fbpx
Таг: скулптури

таг: скулптури

Изложба на скулптури од керамика на Боро Новаковски – Новак од четврток во уметничкиот центар Арт Хаб

Во четврток во уметничкиот центар Арт Хаб ќе биде отворена изложбата на скулптури од керамика на Боро Новаковски – Новак. На изложбата ќе бидат презентирани ретките сочувани дела на Новак, чијашто кариера како керамичар започнува во средината на 50-тите години. „Неговите првични обиди за изработка на керамички скулптури биле скромни, обидувајќи се да додаде украси и бои на грнчарски производи....

Во петок е отворањето на самостојната изложба на скулпторот Ангел Димовски – Чауш

Во петок, со почеток во 20 часот, во просториите на ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите ќе се отвори самостојната изложба на македонскиот скулптор, Ангел Димовски - Чауш. Изложбата е содржана од 60 дела и тоа: скулптури, цртежи, слики – објекти, изработени во различни материјали, бронза, дрво, алуминиум и мермер, коишто авторот ги работел во изминатите 50...

Скулпторот Жарко Башески со две дела ќе се претстави на изложба во Кралската палата во Милано

Македонскиот скулптор Жарко Башески ќе претстави две свои дела на интернационалната концептуална изложба која ќе се одржи во Кралската палата во Милано под насловот “Corpus Domini: Dal corpo glorioso alle rovine dell’anima“, со потпис на реномираната италијанска кураторка, Франческа Алфано Миљети. Изложбата, која за публиката ќе се отвори на 27 октомври оваа година, а ќе трае до 22 јануари 2022,...

Отворена изложбата на Петар Хаџи Бошков во археолошкиот локалитет Стоби

Во археолошкиот локалитет „Стоби“, вчера на зајдисонце, пред неколку стотини луѓе, беше отворена изложбата на реномираниот скулптор Петар Хаџи Бошков со наслов „Откривање на иднината: Археологија на модерноста“. На отворањето присуствуваше министерката за култура Ирена Стефоска. „Присуствуваме на редок културен настан. На дијалог меѓу Стоби и Петар Хаџи Бошков. Се вкрстуваат цивилизации и епохи. Модерната е внесена во античкиот град....

Општина Центар ја прифати донацијата од семејството на Горан Стефановски за негово спомен обележје во Дебар Маало

Горан Стефановски фото: Општина центар
На последната 63. седница на Советот на Општина Центар, советниците ја усвоија Одлуката за прифаќање донација од семејството на писателот Горан Стефановски и на Здружението за промоција и зачувување на културното наследство на Стефановски. Во знак на сеќавање на доајенот на македонската современа книжевност, семејството Стефановски ќе ја подари скулптурата на Општина Центар, со цел да се реализира Одлуката за...

Од „Роџер пијано“ арамии однеле два калапа за изработка на скулптури

Во периодот од ноември 2014 година до 15 јануари 2015 година, во Скопје, непознат сторител, со соодветен клуч извршил тешка кражба во магацинските простории на угостителскиот објект „Роџер пијано“, при што одзел два калапи за изработка на скулптури во износ од 1.200.000 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот.

Изложба на скулптури на Слободан Панов

Уметникот Слободан Панов денеска во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе ги изложи своите скулптури „Човек форма“. Темата на изложбата, е човекот во движење, а Панов преку своите скулптури и геометриски решенија истакнува дека сè е сведено на формата.

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...