Градоначалникот на Ротердам, Ахмед Абуталеб, соопшти дека специјалните сили кои во саботата вечерта ги испрати во турскиот конзулат во градот, каде се наоѓаше турската министерка за семејни прашања, Фатма Бетул Сајан Каја, имале дозвола да отворат оган доколку тоа било потребно.

Градоначалникот на овој холандски град синоќа за холандска телевизија рече дека пратил специјална единица за вооружена интервенција во турскиот конзулат, во страв дека 12 членови на обезбедувањето на турската министерка, кое од Германија ја придружуваше во Ротердам, можеби се вооружени.

– Беше важно да бидеме сигурни, во случај да дојде до судир, да бидеме надмоќни – рече Абуталеб, додавајќи дека холандската специјална единица имала „дозвола да отвори оган“.

Турската министерка на крајот е испратена од Холандија во неделата, во раните утрински часови.

Претходно, холандската влада забрани слетување на авионот на шефот на турската дипломатија во Ротердам, каде двајцата турските министри требало да се обратат на собири на Турци кои живеат во земјата, за да ги повикаат на априлскиот турски референдум да гласаат за проширување на овластувањата на претседателот на Турција.

Холандскиот премиер Марк Руте денеска, на последниот ден од кампањата во пресрет на холандските избори, кои падна во сенка на новонастанатата дипломатска криза, изјави дека холандските власти работат на ублажување на тензиите со Анкара.