб, соопшти дека специјалните сили кои во саботата вечерта ги испрати во турскиот конзулат во градот, каде се наоѓаше турската министерка за семејни прашања, Фатма Бетул Сајан Каја, имале дозвола да отворат оган доколку тоа било потребно. Градоначалникот на овој холандски град синоќа за холандска телевизија рече дека пратил специјална единица за вооружена интервенција во турскиот...

Чавков треба да нареди поголемо полициско обезбедување на протестите

На денешната прес-конференција на МВР не беше даден конкретен одговор дали на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ќе има зголемено полициско обезбедување, по вчерашниот инцидент во кој беше нападната новинарската екипа на порталот „А1он“. Инаку, според организациската поставеност во МВР, полициското присуство и обезбедувањето протести е под надлежност на Бирото за јавна безбедност (БЈБ). За евентуално ангажирање на...

Специјалци не дозволуваат цивили со возила да влезат во Стајковци

Силно полициско и воено обезбедување утрово не дозволува влез на цивилни возила во Стајковци, јавува „Плусинфо“. Образложението е дека во селото ќе влезе тешка механизација која ќе биде вклучена во расчистување на штетите од поплавите кои создадоа огромни штети во овој регион, во саботата. Пред влезот на селото има полиција, воена полиција, специјални полициски сили, дури и возила на КФОР. Новинарските екипи...

„Студентски пленум“: СПУКМ со специјалци насилно ги собра кутиите од гласањето

„Студентски пленум“ на својата страница на „Фејсбук“ ги повикува сите студенти и граѓани да одат пред студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, затоа што, како што пишуваат, членови на СПУКИМ, заедно со припадници на специјалните полициски сили, насилно ги грабнале гласачките кутии од денешните избори. „Сите пред „Кузман“ студентскиот дом. Пред 20 минути насилно беа украдени четири гласачки кутии и беа донесени...

Заврши полициската акција во Липково и Арачиново – МВР ќе соопшти детали во текот на денот

Полициската акција која ноќеска се спроведуваше во реонот на Липково и Арачиново завршила. МВР најави дека во текот на денот ќе излезе со официјални информации за акцијата. Според безбедносни извори, специјалните полициски сили вршеле „проверка на локации и претрес на терен и на напуштени објекти долж граничната линија која е прогласена за кризно подрачје“. Неофицијално се дознава дека акцијата е поврзана...

Битолскиот затвор, во кој има притвореници од Диво Насеље, под засилено полициско обезбедување

Директорот на битолскиот затвор „Црн мост“, Славко Гацовски, и началничката на секторот за односи со јавноста и за протокол на МВР, Наталија Спирова-Кордиќ, за „Мета“ потврдија дека има засилено обезбедување на затворот и дека се зголемени мерките на безбедност со редовни полициски службеници, но не и со специјалци. Гацовски потврдува дека во „Црн мост“ се дел од терористите од Диво Насеље, но...
Scars Above скриншот од играта на Steam

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра. Во Србија во последниве неколку години правењето компјутерски игри преку специјализирани фирми стана...