fbpx
Таг: СОНК

таг: СОНК

Владата и СОНК се договорија

Владата и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) постигнаа договор кој  предвидува подобрување на процесот на екстерното тестирање и е во насока на зголемување на компетитивноста и подобрување на образовниот процес. Исто така, договорено е и да се формира систем на награди за успшните професори. Договорот нуди подобрени решенија во насока на валоризирање на трудот на наставниот кадар и...

МОН и СОНК уште ги пеглаат разликите

Преговорите помеѓу претставниците на Министерството за образование и наука (МОН) и Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) во рамки на социјалниот дијалог на највисоко ниво, се реализираат интензивно и во позитивна насока, информираa штуро и завиено од МОН. Ова е трета средба на највисоко ниво од 3 февруари. Работните групи постојано заседаваат. Овој дијалог беше изнуден по генералниот штрајк...

Зошто попушта Груевски: Се вразуми или се исплаши?

Нешто невообичаено се случува на Илиденска број 2. Каде замина „непопустливиот“ Груевски?  За само неколку дена, Владата повлече потези кои ги нема направено во деветгодишното владеење и кои и најголемите оптимисти не можеа да ги предвидат: ги послуша студентите, седна да се договори со СОНК, ги ослободи Кежаровски и Вранишковски и, денеска, во недела, попушти и за продонесите за хонорарците,...

МЕСО: Штрајкот е прекинат без да се исполни ниту едно барање

Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО) целосно го осудува прекинот на штрајкот на СОНК и изразува револтираност бидејќи таа одлука е донесена во пресрет на организирани масовни протести кои можеле да резултираат со уште поголем притисок кон власта за остварување на работничките права. - Уште повеќе сме револтирани што штрајкот е прекинат без решавање на ниту едно од барањата. Единствено слушнавме...

МЕСО: Сегашното раководство на СОНК е некомпетентно

Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО) најостро ја осудува објавата за прекин на штрајкот во образованието, која раководството на СОНК ја донесе без консултација со сопственото членство и без да биде усвоено ниту едно од барањата со кои го почна штрајкот. „Сето она што е договорено во спогодбата со Министерството за образование е премногу неодредено за да може да биде оквалификувано...

Битолски наставници: Кој направи пуч со прекинот на штрајкот?

Кој го направи пучот во штрајкот на СОНК е главната дилема на дел од битолските наставници, по прекинот на штрајкот. Наставници од средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“ во Битола, кои од првиот ден на штрајкот беа стопроцентно солидарни, денеска се револтирани поради неодговорените прашања од страна на СОНК. Зошто СОНК го прекина штрајкот, а штрајкувачите за тоа дознаваат од...

МОН и СОНК се договорија, штрајкот прекинат

Министерството за образование и наука и Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) по неколкудневни интензивни преговори, постигнаа заемно прифатлива спогодба во однос на сите отворени прашања, потврдија и од Синдикатот и од Министерството. „Врз основа на заемно прифатената спогодба, одлуката за генерален штрајк на СОНК се повлекува. Истовремено, продолжуваат интензивните преговори во рамки на социјалниот дијалог. Ги известуваме родителите...

„Професорски пленум“ го поддржува штрајкот на СОНК

„Професорски пленум“ ги поддржува членовите на СОНК и ги охрабрува да продолжат со штрајкот сè до постигнување на крајната цел и до исполнување на нивните барања. „Правото на штрајк е уставно загарантирано во Република Македонија и никој нема право да го спречува, особено не носителите на јавни функции и претставниците на власта. Затоа, исклучително важно за демократскиот амбиент во државата...

Партиската поделба на професорите ги подели и учениците во Охрид

Поделбата на професорите по партиска линија ги подели и ученици од охридската гимназија „Свети Климент Охридски“. Наместо на часови, тие од утрово стојат пред влезот на училиштето и не влегуваат во училниците за да одржат настава. Се солидаризираат со професорите кои вчера стапија во штрајк и покрај ставот на Унијата на средношколци да се оди на настава. Директорот на училиштето, Ѕвонко...

Трпески: Зад штрајкот на професорите во гимназијата во Охрид стои СДСМ

Директорот на општинското средно училиште „Свети Климент Охридски“, Звонко Трпески, обвини дека зад штрајкот стои СДСМ од Охрид. - Иако на почетокот штрајкот требаше да биде за остварување определени синдикални права, сепак од изјавата на членот на штрајкувачкиот одбор, Ристо Николески, дадена за локален медиум, јасно се гледа дека зад штрајкот стои СДСМ , што членот на штрајкувачкиот одбор јасно...

