fbpx
Таг: СОНК

таг: СОНК

Мириса на договор меѓу Адеми и Неделков!

Штрајкот на просветните работници, кој почна минатиот вторник, сè уште трае, но по посетата на претседателот на Европскиот синдикат за образование, Мартин Ромер, мириса на договор помеѓу СОНК и ресорните министерства. Ромер вчера неколкупати нагласи дека мора да се воспостави дијалог. – Целосно го поддржувам штрајкот на СОНК и дојдов тука да видам дали може да најдеме простор за сите...

СОНК: Штрајкот нема да го прекинат притисоците туку преговорите

Членовите на СОНК синоќа на седницата на советот го прифатиле повикот на претседателот на Европскиот синдикат за образование, Мартин Ромер, за продолжување на преговорите помеѓу СОНК и ресорните министерства. - Советот едногласно повторно ја потврди непоколебливоста во опстојување на генералниот штрајк, сè додека не се дојде до заемно прифатливи решенија по барањата, за кои претходно ќе се изјаснат сите членови...

Екстерно: Истокот комплетно се тестира, западот делумно бојкотира

Генералниот штрајк на просветните работници трае, а членовите на СОНК не учествуваат во екстерното тестирање, вели Јаким Неделков, претседател на СОНК. - Штрајк има во цела Македонија. Ние одиме на работа, но не ги извршуваме работните обврски. Колегите кои се членови на СОНК се во штрајк и тие, аналогно на тоа, нема да учествуваат во екстерното тестирање. Се знае чии...

Европски синдикат: Штрајк – да, ама и паралелни преговори

Систем на евалуација на наставници кој се гради врз основа на казни никогаш нема да создаде лојални претставници и секогаш ќе се бара начин како тој да се заобиколи. Таков систем не е објективен и постои можност за субјективно оценување на наставнциите, вели Мартин Ромер, претседател на Европскиот синдикат за образование во врска со генералниот штрајк на СОНК. Тој денеска...

Во техничкото во Битола, само пет ученици се тестирале

Заменски наставници кои не се избрани на наставнички совет го вршат екстерното тестирање во дел од училиштата во Битола, обвинуваат од регионалнта канцеларија на СОНК. Директори на повеќе училишта во градот, отакако увиделе дека стапиле во штрајк професорите кои се избрани на наставнички совети да го вршат тестирањето, веднаш нашле други лица да го спороведуваат екстерниот тест, вели Фанче...

МОН: Дополнителни термини за тестирање на дел од учениците

Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар информираат дека процесот на екстерното тестирање е целосен и успешен во училиштата во Скопје, Македонски Брод, Богданци, Валандово, Берово, Виница, Делчево, Кавадарци, Пробиштип, Радовиш, Ресен, Демир Хисар, Маврово – Ростуше, Липково, Штип, Свети Николе, Врапчиште, Гевгелија, Неготино, Прилеп, Охрид, Кочани, Велес, Струга, Битола, Крушево, Кратово, Центар Жупа, Македонска Каменица и во...

Екстерното делумно се бојкотира, штрајкот делумно продолжува

Денеска почна екстерното тестирање на ученциите од трета и од четврта година во средните училишта. Поради штрајкот на СОНК, кој трае речиси една недела, во некои училишта екстерно воопшто не се спроведува, а во други го спроведуваат заменски наставници. - Во средните училишта „Зеф Љуш Марку“ и „Арсени Јовков“ има бојкот од страна на учениците кои не се појавија на...

Матуранти од Битола не влегоа на тестирање

Само пет минути пред почетокот на екстерното тестирање,  закажано за 9.30 часот, матурантите од средното техничко училиште „Ѓорги Наумов “ во Битола си заминаа дома. Учениците чии професори во целост петти ден штрајкуваат, велат дека ги поддржуваат нивните барања. Ваквата атмосфера ги крена на нозе надлежните во Битола, кои веднаш отишле во училиштето да зборуваат со матурантите да се вратат...

„Студентски пленум“ со поддршка за штрајкот на СОНК

„Студентски пленум“ го поддржува штрајкот на СОНК за остварување на правата на просветните работници и во битката за квалитетно подобрен образовен систем. Тие велат дека одбиваат да бидат експеримент. „Студентскиот пленум најдобро го познава игнорантскиот однос на власта за образовните политики, кои се темелат на наметнати, недоволно анализирани решенија, од кои се исклучени сите засегнати страни. Ги охрабруваме просветните работници...

Наставници од „Орце Николов“ го поддржуваат штрајкот на СОНК

Синдикалната организација на Гимназијата „Орце Николов“ од Скопје, со отворено писмо ја извести јавноста дека 42 наставници од гимназијата ќе го продолжат штрајкот на СОНК. „Овој штрајк е наш апел за подигнување на свеста на наставниците дека имаат лична и морална одговорност да изразат солидарност и почитување на работничките права. Наставниците – штрајкувачи целосно застануваат зад барањата на СОНК, во...

