fbpx
Таг: скопски аеродром

таг: скопски аеродром

Генералниот секретар на НАТО на скопскиот аеродром пречекан од министерката Петровска

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска на Меѓународниот аеродром - Скопје го пречека генералниот секретар на НАТО алијансата, Јенс Столтенберг. „Добредојдовте во Северна Македонија, посветен и докажан сојузник во Алијансата. Почестени сме што во македонскиот главен град ќе се реализира заедничката средба со лидерите на Северна Македонија и сојузниците – Албанија, Хрватска, Црна Гора и Словенија. Тоа покажува дека НАТО...

„Ер Балтик“ ќе лета од Скопје за Рига од 2 мај догодина

Летонскиот национален авиопревозник „Ер Балтик“ од 2 мај наредната година ќе започне да ја одржува авионската линија Рига-Скопје-Рига. Новата дестинација со која се поврзува македонскиот главен град е вметната во летниот ред на летање на „Ер Балтик“, а заедно со Скопје, Рига ќе биде поврзана и со Љубљана и Приштина во текот на наредното лето. На релацијата Рига-Скопје-Рига, „Ер Балтик“...

Обвинение против српски државјанин што криумчарел злато преку скопскиот аеродром и за цариникот што му помагал

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднел обвинение против српски државјанин по потекло од Турција затоа што сторил кривично дело – криумчарење, а обвинение е покренато и против македонски царински службеник кој се товари дека му помогнал на странецот да го стори делото. Како што соопштија од Јавното обвинителство, на 20 март, обвинетиот српски државјанин пристигнал на скопскиот аеродром...

Локвенец не рекол дека ќе се гради пруга од скопскиот до охридскиот аеродром

Во интервју за порталот Локално, Локвенец вели дека до двата аеродрома во иднина ќе има можност да се пристигнува и со воз, но не и дека аеродромите во двата града  – Скопје и Охрид, меѓу себе ќе бидат поврзани со пруга. Односно, планирано е да има железничка линија што ќе го поврзува Охрид со охридскиот аеродром и Скопје со...

Само „Визер“ и „Луфтханза“ побарале субвенции за нови авионски линии од Скопје и Охрид

Авиокомпаниите „Визер“ и „Луфтханза“ се единствените што се јавиле на повикот на македонското Министерство за транспорт и врски за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии, соопшти министерството. Отворањето на барањата за финансиска поддршка за воведување нови авиолинии од двата аеродроми, Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот Св. Апостол Павле во Охрид се случило денеска во просториите на министерството. Јавниот повик траеше...

Лажна е дојавата за бомба на аеродромот, соопшти МВР

Завршени се проверките на аеродромот во Скопје и во дел од училиштата, а утврдено е дека станува збор за лажни пријави, потврдија за Мета.мк од МВР. Оттаму најавија дека по завршувањето на проверките во другите објекти, ќе излезат со повеќе информации. Утрово, нови мејлови со дојави за поставени експлозивни направи стасале до повеќе училишта, хотели, спортски објекти, како и до...

Дојави за бомби испразнија училишта, хотели, трговски центри и скопскиот аеродром

Нови мејлови со дојави за поставени експлозивни направи денеска стасале до повеќе училишта, хотели, спортски објекти, како и до скопскиот аеродром. Како што информира Министерството за внатрешни работи, закани за бомби стасале на електронските адреси на десет училишта во Скопје и пет во Битола, како и во Фудбалската федерација на Македонија, хотел „Александар Палас“, хотел „Мериот“, трговски центар „Ист...

Луфтханза по една деценија повторно ќе лета до Скопје

Германската авиокомпанија Луфтханза, една од најголемите компании во бизнисот во европски и во светски рамки, кон крајот на април следната година повторно ќе лета до Скопје, соопшти компанијата на својот вебсајт. Компанијата имаше летови до Скопје во минатото, но не лета на оваа дестинација повеќе од една деценија. Луфтханза вчера го објави својот нов распоред за следното лето, којшто во однос...

Филипче: Термокамерата и епидемолози на аеродромот „ловат“ заразени со коронавирусот

Термокамерата на скопскиот аеродром е веќе во функција, таму дежураат епидемиолози од Центарот за јавно здравје, а доколку некој од патниците е сомнителен за коронавирусот, со специјално возило на Брза помош ќе биде пренесен на Клиниката за инфективни болести во Скопје, рече министерот за здравство Венко Филипче денеска одговарајќи на новинарско прашање за состојбата со коронавирусот во Кина и...

