fbpx
Таг: роботика

таг: роботика

Млади македонски тимови освоија прво и второ место на Глобалната спортска роботска олимпијада

Млади ентузијасти за роботика се натпреваруваа на Глобалната спортска роботска олимпијада, каде два тима од скопската организација СТЕМ Академија достигнаа неверојатен успех. Во конкуренција со 1450 тимови од 36 земји, македонските тимови Space Walkers и Space Walkers Jr., составени од млади од 13 до 18 години, освоија прво и второ место во престижната категорија „Пентатлон арена“. Натпреварот се одржа во...

Меѓународниот натпревар „РобоМак 2023“ со фокус на дигитализацијата и вештачката интелигенција

На Факултетот за електротехника и информатички технологии (ФЕИТ) денес започна 11-то издание на меѓународниот натпревар за роботика, електроника, автоматика и вештачка интелигенција - РобоМак 2023. Деканот на факултетот, Димитар Ташковски, ги поттикна студентите да го користат своето теоретско знаење во пракса, преку вакви настани. „Како ФЕИТ секогаш сме насочени кон тоа наученото знаење да се примени во пракса уште во студентски...

На ФЕИТ денеска започна натпреварот по роботика за средношколците

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска почна третиот натпревар по роботика и електроника ROBOMAC Junior 2022 наменет за средношколци. Настанот ќе трае до 2 декември, а организатори се ФЕИТ во соработка со Лабораторијата за производство ФЕИТ-ФабЛаб и студентскиот огранок на IEEE. Натпреварот се одржува во просториите на ФЕИТ и на него учествуваат 54 ученици од четврта година...

[ФОТО] Се одржа натпреварот за едукативна роботика за деца – „FIRST LEGO League Explore“

Оваа година за прв пат во Република Северна Македонија се оддржа натпревар за едукативна роботика, наменет за деца на возраст од 6 до 10 години, насловен „FIRST LEGO League Explore“ (FLLE), во опганизација на „Академија за роботика и иновации“ од Скопје и ПСУ „Јахја Кемал” - Боговиње, Тетово. „Тимовите кои се натпреваруваа оваа сеозна кога предиѐвикот беше „Иднината на транспортот“,...

Oтворен повик за стипендии за Кампот за високо-технолошка извонредност во Охрид

„Македонија 2025“ објави повик за стипендии за учество на второто издание на Охрид камп за високо-технолошка извонредност, кој ќе се одржи од 9 до 16 јули во Охрид. Основна цел на програмата е младите од 11 до 15 години да ги унапредат своите вештини за роботика и кодирање, а покрај тоа, да обезбеди можност за младите Македонци од земјава и...

Проектна задача на студентка за иднината на роботиката објавена во списание као научен труд

Теодора Петровска која живее во Тетово и моментално студира на Факултетот за електротехника и информациски технологии, претходно оваа година матурираше во средото општинско училиште, гимназијата Кирил Пејчиновиќ во Тетово. Како дел од задолжителното полагање на завршниот испит во средното образование, Државна матура во чиј состав влегуваат два екстерни и два интерни предмети што ги полагаат учениците е и изработувањето...

Ученици од приватното средно училиште „Јахја Кемал“ ќе учествуваат на меѓународен шампионат по роботика

Тим од ученици од ПСУ „Јахја Кемал“ од Тетово ќе ја претставуваат Република Северна Македонија на шампионатот во роботика FLL-2021 (First Lego League), соопштија од средното училиште. Оттаму им честитаат на нивните ученици и им посакуваат успех и медали на овој шампионат кој годинава ќе се одржи во Грција од 24 до 27 јуни. На настанот ќе учествуваат повеќе од 200...

Креаторите на роботот Софија најавуваат масовно производство на роботи до крајот на 2021 година

Роботот Софија
Откако беше претставен во 2016 година, хуманоидниот робот наречен Софија доживеа огромна популарност и го привлече вниманието низ целиот свет. Роботот поседува софистициран софтвер, системи за разговор и вештачка интелигенција дизајнирана за општо расудување и рамислување. Софија е способна да имитира човечки гестови и изрази на лицето, а спремна е и да одговара на одредени прашања. Компанијата што стои позади...

Млади иноватори од земјава со две решенија ќе учествуваат во глобалниот предизвик „Generation Unlimited“

Два тима млади иноватори кои креираа дигитални решенија за поактивно вклучување на децата и младите во образованието и во секојдневниот живот, избрани се да ја претставуваат земјата во глобалниот младински предизвик „Генерација без граници 2019/2020“, информираат од „УНИЦЕФ“. Целта на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/20“ е да ги инспирира младите кои имаат брилијантни идеи, но немаат средства да ги...

Тинејџерки од Авганистан создаваат суперевтин респиратор од автомобилски делови

Речиси секое утро во авганистанскиот град Херат, група од пет тинејџерки напорно работат за да создадат функционален суперевтин респиратор за болни од Ковид-19, користејќи најчесто автомобилски делови. Сомаја Фаруки и нејзините другарки се собираат со судни маки, избегнувајќи ги полициските контроли наметнати како мерка за спречување на ширењето на новиот корона вирус, и користат и стари делови од автомобил за...

60-тина студенти ќе учествуваат на меѓународниот натпревар по роботика – RoboMac 2020

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денес почна меѓународниот натпревар за роботика и вештачка интелигенција RoboMac 2020. Оваа година, студенти од Македонија, Србија и Грција, во наредните пет дена, ќе ги измерат своите сили во знаењата за роботиката и вештачката интелигенција. За продеканката на ФЕИТ, професор д-р Соња Геговска Зајкова во наредните неколку дена ФЕИТ ќе биде место...

Форум: Реформите од Поглавјето 20 за претпријатија и индустриска политика се во напредна фаза

Интернационален форум на тема „Интеграциите во Европската унија и реформскиот процес на преговарачкото поглавје 20: Претпријатија и индустриска политика“ денес и утре се одржува во хотелот „Арка“. Целта е да да овозможи вмрежување како и размена на добри практики во областа на поглавје 20 кои се однесува на претпријатијата и индустриската политика. На отворањето на Форумот, Фејк Јанмат од Делегацијата на...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...