fbpx
Таг: шапка

таг: шапка

Започнува ски сезоната на Попова Шапка, два километри патеки за ноќно скијање

Со пуштање во употреба на новиот систем за осветлување во скијачкиот центар „Попова Шапка“, денеска официјално беше најавено отворањето на ски сезоната за годинава. Ски центарот фо посетија министерот за економија Крешник Бектеши, заедно со министерот за животна средина Насер Нуредини и директорот на АД ЕЛЕМ ТУРС, Адем Авзиу и извршија увид на активностите за модернизација. Според директорот Авзиу санирани...

Стигна првиот снег, жичарата со шест седишта на “Попова Шапка„ сѐ уште не е готова

Жичарата со шест седишта во “Попова Шапка“ остана ветување цели пет години. Иако падна првиот снег и деновите на отворање на зимската сезона се приближуваат, оваа жичара сѐ уште не е официјално пуштена во употреба. Министерот Бектеши изрази оптимизам дека таа ќе биде наскоро пуштена во функција, а од “Елем турс“ сега веќе 6 месеци остануваат со истото оправдување,...

Бектеши и „Елем турс“ велат дека жичарата на Шапка со шест седишта ќе биде готова за идната сезона

За жичарата со шест седишта, што се очекува да се изгради веќе пет години, министерот за економија Крешник Бектеши вели дека ќе биде готова за идната туристичка сезона. Според него останале неколку технички прашања, пред да се издаде дозволата и жичарата да се пушти во употреба, пишува „Порталб.мк“. Првиот договор за изградба на жичарата е од 10 март 2014 година,...

ЕЛЕМ ТУРС ја доби финансиската анализа за Попова Шапка, на ред се ЕЛЕМ и Владата

Рокот за доставување на анализата due diligence за Попова Шапка од страна на PWC, која го доби тендерот од ЕЛЕМ во јуни, истече денес. Од ЕЛЕМ ТУРС известуваат дека ја примиле анализата и дека за истата ќе се дискутира и анализира, известува Порталб.мк. Анализата “due diligence” вклучува детална анализа на финансиската, правната и даночната состојба на подружницата “Попова Шапка“ - Тетово...

Бектеши: Регионалниот пат за Шапка ќе биде реконструиран, општината треба да ги поправи локалните

Реконструкцијата на патот Тетово - Попова Шапка започна и работите се во тек, ова го најави министерот за економија, Крешник Бектеши, пред неколку дена. Екипа на „Порталб“ беше на терен и виде дека таму се работи. Од друга страна, Граѓанската иницијатива "Да ја спасиме Попова Шапка" реагираше со коментар дека само се означуваат дупки со црвена боја, пренесува „Порталб.мк“. Рехабилитацијата...

Груевски побегнал преку Албанија, тврди белградска „Политика“

Српскиот весник „Политика“, познат како активен поддржувач на власта во Србија, објави дека според нивните информации, поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Будимпешта побегнал преку Тирана. Во денешното издание на насловната страница на весникот е објавен текст потпишан како „редакциски“ во кој се тврди дека Груевски со лажен пасош ноќе ја минал македонско-албанската граница и стасал во амбасадата на Унгарија во...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да се заврши во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид на работите на Коридорот 8...