fbpx
Таг: Силвана Бонева

таг: Силвана Бонева

ОЈО поднесе обвинение против Силвана Бонева за исплатени 100.000 евра за лажни патни трошоци

За поднесени лажни фискални сметки за платени патарини, за патување од Струмица до Скопје, во износ од 6.458.551 денари или 105.000 евра, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице, за продолжено кривично дело – измама во службата (член 355 став 3 во врска со став 1 и во врска со член 45 став 3 од Кривичниот...

Поранешните членови на ДИК Чичаковски, Дума, Милев, Бонева и Јакупи добија апанажа

Петмина од осумте доскорешни членови на Државната изборна комисија ќе добијат апанажа, одлучи собраниската Комисија за избори и именувања на денешната седница. Апанажа во траење од една година ќе добијат поранешниот претседател на ДИК, Александар Чичаковски, членовите од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ и Субхи Јакупи од ДУИ. Другите тројца членови - Реџеп Прекопуца, Атанас...

Бонева си поднела оставка поради заканите по живот и некролозите низ Струмица

Силвана Бонева, членка на ДИК од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во оставката која ја депонирала до Собранието вели дека таа од нејзиниот избор во ДИК совесно, одговорно, согласно закон ја извршувала функцијата. Според неа, критиките од јавноста за бонусот плати кои членовите ги добија за локалните избори, се „неосновани обвиненија и истовремено носење на пресуди дека се неморални“ иако законски работеле. Таа во оставката...

Шесте оставки ДИК ги доставила до Собранието, Срцев и Бонева ќе ги однесат сами

Шесте оставки на членовите на Државната изборна комисија (ДИК) поднесени вчера и денеска, односно тие на претседателот Александар Чичаковски, потпретседателот Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов, Виолета Дума, Игор Милев и Субхи Јакупи се веќе доставени во архивата на Собранието, дознава „Мета“ од извори во ДИК. Според информацијата што ја добивме, членовите на ДИК предложени од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева и Сашо Срцев,...

ДИК прифати приговор на Беса, поништено гласањето на избирачко место во Гостивар

Државната изборна комисија попладнево го прифати приговорот на Беса и го поништи гласањето на едно избирачко место во Гостивар каде што некој се потпишал на местото на Фатиме Сулејмани, што беше констатирано и од официјален графолог. - Со шест гласа „за“ и со три „против“ е усвоен приговорот на Беса. Констатирам дека ДИК има донесено решение гласањето да се поништи. Гласањето ќе...

Бонева ги повлекла патните налози за јули и за август

Силвана Бонева ги повлекла сметките за патни трошоци за јули и за август што претходно веќе ги имала доставено до Државната изборна комисија, објави телевизија „Алсат М“. Ваквиот потег на Бонева следува откако пред неколку недели таа се најде на удар на јавноста, дека за шест месеци само за патни трошоци од ДИК добила 12.000 евра. Според неофицијалните сознанија на телевизијата,...

Богоев: ВМРО-ДПМНЕ и Силвана Бонева изгубија усул во крадењето државни пари

Перверзно, бескрупулозно, алчно и криминално е однесувањето на Силвана Бонева, блиската соработничка на обвинетиот криминалец Никола Груевски, со кое дрско им се потсмева на сиромашните во Македонија, вели пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев. - Силвана Бонева стана симбол за коруптивното и криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Додека 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија, со помалку од 40 денари на ден,...

Твитерџиите се инспирираа: Кога Бонева ја пали колата, цената на нафтата во пораст

Силвана Бонева, член на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ, за шест месеци зела 12.000 евра за патни трошоци, објави вчера телевизијата „Алсат“. Бонева и кога беше пратеник во Собранието имаше натпросечни патни трошоци во споредба со другите колеги. Како пратеничката во Собранието, таа од државниот буџет само за патни трошоци за една година потроши 23.000 евра. Високоите патни трошоци на Бонева предизвикаа...

Силвана Бонева за патни трошоци од ДИК зела 12.000 евра

Силвана Бонева од Државната изборна комисија за шест месеци зела 12.000 евра за патни трошоци, објави телевизија „Алсат“. Бонева вели дека исплатата е според законот. - Сè е исплатено согласно законот - вели Бонева. ДИК од декември до јуни на нејзините членови за патни трошоци им исплатила вкупно 25.000 евра. По Бонева, најмногу пари зел Атанас Урумов. кој е од Гевгелија и...

