fbpx
Таг: содржини

таг: содржини

ТикТок воведе забрана за објавување содржини од корисниците во Русија

Видео платформата ТикТок соопшти дека го прекинува објавувањето на нови содржини и стримањето во живо од Русија, со објаснување дека ги разгледува новите закони за „лажните вести“ во однос на руските вооружени сили, пренесува „Гардијан“. Тоа значи дека корисниците во Русија ќе можат и понатаму да ја користат апликацијата, но само за прегледување на видеа и испраќање на пораки, не...

Стриминг платформата „Дизни+“ пристигнува и во Македонија

Стриминг платформата „Дизни+“ (Disney+) соопшти дека летово се проширува во уште 42 земји и 11 територии во Европа, Азија и Африка. Помеѓу новите земји каде платформата ќе ги понуди своите услуги е и Македонија. „Дизни“ не ги прецизираше точните датуми кога услугата ќе биде достапна во најавените земји, ниту пак сподели информации за регионалните цени за услугите. „Со ексклузивна оригинална содржина...

Фејсбук ќе им исплати милијарда долари на креаторите до крајот на 2022 година

Фејсбук / Facebook
До крајот на 2022 година, Фејсбук планира да инвестира над една милијарда долари во програми кои им овозможуваат на креаторите нови начини да заработат пари од содржините што ги создаваат на Фејсбук и Инстаграм. Оваа вест ја соопшти првиот човек на „Фејсбук“, Марк Закерберг, кој повеќе детали за плановите најави наскоро. „Сакаме да ги изградиме најдобрите платформи за милиони креатори да...

Веб-страницата на МИОА пристапна и за лицата со посебни потреби

Министерството за информатичко општество и администрација од денеска e со нова веб-страница, која исполнува дел од стандардите за пристап до информации на лицата со попреченост. „На овој начин го подобруваме пристапот на граѓаните до сите информации поврзани со работата на министерството. Покрај подобрување на визуелниот изглед и лесниот пристап до податоци, тоа што е ново на оваа веб-страницата и е исполнување на...

Промовирано ДВД за медиумска писменост наменето за основните училишта

Во Агенцијата за аудио и аудио-визуелни и медиумски услуги (АВМУ) денеска се промовираше ДВД кое вклучува нагледни и едукативни материјали на тема медиумска писменост, а е наменето за основните училишта во Македонија. Во ДВД-то има содржини изработени од невладини организации како Високата школа за новинарство и односи со јавноста, Македонскиот институт за медиуми, Фондацијата „Метаморфозис“ и други, но и содржини...

Дескоска на Светски конгрес на отворени образовни ресурси во Љубљана

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, учествува на Вториот светски конгрес на отворени образовни ресурси (ООР), кој се одржува од 18 до 20 септември во Љубљана во организација на УНЕСКО и на Владата на Република Словенија. Годинешната тема на конгресот е „ООР за инклузивно образование и образование со еднаков квалитет: Од посветеност до акција“, а ќе бидат одбележани 15-годишнината...

Видеата од апсењето на Бошкоски исчезнаа од интернет

Видео-инсертите и текстовите од новинарските прилози за апсењето на Љубе Бошкоски на 6 јуни 2011 година, исчезнаа од интернет-страниците на телевизиите кои тогаш сензационалистички известуваа за настанот пред ресторанот „Воденица“. Вчера тимот на Катица Јанева соопшти дека отворила истражна постапка под името „Тортура“ против 7 лица за употреба на прекумерна физичка сила, вулгарности и закани врз Бошкоски. Со пребарување на интернет, насловите...

Агенцијата за разузнавање со нова интернет-страница

Агенцијата за разузнавање (АР) денеска во употреба ја пушти новата редизајнирана интернет-страница www.ia.gov.mk или www.ia.mk. Како што информираат од Агенцијата, на новата интернет-страница се „содржани сите корисни информации за работата на Агенцијата за разузнавање и делокругот на нејзините надлежности“. „Преку интернет-страницата на АР, граѓаните на Република Македонија имаат можност да доставуваат информации, поврзани со какви било закани по националната безбедност и...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...