fbpx
Таг: руски хакери

таг: руски хакери

„Мајкрософт“ хакиран од руски владини хакери

Технолошката компанија „Мајкрософт“ тврди оти руски хакери, кои биле поддржани од владата, добиле пристап до мејловите на високо рангирани членови на компанијата. Од компанијата во петокот изјавија дека нападот почнал во ноември 2023 година, а бил откриен на 12 јануари. Од „Мајкрософт“ сметаат дека зад нападот стојат истите хакери кои стоеле и зад големиот сајбер-напад во 2020 година, кога беа...

Руските хакери биле во мрежата на телеком операторот Кијивстар неколку месеци пред да го нападнат

Руските хакери кои го нападнаа најголемиот украински телекомуникациски провајдер Кијивстар минатиот месец и оневозможија околу 24 милиони луѓе да користат мобилни телефони и интернет ја пробиле мрежата на компанијата со месеци пред да го направат финалниот напад и да избришат речиси сè, изјави Илија Витиук, шеф на одделот за сајбер безбедност на Украина. Тој потврдил за Ројтерс дека нападот најверојатно...

Министерството за земјоделство еден месец не може да закрепне од рускиот хакерски напад

Тешкиот хакерски напад на руската група BlackByte, донекаде ја парализираше работата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Неколкумина вработени во МЗШВ за Вистиномер сведочат дека во министерството немале интернет пристап, електронските адреси на вработените не функционирале, а тие не биле во можност да ги користат компјутерите. Сега, само во одреден дел од денот се пуштаат во употреба електронските...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...