„Медиумско-политичкиот циркус“ е секојдневие пред СЈО на Лаура Ковеси

Специјалното јавно обвинителство прави политички и медиумски циркус, изјави во понеделникот претставничката на ВМРО-ДПМНЕ во Државната изборна комисија (ДИК), Силвана Бонева, по излегувањето од зградата на СЈО. Бонева алудираше на новинарските екипи што ја чекаа, а кои, според нејзиното толкување, биле повикани од СЈО заради медиумско-политички циркус. „Телевизиски екипи се постојано пред канцелариите на Лаура Кодрута Ковеси (шефицата на романскиот национален директорат за...

Ибраимовски: Бев повикан во СЈО за изборните криминали на Јанкулоска во Шуто Оризари

Лидерот на Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР), Самка Ибраимовски, по сослушувањето во СЈО изјави дека бил повикан во врска со „криминалните избори во општината Шуто Оризари, односно во втората изборна единица“. Тој посочи дека му е драго што почнале да се докажуваат изборните криминали во изборната едница во којам како што нагласи, носител на листа од владејчката...

СЈО прави медиумско-политички циркус, смета Бонева

Кога го гледав законот за Специјалното јавно обвинителство во Собранието, никаде немаше одредба дека предистражната постапка, која треба да биде тајна, ќе биде медиумски политички циркус, изјави претставничката на ВМРО-ДПМНЕ во Државната изборна комисија (ДИК), Силвана Бонева, денеска по сослушувањето во Специјалното јавно обвинителство. - Сите сме сведоци на тој циркус. Верувам дека тие што ве повикале ќе ви објаснат...

Тачи по распитот во СЈО: Кога правото зборува, политиката треба да молчи

Кога правото зборува, политиката треба да молчи. Ова беше единствената изјава на лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, по распитот во Специјалното јавно обвинителство. Тачи во СЈО се задржа еден час, но не сакаше да каже повеќе детали за тоа во кое својство е повикан и за кои случаи беше испрашуван. Во СЈО сè уште е претставничката на ВМРО-ДПМНЕ во...

Тачи и Бонева пристигнаа во СЈО

Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, и претставничката на ВМРО-ДПМНЕ во Државната изборна комисија, поранешната пратеничка Силвана Бонева, денеска во 11 часот пристигнаа во Специјалното јавно обвинителство, каде се повикани да дадат исказ за еден од случаите што ги води СЈО. Тачи и Бонева не дадоа изјава пред да влезат во просториите на СЈО и не се знае дали...

Новинарите и снимателите фаќаат бусија пред СЈО

Новинарските екипи и снимателите полека фаќаат бусија пред влезот на Специјалното обвинителство како што се зголемува „фрекфенцијата на лица“ (како што рече Катица Јанева) повикани да дадат исказ. Така, денеска, како што потврдија од двете партии, се очекува да се појават лидерите на ДПА и на Партијата целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР), Мендух Тачи и Самка Ибраимовски. Некои медиуми пренесуваат дека на...

Бурна расправа во ДИК за извештајот за теренската проверка на гласачите

Презентирањето на извештајот за теренската проверка на спорните гласачи во ДИК, поминува во бурна расправа меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Тие поинаку ги толкуваат бројките од пополнетите и внесени прашалници од теренската проверка на 87.352 гласачи. Според Игор Милев, член на СДСМ во ДИК, многу од прашањата во анкетните листови се неодговорени и за нив треба да се направат дополнителни...

Списокот со спорни гласачи ДИК го објави на интернет

Државната изборна комисија (ДИК) денеска го објави списокот на гласачи кои се проверуваат теренски по име презиме и адреса на живеење. Списокот е достапен на официјалната интернет страница. Доколку сакате да го преземете списокот кликнете тука. На вчерашната седница на ДИК со 5 гласа „за“ и 4 „против“ беше усвоен предлогот на членовите од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева и од ДПА, Бедредин Ибраими на...

На ВМРО-ДПМНЕ во 2009 година не му требало помилување на изборниот криминал

Со 5 гласа „за“ и 4 „против“, Уставниот суд денеска ја прифати иницијативата претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности. Предложените измени доаѓаат во време кога Специјалното јавно обвинителство покрена истражна постапка за осум лица осомничени за изборни нерегуларности, меѓу кои поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, генералниот секретар Кирил Божиновски и градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко. Ситуацијата во...

Кекеновски го доведува под сомнеж изборот на Бонева за член на ДИК

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски смета дека ВМРО-ДПМНЕ предложила погрешен човек за член на ДИК, бидејќи, како што вели, со изборот на Силвана Бонева е прекршен Изборниот законик. Кекеновски изразува чудење и неверување дека пратениците од опозицијата во Собранието на Република Македонија молчат и гласаат и не им текнува да го оспорат предлогот. Изборот на Бонева, Кекеновски го доведува под сомнеж по...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...