Во Охрид штрајкуваат само наставниците членови и симпатизери на СДСМ

Професорите и вработените во охридската гимназија „Свети Климент Охридски“ го подржуваат, односно одбиваат штрајкот на СОНК токму по линијата на партиската поделеност, а која во овој случај е „фифти-фифти“. Штрајкуваат професори кои се активисти, симпатизери или функционери во СДСМ, додека оние кои се наклонети на владејачката ВМРО-ДПМНЕ не штрајкуваат. Сепак, нарушено е нормалното одвивање на наставниот процес, настава посетуваат само неколкумина...

Битолските наставници се подготвуваат за протестен марш

Просветните работници од Битола, членови и поддржувачи на штрајкот на СОНК, се подготвуваат за протестниот марш в среда, во 13 часот, најавува регионалниот претседател на СОНК, Фанче Јошевска. Наставниците прво ќе се соберат пред вратите на Државниот просветен инспекторат во Битола, лоциран во средношколскиот дом „Мирка Гинова“ и средното медицинско училиште, а потоа со марш по Широк сокак ќе...

СОНК на протест во петок

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) в среда и в петок ќе излезе на протести. На вчерашната седница на советот, СОНК одлучи во петок да се излезе на генерален протест на централно ниво, на кој ќе бидат повикани да се придружат сите граѓани, асоцијации, здруженија, пленуми, студенти, родители… Едногласно бил усвоен и предлогот в среда да се излезе на протест на локално...

Наставниците од охридската гимназија „Свети Климент Охридски“ сепак на штрајк

Штрајкот во охридското средно училиште „Свети Климент Охридски“ е почнат и се реализира со големо мнозинство на вработните, информираше утринава Ристо Николески, член на штрајкувачкиот одбор и овластен за комуникација со медиумите. Николески, кој е и заменик-престедател на синдикалната организација при училиштето, повтори дека одлука за штрајк е донесена и за истото е доставено известување до директорот на училиштето. Директорoт Зоран...

СОНК продолжува со штрајкот

Протестен марш в среда, во сите поголеми градови во земјава и можен јавен протест в петок, најави Јаким Неделков, претседател на СОНК, објави „Телма“. Како што вели Неделков, тие ќе продолжат да штрајкуваат и ќе се соберат на протестен марш в среда, а ако ресорните министерства не покажат слух за преговорите со СОНК, маршот ќе прерасне во јавен протест, кој...

СОНК јавно го повика министерот Адеми на средба

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, преку јавна покана го кани министерот за образование, Абдилаќим Адеми, утре да дојде на седницата на Советот на Синдикатот, пишува „Радио Слободна Европа“. Во повикот се вели дека на ваков чекор се одлучиле оти досега многупати му биле испраќани покани на министерот, но тој никогаш не дошол. Седницата треба да се одржи утре (1...

На професорите штрајкувачи ќе им бидат платени само придонеси?

Професорка од средното училиште „Арсени Јовков“ на својот фејсбук-профил вели дека до училиштето стигнал допис од министерот за образование и наука, во кое се вели дека на наставниците што штрајкуваат ќе им бидат исплатени само придонеси за јануари, што го смета за еден вид притисок. „Сакам да ве известам дека денеска во нашето училиште стигна допис од министерот за образование, наука...

СОНК: Штрајкот продолжува сè додека не почнат преговорите

Генералниот штрајк продолжува сè додека ресорните министерства не почнат социјален дијалог со СОНК и сè додека не се договорат заеднички прифатливи решенија, е заклучокот донесен на синоќешната седница на советот на СОНК. „Советот оцени дека предлогот даден од министерот за образование и наука за прекинување на штрајкот, како услов да се продолжи со преговорите со СОНК, е само уште еден...

Средношколците од „Орце Николов“ ги поддржуваат професорите штрајкувачи

Горди сме што нашето училиште е едно од неколкуте во државата што одлучи да се спротивстави на слепиот конформизам на Министерството за образование, велат средношколците од гимназијата „Орце Николов“ преку писмо упатено до нивните професори кои се вклучени во штрајкот на СОНК. „Ни помогнаа кога најмногу ни беше потребно и сега дојде и нашиот ред. Немајќи страв да го искажеме нашиот...

СОНК го одби предлогот на Адеми

Синдикатот за образование, наука и култура го одби предлогот на министерот за образование, Абдилаќим Адеми, прво да се прекине со штрајкот, па подоцна да се преговара. Оттаму велат дека ќе штрајкуват сè додека не почнат преговори со Министерството за образование. - За нас е неприфатлива понудата на министерот за образование за прекин на штрајкот и почнување на преговори. Таквата понуда...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...