Ципрас ја почна првата посета на грчки премиер на земјава

Авионот со кој грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска допатува во официјална посета на Северна Македонија, придружуван од бројна делегација од 70 бизнисмени, слета на скопскиот меѓународен аеродром. Ципрас е првиот грчки премиер што дошол во официјална посета на земјава. Авионот на грчката влада, слета околу 9.45 часот, по патека од западната страна, односно поминувајќи ги Солунска Глава и езерата Козјак...

Обид за шверц на два килограми кокаин на скопскиот аеродром

Два килограми кокаин, кои биле скриени во багажот на Венецуелец, се откриени на Меѓународниот аеродром „Скопје“, соопшти Царинската управа на Република Македонија. Дрогата при продавање во количества „на мало“ би достигнала цена од околу 570.000 евра, се објаснува во соопштението. Шверцерот слетал на скопскиот аеродром завчера во 20.30 часот со лет од Цирих и бил издвоен за детален преглед, по...

Грчко МНР: Преименувањето на автопатот и аеродромот е важен исчекор од иредентизмот

Министерството за надворешни работи на Грција вечерва ја поздрави одлуката на македонската влада да ги преименува автопатот „Александар Македонски“ и скопскиот аеродром „Александар Велики“ во „Пријателство“ и „Меѓународен аеродром Скопје“. „Ја поздравуваме денешната одлука на владата на Поранешна југословенска република Македонија да го преименува аеродромот кај Скопје во „Меѓународен аеродром Скопје“ и автопатот што ги поврзува Скопје и грчката граница...

Поради маглата намалена видливост на патните правци околу Скопје

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има на патните правци Скопје – Катланово, Скопје – грaничен премин Блаце и обиколницата околу Скопје. На останатите патишта во државата, Автомото-сојузот на Македонија информира дека собраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Маглата денеска предизвика проблеми и на скопскиот аеродром „Александар Велики“ каде дел од летовите се откажани, а дел...

Дипломатскиот клуб Скопје предлага скопскиот аеродром да се вика „Киро Глигоров“

Дипломатскиот клуб Скопје ја поддржува иницијативата скопскиот аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Од Дипломатскиот клуб велат дека со именувањето на аеродромот со името на претседателот Глигоров „на најдостоен начин ќе се материјализира оценката за неговата голема улога во процесот на создавањето на Македонија како современа држава“. „Нагласуваме дека од скопскиот аеродром отпочнуваа и на него...

Маглата ги пренасочи авионите од скопскиот на охридскиот аеродром

Поради густата магла од вчера е отежнато работењето на скопскиот аеродром. Дел од летовите беа откажани, а дел пренасочени на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид и во соседните земји. Откажани беа летовите за Виена и за Истанбул, а авионите од таму кои требаше да слетаат на скопскиот аеродром се вратија назад. Летот од Загреб беше пренасочен во Приштина, а...

Откриени пет куршуми во багажот на патник на скопскиот аеродром

Вчера, околу 18 часот, на граничниот премин на скопскиот аеродром „Александар Велики“, бил приведен 36-годишниот Ш.Т., откако во неговите патни торби биле пронајдени пет куршуми од пиштол, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, осомничениот патувал со австриски пасош, а куршумите за гасен пиштол биле откриени при рентген-контрола на неговите патни торби. Тој бил приведен во просториите на граничниот премин, а во...

Албански државјанин приведен на скопскиот аеродром, приложил лажен документ

Дваесет и четиригодишен државјанин на Република Албанија вчера попладне, околу 17 часот, бил приведен на граничниот премин на скопскиот аеродром „Александар Велики“, поради фалсификувани документи. Според полициските информации, албанскиот државјанин К.Н. (24), на излез од земјава, на пасошката контрола дал на увид фалсификувана грчка лична карта. По приведувањето, тој е задржан за понатамошна постапка.

Кумановец депортиран од Белгија, уапсен поради силување

Триесет и едногодишен кумановец, поради нелегален престој во Белгија, вчера попладне бил депортиран на скопскиот аеродром „Александар Велики“, а по извршените проверки било утврдено дека тој бил баран во земјава поради силување, информира полицијата. „Околу 15 часот, на влез во Република Македонија, на граничниот премин на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, поради илегален престој од Белгија бил депортиран С.И. (31) од Куманово. По извршената...

Пиштолот на Мијалков заглави во ненадлежности и во штури одговори

Од Јавното обвинителство за „Мета“ се прогласија за ненадлежни за случајот околу приведувањето и откривањето на пиштолот на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, на белградскиот аеродром „Никола Тесла“. Оттаму упатуваат на „органите на државата на чија територија е сторено кривичното дело“. Пред речиси еден месец, Мијалков беше приведен откако му беше пронајден пиштол во куфер, со...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...