Неделков: В понеделник нема да се одржи екстерното тестирање

Штрајкот на просветните работници продолжува сè додека не се исполнат нашите барања и покрај огромните притисоци и закани, истакна лидерот на СОНК, Јаким Неделков , кој додаде дека в понеделник наставниците кои штрајкуваат нема да го спроведат предвиденото екстерно тестирање за учениците од четврта година. - Се води невидена кампања за да се прикаже дека се штрајкува само во Куманово и во Струмица, што...

„Професорски пленум“ го поддржува СОНК

Професорскиот пленум изразува цврста и недвосмислена поддршка на Синдикатот за образование, наука и култура како организација и на секој негов член и членка, охрабрувајќи ги да го искористат своето уставно право на штрајк, пишува во соопштението на „Професорски пленум“. - Најостро го осудуваме секој облик на притисок, вклучувајќи ја и заканата „воведување замена“. Тоа што ова решение е легализирано, не значи...

Четворица штрајкувачи во цела Источна Македонија

Штрајкот на СОНК не е поддржан од институциите во градовите од Источна Македонија. Во училиштата нормално се работи, а така е и во инстутуциите од областа на културата. Единствените четворица штрајкувачи се регионалните лидери на СОНК. Штипскиот регионален претставник, Марјан Костадиновски, веќе трет ден е осамен во штрајкот во неговото матично училиште „Ванчо Прке“. Тој вели дека е нормално да...

Се зголемува притисокот врз битолските наставници да се вратат на работа

Сè поголем е притисокот врз битолските наставници да почнат со настава, тврдат за новинската агенција „Мета“, синдикалци на СОНК. Откако вчера најголем дел од наставниците во битолските основни и средни училишта се приклучија на штрајкот и не отидоа на настава, врз нив се вршеле притисоци да се откажат од нивната намера. Во Битола, Средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“ е најединствено, таму...

Во Охрид се учи, во Струга се штрајкува

Во Охрид наставата се одвива нормално и вообичаено, додека во соседна Струга повеќе се штрајкува отколку што се учи. - На ниво на општина, во Струга и во сите села, со исклучок на Вевчани, според нашите согледувања, 70 проценти од наставниците и од професорите не извршуваат настава и ја почитуваат одлуката на СОНК - вели Сурија Рашиди, началник за образование...

Наставата почна, штрајкувачите во малцинство

Денеска почна второто полугодие за околу 280.000 основци и средношколци по тринеделниот зимски распуст. СОНК најави штрајк поради неуспешните преговори со Министерството за образование и наука. Штрајкот требаше да биде со присуство на работните места, но без извршување на работните задачи. Од обиколката што ја направивме во скопските училишта и градинки и според она што го јавија нашите дописници, генералната...

Штрајкот ги подели битолските наставници

Најавениот штрајк на СОНК ги подели вработените во битолското образование. Едни штрајкуваат, други држат настава. Во дел од основните и од средните училишта во градот наставата почна, во други - децата останаа сами во училниците, а во неколку училишта штрајкуваа само синдикалците на СОНК. - Утрово, кога отидовме на работа, од една страна нè пречека директорката, а од друга синдикалецот. Едната страна...

СОНК: Се разубедуваат наставниците од Битола да не штрајкуваат

Со јавувања по телефон или средби во четири очи, се разубедуваат членовите на СОНК во Битола за утре да не штрајкуваат, тврди регионалната претседателка на СОНК во Битола, Фанче Јошевска. Според неа, во последниве денови просветни работници од Битола постојано се јавувале во регионалната канцеларија на СОНК да се пожалат дека имаат притисоци од своите надлежни или од други личности...

Трајановски: Скопските училишта нема да штрајкуваат

Во вторник ќе почне второто полугодие од учебната година и наставата ќе се одвива нормално во сите средни и основни училишта во Скопје, а ќе работат и сите градинки, соопшти денеска на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, а во врска со најавениот штрајк на Синдикатот за образование, наука и култура(СОНК). Трајановски рече дека изминатава недела биле контактирани сите образовни...

И СОНК доби „контра-СОНК“

По најавите на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) за штрајк на просветните работници денеска се појави и „контра-СОНК“, група наставници, членови на синдикатот кои бараат да биде откажан закажаниот штрајк. Тие сметаат дека барањата на СОНК се нереални и велат дека немаат доверба во актуелниот претседател Јаким Неделков. - Ако штрајкот се одржи, најголемиот дел од наставниците нема да...

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денес се огласи во јавноста за да ги демантира, како што нагласи, лагите и шпекулациите во врска со францускиот предлог и порачува дека македонскиот јазик ќе биде...